حضور یك رقیب ایتالیایی بر سر راه پروژه ایلان ماسك

حضور یك رقیب ایتالیایی بر سر راه پروژه ایلان ماسك به گزارش نیو وبلاگ در سال ۲۰۲۱، یک شرکت ایتالیایی می خواهد ˮالکترودهای عصبیˮ(neuroelectrodes)انعطاف پذیری را برای ˮنظارت عصبیˮ(neuromonitoring) در حین جراحی تومور معرفی نماید. همین مساله سبب می شود شرکت مذکور یک گام از پروژه ˮنورالینکˮ(Neuralink)ایلان ماسک که یکی از کارآفرینان آمریکایی برجسته جهان امروز است جلوتر بیفتد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، جراحی مغز فعالیت پیچیده ای است. برای از بین بردن تومور و عدم صدمه رساندن به ارگان های دیگر در حین جراحی، فرآیندها از راه نظارت عصبی(که این امر نظارت الکتروفیزیولوژیک هم نامیده می شوند) هدایت می شوند و این همان جایی است که الکترودهای عصبی، یکپارچگی عملکرد مغز را کنترل می کنند.
الکترودها از مواد سخت و فلز ساخته شده اند که این امر سبب می شود جهت استفاده در مناطقی که بافت نرم وجود دارد، ایده آل نباشند. "لوکا راواگنان"(Luca Ravagnan) فیزیکدان متخصص در فناوری نانو و مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت"وایز"(Wise) در اینباره اظهار داشت: مغز مانند پودینگ و اعصاب مغز هم همانند رشته های ماکارونی پخته شده است.
وایز شرکتی است که الکترودهای عصبی را از مواد سیلیکونی زیست سازگار منعطف تولید کرده است.
این روش شامل تعبیه کردن نانوذرات فلزی در یک پایه پلیمری از قبل ساخته شده است. الکترودهای ساخته شده توسط این روش به صورت بسیار محکمی به پلیمر متصل می شوند. آنها در مقابل تغییر شکل، مانند خم شدن و کشش مقاوم هستند. به قول راواگنان، این نخستین الکترود قابل کاشت در جهان است که از مواد نرم ساخته شده است و از مزایای آن می توان به کمتر تهاجمی بودن و منعطف بودن آن هنگام کاشت بر روی بافت اشاره نمود.
این الکترودها مراحل آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و هم اکنون، تحت نظارت و بررسی دقیق قرار گرفته تا نشان کیفیت اروپا/نشان سی ای(CE) به آن اعطا شود. راواگنان پیشبینی می کند این الکترودها را بتوانند در سال ۲۰۲۱ معرفی و رونمایی کنند و بعد از آن عملیات تولید می تواند آغاز شود.
الکترودهای قابل کاشت، منعطف و فوق العاده کوچک شرکت "Wise Neuro" الان در حال آزمایش برای قرار دادن در طناب نخاعی بیماران مبتلا به درد مزمن هستند. کاشت الکترود برای تسکین درد چیز جدیدی نیست اما به علت طولانی و پیچیده بودن فرآیند عمل جراحی و زمان بیهوشی طولانی مدت فقط گاهی اوقات انجام می شود.


علاوه بر این فناوری ایتالیایی امکان تولید الکترودهای نرم تر، مشابه نوارهای بسیار نازک سیلیکون را فراهم می آورد. به همین ترتیب اینها می توانند جمع شوند و آنقدر کوچک هستند که می توانند با کمک سوزن در طناب نخاعی کاشته شوند. این شکل از کاشت ناشناخته نیست اما موادی که حالا برای کاشت مورد استفاده قرار می گیرند، سفت و سخت و باریک و دراز هستند اما کاشت آن در عملی که بعنوان عمل جراحی زیر پوستی شناخته می شود، نیازی به جراحی تهاجمی و بیهوشی عمومی نیست. آزمایشات بالینی این محصول تسکین دهنده درد از سال ۲۰۲۲ آغازخواهند شد و محققان امیدوارند در سال ۲۰۲۳ برای عرضه به بازار تأیید شود.
نام (Wise Neuro) به صورت واضح از کلمه "Euro" یا اروپا تشکیل شده است و این شرکت هم بنابراین در یک کشور اروپایی قرار دارد. در سالهای اخیر، این شرکت با جمع آوری ۲۶ میلیون یورو از شرکت ها و سرمایه گذاران ایتالیایی، آلمانی و سوئیس تأمین مالی شده است. از میان این شرکت ها می توان به سرمایه گذاری "صندوق سرمایه گذاری نیمه خصوصی شرکت آلمانی" High-Tech Gründerfonds "اشاره کرد. اتحادیه اروپا هم دو میلیون یورو در این شرکت سرمایه گزاری نموده است.
البته این میزان سرمایه در مقابل سرمایه جمع آوری شده شرکت نورالینک ایلان ماسک که تابحال بیشتر از ۱۵۰ میلیون دلار پول در آن سرمایه گذاری شده، ناچیز است. با این حال، شرکت ماسک تابحال نتوانسته از یک محصول ساخته شده رونمایی کند.
"نورالینک" تابحال کمی مرموز کار می کرد تا اینکه سرانجام از برنامه های خود در ماه آگوست پرده برداشت و نشان داد که درگیر ساخت و توسعه یک تراشه برای کاشت در مغز است که بتواند کارهای بسیاری بدون احتیاج به اتصال به دستگاه سوم نظیر پخش موسیقی در مغز انجام دهد که یک کار استثنایی خواهد بود. این تراشه که یک رابط مغز و کامپیوتر است، برای توسعه توانایی های انسانی و تحقق ابرانسان ایجاد می شود. بعضی از کارهایی که این تکنولوژی جدید امکان دارد انجام دهد این است که به مردم دید ابرانسانی بدهد یا حتی مغز انسان را در یک کامپیوتر دانلود کند.1399/10/08
13:10:23
0.0 / 5
1062
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی