احتمال پایداری ایمنی نجات یافتگان كووید-۱۹ تا حداقل هشت ماه وجود دارد

احتمال پایداری ایمنی نجات یافتگان كووید-۱۹ تا حداقل هشت ماه وجود دارد به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید ایمنی در مقابل ابتلای مجدد نجات یافتگان کووید-۱۹، تا هشت ماه باقی بماند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از لبروتز، هنگامی که کروناویروس وارد بدن می شود، سیستم ایمنی فعال می شود و پادتن هایی را تولید می کند که به ویروس متصل می شوند و آنرا خنثی می کنند. این محافظت ایمنی، حافظه دارد؛ ازاین رو هنگامی که بدن باردیگر با همان پاتوژن روبرو می شود، می تواند آنرا به سرعت شناسایی کند و به محافظت در مقابل عفونت مجدد بپردازد.
پژوهش های پیشین، بحثی را در مورد مدت زمان پایداری سیستم ایمنی در مقابل کروناویروس آغاز کردند چونکه بررسی ها نشان داده بود که سطح پادتن بیماران در چند ماه نخست بعد از بیماری افت می کند.
حالا پژوهشگران استرالیایی برای اولین بار در پژوهش خود نشان داده اند که شاید نجات یافتگان کووید-۱۹ بتوانند برای جلوگیری از عفونت مجدد تا حداقل هشت ماه به سیستم ایمنی خود اطمینان کنند. این داده های جدید می توانند نگرانی های دیگری که در مورد توانایی واکسن های تازه ساخته شده در ایجاد محافظت برای بلندمدت وجود دارد، برطرف کنند.
"منو فان زلم"(Menno van Zelm)، پژوهشگر "دانشگاه مانش"(Monash University) استرالیا و همکارانش در این پژوهش، ۲۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند و نمونه خون آنها را از آغاز دوره عفونت تا ۲۴۲ روز پس از تشخیص جمع آوری کردند.
پژوهشگران حدود دو هفته بعد از عفونت، افت پادتن را مشاهده نمودند. آنها با استفاده از روش "فلو سایتومتری"(flow cytometry) نشان دادند که بیماران، سلول های B حافظه را که پادتن تولید می کنند، در خون خود دارند. این سلول ها، پروتئین خوشه ای کروناویروس را به صورت ویژه هدف قرار می دهند. سلول های B مشاهده شده، حداقل هشت ماه ماندگاری داشتند و این نشان داده است که طی این دوره و احیانا بیشتر از آن، از بیماران در مقابل عفونت مجدد محافظت می شود.
فان زلم اظهار داشت: این نتایج، مهم هستند چونکه نشان می دهند که بیماران مبتلا به کووید-۱۹، ایمنی در مقابل ویروس و بیماری را حفظ می کنند.
این مورد می تواند یک امید حقیقی را در این مورد به وجود بیاورد که شاید با تولید واکسن یا واکسن ها، محافظت بلندمدت ایجاد شود.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.1399/10/06
23:04:34
0.0 / 5
936
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی