كاهش بویایی ناشی از كووید-۱۹، میل جنسی را می كاهد

كاهش بویایی ناشی از كووید-۱۹، میل جنسی را می كاهد پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که کاهش بویایی ناشی از مبتلاشدن به کووید-19 می تواند میزان میل جنسی را کم کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد از دست دادن بویایی که یکی از نشانه های کووید-۱۹ است، می تواند بر میل جنسی موثر باشد.
پژوهشگران آمریکایی در این بررسی، ارتباطی را میان از دست دادن بویایی یا "آنوسمی" (Anosmia) و کاهش میل جنسی و رضایت عاطفی در بزرگسالان مسن تر یافتند.
بگفته پژوهشگران، حس بویایی، نقش منحصر به فردی را در میل جنسی بر عهده دارد و ارتباط میان این دو مورد، بسیار نزدیک است.
پژوهشگران در این پروژه، بزرگسالان ۶۵ سال به بالا را مورد بررسی قرار دادند؛ بدین ترتیب این ارتباط با بالا رفتن سن افزایش می یابد و ممکنست در بزرگسالان جوان تر کمتر دیده شود.
پژوهشگران به رغم دیدن این نتایج باور دارند که شاید پزشکان بتوانند علت های بالقوه از دست دادن بویایی را درمان کنند تا میل جنسی و کیفیت زندگی بهبود یابد.
با افزایش سن، عملکردهای حسی کاهش می یابند و اثرات گوناگونی بر بزرگسالان مسن تر دارند. پژوهش های پیشین حاکی از این هستند که بیماران مبتلا به اختلال بویایی، از اختلال در میل جنسی خود شکایت می کنند.
پژوهشگران برای کسب اطلاعات بیشتر، تاثیر کاهش حس بویایی را بر میزان میل و رضایت جنسی افراد مسن تر مورد بررسی قرار دادند و ۲۰۸۴ بزرگسال آمریکایی را که ۶۵ سال به بالا بودند، ارزیابی کردند.
متخصصان بواسطه یک پرسشنامه، حساسیت بویایی شرکت کنندگان و میزان میل جنسی آنها بررسی کردند.
بگفته پژوهشگران، کاهش عملکرد بویایی در بزرگسالان، با کاهش میل جنسی و رضایت عاطفی آنها همراه بود اما میزان فعالیت جنسی را کاهش نداد. در این پژوهش، سن، جنسیت، نژاد، شناخت، بیماری و افسردگی شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت اما پژوهشگران نتوانستند علت این مساله را تعیین کنند.
"جسی سیگل" (Jesse Siegel)، پژوهشگر "دانشگاه شیکاگو" (University of Chicago) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بررسی های ما نشان می دهند که کاهش عملکرد بویایی ممکنست بر لذت جنسی افراد مسن تأثیر بگذارد. پزشکان باید علت های قابل درمان کاهش بویایی را کشف و برطرف کنند تا سلامت جنسی بیماران را بهبود ببخشند.
به نظر متخصصان این مساله می تواند ناشی از ارتباطات عصبی میان عملکرد بویایی و میل جنسی باشد.
در مقاله این پژوهش آمده است: بویایی، ارتباطی قوی و تکاملی با سامانه عصبی احساسی یا "سیستم لیمبیک" (limbic system) دارد که نقش مهمی را در پردازش احساسات و میل جنسی بازی می کند. نورون های موجود در پیاز بویایی، یکی دیگر از واسطه های اصلی برانگیختگی جنسی هستند.
"جوانت پینتو" (Jayant Pinto)، پژوهشگر دانشگاه شیکاگو اظهار داشت: سامانه بویایی به مراکزی در مغز متصل است که امکان تجربه کردن رضایت را فراهم می کنند.
این پژوهش، در "Journal of Sexual Medicine" به چاپ رسید.
1399/11/23
13:21:02
0.0 / 5
746
تگهای خبر: اطلاعات , بازی , پروژه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی