كمك بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام

كمك بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام یک فرد فلج چهار اندام که کمترین حرکت و احساس در اندام خودرا دارد، برای نخستین بار بعد از 30 سال توانست با کمک یک جفت بازوی رباتیک به خودش غذا بدهد و نکته جالب این است که این فرد این کار را با بهره گیری از ذهن خود انجام می دهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "رابرت بوز چمیولوسکی" (Robert 'Buz' Chmielewski) زمانیکه نوجوان بود، هنگام موج سواری سانحه ای برای وی رخ داد و فلج شد؛ اما در سال ۲۰۱۹ وی تحت یک عمل جراحی ۱۰ ساعته قرار گرفت تا پزشکان ۶ الکترود را برای کنترل یک جفت بازوی رباتیک در مغز او قرار دهند.
"چمیولوسکی" با کمک پژوهشگران دانشکده پزشکی جانز هاپکینز حالا قادر می باشد با هر دو بازوی مصنوعی خود کار کند و آنها را برای انجام کارهای جداگانه حرکت دهد و الان برای مثال می تواند خودش با کمک این دست ها یک کیک در دهان خودش بگذارد.
وی اظهار داشت: اینکه از افکارم برای دستور دادن به اندام های رباتیک و حرکت آنها برای غذا دادن به خودم استفاده می کنم، بسیار جالب است.
من می خواستم بتوانم کارهای بیشتری از آن انجام دهم. او زمانیکه ۱۶ ساله بود هنگام موج سواری در مریلند حادثه ای برای وی رخ داد و این امر موجب شد وی از شانه ها به سمت پایین فلج شود.
اما در سن ۴۹ سالگی او داوطلب برنامه تحقیق با جانز هاپکینز (research program with Johns Hopkins) شد. هنگامی که در سال ۲۰۱۹ تحت عمل جراحی قرار گرفت، هدف از این عمل آن بود که حس در دست های وی بهبود پیدا کرده و کمی افزایش یابد و این امر به او توانایی کار با بازوهای مصنوعی رباتیک را بدهد.


اندازه هر آرایه دو و نیم اینچ مربع است و در زیر لبه های کوچکی دارد. سه الکترود به بازوهای چپ و راست وی متصل می شوند و بقیه نیز به نواحی مغزی متصل هستند تا بازخورد حسی را در انگشتان دست مصنوعی پخش می کنند.
تنها چند ماه بعد از عمل جراحی، وی توانست بازوهای رباتیک را بوسیله واسط مغز و کامپیوتر که توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (APL) تولید شده بود، کنترل کند.
"پابلو سلنیک"(Pablo Celnik)، مدیر طب فیزیکی و توانبخشی این دانشگاه و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، اظهار داشت: این نوع تحقیق که معروف به واسط مغز و کامپیوتر (BCI) است، در بیشتر موارد فقط بر روی یک بخش تمرکز دارد و اینجا تمرکز بر روی یک بازو بود که از یک طرف مغز کنترل می شود.
دانشمندان این پروژه قصد داشتند تا یک سیستم حلقه بسته طراحی نمایند که تلفیق هوش مصنوعی، رباتیک و واسط مغز و کامپیوتر باشد.
این مرد با بهره گیری از این سیستم توانست دو بازو را دستکاری کرده و حرکت دهد و کارهای مختلفی را انجام دهد که این کارها شامل نگه داشتن کیک روی بشقاب و برش دادن آنست و سپس بازوی دیگر به وی اجازه می دهد تا غذای خودرا بخورد.
"دیوید هندلمن" (David Handelman)، یک متخصص رباتیک ارشد اظهار داشت: با ترکیب سیگنال های واسط مغز و کامپیوتر با رباتیک و هوش مصنوعی، ما به انسان اجازه می دهیم تا روی قسمت هایی از مغز که بیشترین اهمیت را دارند، تمرکز کند.1399/10/12
23:25:38
0.0 / 5
864
تگهای خبر: پروژه , پزشكی , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی