ناسا راه اندازی دروازه ماه را به اسپیس ایكس سپرد

ناسا راه اندازی دروازه ماه را به اسپیس ایكس سپرد نیو وبلاگ: با اعطای قرارداد انجام نخستین پروازها به ایستگاه ناسا در مدار ماه موسوم به ˮدروازه ماهˮ به شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ بنظر می رسد ناسا می خواهد این شرکت آنرا به ماه ببرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس اعلامیه مطبوعاتی جدیدی که در وب سایت رسمی ناسا به اشتراک گذاشته شده است، ناسا بتازگی با شرکت "اسپیس ایکس" قرارداد بسته تا تجهیزات اولیه ناسا را جهت راه اندازی "دروازه ماه" یا "دروازه قمری" ناسا پرتاب کند.
طبق اعلامیه مطبوعاتی ناسا، شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) عنصر نیروگاهی و پیشران ناسا(PPE) و پایگاه زیستگاه و تدارکات(HALO) را پرتاب می کند که هر دو برای راه اندازی "دروازه ماه" در آینده بسیار مهم هستند. این دروازه قمری از ماموریت های فضانوردی برای ایجاد حضوری پایدار در ماه بعنوان قسمتی از برنامه "آرتمیس" ناسا پشتیبانی خواهدنمود.
طبق اعلام ناسا، الان PPE و HALO بر روی زمین در حال مونتاژ هستند و مقرر است این دو پروژه احیانا در ماه مه 2024 با موشک "فالکون هوی"(Falcon Heavy) با هم پرتاب شوند. این پرتاب از مرکز پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا انجام می شود.
ارزش این قرارداد در مجموع تقریباً 331.8 میلیون دلار است که هم شامل خدمات پرتاب و هم هزینه های متفرقه است.
عنصر نیروگاهی و پیشران ناسا(PPE) یک فضاپیمای محرکه الکتریکی با توان 60 کیلووات است که نیرو، کنترل وضعیت، ارتباطات پرسرعت و توانایی تغییر مکان دروازه قمری را متناسب با مدارهای مختلف قمری تامین می کند. این فضاپیما به فضانوردان امکان می دهد تا بیش از ماموریت های پیشین ماه به سطح این قمر دسترسی داشته باشند.
پایگاه زیستگاه و تدارکات(HALO) نیز بعنوان محل زندگی تحت فشار برای فضانوردانی که به دروازه ماه می آیند و معمولاً در حال رفتن به سطح ماه هستند، عمل می کند. "HALO" علاوه بر عملکرد بعنوان یک مرکز اتصال برای این پایگاه قمری، فرماندهی و کنترل را نیز ارائه می دهد.
گفتنی است که HALO همین طور از تحقیقات علمی پشتیبانی می کند، ارتباطاتی را برای بازدید از سفینه های فضایی و گردش های انسانی در سطح ماه فراهم خواهد کرد، توزیع نیرو می کند و سیستم های پشتیبانی از زندگی را برای کپسول "اوریون"(Orion) که فضاپیمای آینده ناسا برای انتقال فضانوردان برنامه "آرتمیس" به دروازه ماه است، ارائه می دهد.
"دروازه ماه" با اندازه تقریبی یک ششم ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) بعنوان یک ایستگاه کیهانی برای فضانوردان در حال سفر ده ها هزار مایل دور از سطح ماه عمل خواهدنمود. این ایستگاه فضایی بعنوان مکانی برای ملاقات فضانوردان پروژه "آرتمیس" پیش از انتقال به مدار نزدیک ماه و سطح ماه عمل خواهدنمود.
ناسا و شرکای تجاری و بین المللی آن اکتشافات جدیدی را بوسیله این ایستگاه فضایی جدید در فضای عمیق خواهند داشت.
الان PPE در در وست مینستر کلرادو در دست ساخت است، در صورتیکه HALO در حال طراحی و ساخت در شرکت "نورثروپ گرومن" در ویرجینیا است.
اعطای این قرارداد توسط ناسا به "اسپیس ایکس" نشان دهنده اعتماد بالای ناسا به یک شرکت خصوصی برای انجام مراحل اولیه بازگرداندن انسان به کره ماه و تعمیق همکاری ها میان سازمان های دولتی با شرکت های خصوصی است.
منبع:

1399/11/23
22:47:37
0.0 / 5
806
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی