زهره احیانا یك میلیارد سال بدون صفحات تكتونیكی فعال بوده است

زهره احیانا یك میلیارد سال بدون صفحات تكتونیكی فعال بوده است نیو وبلاگ: برمبنای نتایج یک مطالعه جدید، سیاره زهره ممکنست طی یک میلیارد سال قبل صفحات تکتونیکی زمین مانند نداشته است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، نتایج یک مطالعه جدید می گوید که سیاره زهره احیانا طی یک میلیارد سال قبل "صفحات تکتونیکی" یا "زمین ساخت صفحه ای" شبیه به سیاره زمین نداشته است و در عوض، این سیاره که اغلب به آن دوقلوی زمین گفته می شود، ممکنست در یک صفحه ضخیم خارجی پوشانده شده بوده است.
سیاره زهره همچنان یکی از جذاب ترین و مرموزترین اجرام منظومه شمسی است. با توجه به این واقعیت که این سیاره نزدیک ترین همسایه سیاره ای زمین است و خاصیت های مشابه بسیاری را با زمین ما دارد، ما در مورد آن نسبتاً اطلاعات کمی داریم.
این مسئله عمدتا به این واقعیت برمی گردد که سطح زهره توسط یک جو بسیار غلیظ با کربن دی اکسید غالب از دید پنهان است. این حجاب جوی از مشاهده سطح زهره توسط تلسکوپ هایی که اهتمام در کشف سیاره در قسمت قابل مشاهده طیف الکترومغناطیسی دارند و توسط چشم انسان قابل مشاهده می باشد، جلوگیری می کند.
با این وجود، فضاپیماها با بهره گیری از امواج رادیویی توانسته اند زهره را نقشه برداری کرده و سطح آنرا که دارای خاصیت های جغرافیایی جذاب و بعضاً آشنا است، آشکار کنند. از میان این خاصیت ها، دانشمندان برجستگی هایی را در سطح این سیاره شناسایی کرده اند که بنظر می رسد شبیه آنهایی است که در اثر حرکت صفحات زمین ساختی روی زمین به وجود آمده است.
بر روی زمین، قسمت بیرونی سفت و سخت سیاره ما معروف به "لیتوسفر" به بخش های منحنی معروف به صفحات تکتونیکی شکسته شده است. این صفحات در حال حرکت مداوم نسبت به یکدیگر قرار دارند و حرکت آنها تحت تأثیر فرآیندهای زیرسطحی قدرتمند است.
فعل و انفعالات بین این صفحات موجب ایجاد خاصیت های زمین شناسی مانند گسل ها، شکاف ها و برجستگی های سطح زمین می شود. تعدادی از خاصیت های سطحی مشخص شده در سطح زهره توسط برخی دانشمندان بعنوان شاخص هایی انگاشته شده که این سیاره نیز در این اواخر از نظر زمین شناسی نسبتا فعال بوده است.
یک مطالعه جدید کوشش کرد تا با تجزیه و تحلیل بقایای حادثه یک برخورد عظیم که دهانه برخوردی آن هنوز هم مانند یک زخم بر سطح زهره است، به مسئله فعالیت تکتونیکی بالقوه این سیاره بپردازد. تصور می شود که این محل برخورد که بطور رسمی بعنوان "دهانه مید"(Mead crater) شناخته می شود، بین ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد سال پیش تشکیل شده است، زمانی که یک جرم بزرگ از جو زهره باستانی عبور کرده و یک زخم عظیم بر سطح این سیاره گذاشته است.
حالا این دهانه برخوردی بیش از ۲۷۴ کیلومتر قطر دارد و دارای مجموعه ای از دو گسل دایره ای مانند شکاف صخره ای است که به دنبال وقوع این برخورد به وجود آمده است.
پژوهشگران این مطالعه از مدلسازی کامپیوتری برای بازآفرینی فرآیندی که می توانسته "دهانه مید" را بوجود آورد استفاده کردند. تحقیقات قبلی حاکی از آن بود که موقعیت حلقه ها نسبت به مرکز دهانه برخوردی با افت حرارتی سنگ زیرین آن مرتبط می باشد.
دراین زمینه، گرادیان حرارتی اساساً همان نرخی است که دمای سنگ هرچه بیشتر از سطح باشد، افزایش می یابد. این می تواند بر نحوه تشکیل دهانه تأثیر بگذارد، برای اینکه دما عامل مهمی در تعیین نحوه تغییر شکل آن در اثر ضربه و همین طور نحوه شکل گیری خاصیت های حلقوی در دهانه است.
تلفیقی از مدلسازی کامپیوتری و موقعیت فیزیکی حلقه ها در حوضه دهانه، پژوهشگران را به این نتیجه رساند که زهره باید دارای گرادیان حرارتی کمی باشد. این به نوبه خود نشان میدهد که این سیاره دارای یک لیتوسفر بسیار ضخیم است و احتمالاً میزبان صفحات تکتونیکی رانش پذیر نیست. بعلاوه، بگفته نویسندگان این مطالعه، ممکنست از زمان ایجاد دهانه تا یک میلیارد سال پیش، چنین چیزی نبوده باشد.
تجزیه و تحلیل سایر دهانه های حلقوی بررسی شده توسط پژوهشگران نیز نشانه های مشابهی را ارائه می دهد.
"ایوان بجونس" از دانشگاه "براون" و نویسنده اصلی این مطالعه جدید اظهار داشت: این به ما می گوید که زهره احتمالاً در زمان برخورد دارای چیزی بوده که آنرا "درپوش راکد"(stagnant lid) می نامیم. بر خلاف زمین که دارای "درپوش فعال" با صفحات متحرک است، بنظر می رسد زهره حداقل تا زمان این برخورد یک سیاره تک صفحه ای بوده است.
این مطالعه در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/11
21:57:19
0.0 / 5
1044
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی