اندازه ی هسته ی مریخ در اتفاقی ناگهانی كشف شد!

اندازه ی هسته ی مریخ در اتفاقی ناگهانی كشف شد! نیو وبلاگ: دانشمندان ناسا برای نخستین بار توانستند نگاهی به عمیق ترین بخش مریخ بیاندازند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، طبق ارائه ای در کنفرانس مجازی "Lunar and Planetary Science" که این هفته انجام شد و در مجله ی "نیچر" چاپ شد، کاوشگر اینسایت(InSight) ناسا که بر روی سیاره ی سرخ قرار گرفته تا کارهای درونی سیاره را بررسی کند یک موج انرژی لرزه ای را تشخیص داد که از بخش داخلی مریخ می آمد. این موج لرزه ای اندازه ی فیزیکی هسته ی مریخ را فاش کرد.
داده های "اینسایت" ناسا می تواند نحوه ی تشکیل گیری این سیاره را فاش کند
این اندازه گیری جدید شعاع هسته ی قدیمی مریخ را عددی بین ۱۱۲۴ تا ۱۱۵۵ مایل(۱۸۱۰ تا ۱۸۶۰ کیلومتر) نشان میدهد. حدودا به اندازه ی نصف هسته ی داغ زمین. هسته ی مریخ کوچک تر از آن چیزی است که قبل از این تخمین زده شده بود و این بدان معناست که چگالی آن کمتر از چیزی است که دانشمندان فکر می کردند. همین طور این کشف نشان میدهد که هسته ی آن شامل مواد سبک تری مانند اکسیژن و گوگرد و آهن است که بیشتر هسته ی مریخ را می سازند.
گروه اینسایت ناسا اندازه گیری جدید را در طول کنفرانس مجازی "Lunar and Planetary Science" که در هیوستون انجام شد اعلام نمودند.
مریخ و زمین هر دو سیارات سنگی هستند که به این معناست که سطح آنها از سه لایه ی اساسی تشکیل شده است: پوسته، گوشته و هسته. هنگامی که دانشمندان نحوه ی توزیع، ترکیبات و چگالی لایه های درونی مریخ را بفهمند می توانیم درمورد نحوه ی شکل گیری و تکامل این سیاره تا رسیدن به شکل امروزی اطلاعاتی به دست آوریم.
اطلاعات به دست آمده از ابزارهای پیشرفته ی فضاپیمای اینسایت به دانشمندان کمک می نماید تا بفهمند هسته ی متراکم و مملو از آهن مریخ چگونه هنگام سرد شدن این سیاره از گوشته ی سنگی آن جدا شده است. هسته ی مریخ احیانا هنوز مثل زمان تشکیل یعنی ۴.۵ میلیارد سال پیش مذاب مانده است.
سیارات حتی آن هایی که در منظومه ی شمسی هستند، بسیار دورند و بنا بر این است که تنها هسته هایی که ناسا توانسته اندازه بگیرد هسته ی مریخ، زمین و ماه است. اطلاعات درباره ی بخش های درونی مریخ به دانشمندان کمک می نماید تا نحوه ی تشکیل گیری سیارات مختلف منظومه ی شمسی را با یکدیگر مقایسه کنند و شباهت و تفاوت ها را بیابند. مریخ حدودا مانند زمین قبلا دارای میدان مغناطیسی قوی بوده است که از مایع متحرک درون هسته ناشی می شد.
فضاپیمای اینسایت ناسا ممکنست به زودی از بین برود
میزان زیادی از میدان مغناطیسی این سیاره در طول دوره ی زندگی اش از بین رفته و این مساله موجب می شود جو آن به سمت فضا برود و از آن بیرون رود و بیشتر آب آن در زیر سطح انباشته شود. سطح این سیاره ی خشک و یخ زده و جهت زندگی نامناسب است.
این آخرین کشف فضاپیمای اینسایت است که قبل از این لایه های پوسته ی غبارآلود سیاره را کشف کرده بود.
این کشف هیجان انگیز و تاریخی می تواند یکی از آخرین کشف های این فضاپیما باشد برای اینکه غبار زیادی تا حالا روی پنل های خورشیدی آن نشسته است که موجب محدودیت در تولید انرژی توسط اینسایت می شود و از آن جا که مریخ در دورترین فاصله نسبت به خورشید قرار می گیرد به زودی دیگر خبری از اینسایت نخواهیم داشت و این فضاپیما به گورستان کاوشگرهای منقضی شده می پیوندد.
منبع:

1399/12/30
14:47:54
0.0 / 5
958
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی