پیوند ژنتیكی بین شكل صورت و مغز كشف شده است

پیوند ژنتیكی بین شكل صورت و مغز كشف شده است به گزارش نیو وبلاگ تعدادی از پژوهشگران دانشگاه کاتولیک ˮلونˮ و دانشگاه ˮاستنفوردˮ در مطالعه اخیرشان ۷۶ مکان ژنتیکی که با هم همپوشانی دارند و در شکل دادن صورت و مغز نقش دارند، شناسایی کرده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، آنچه محققان در این مطالعه پیدا نکردند شواهدی در خصوص این است که همپوشانی ژنتیکی مذکور صفات شناختی-رفتاری یا خطر بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر را هم پیشبینی می کند.
"پیتر کلیز"(Peter Claes) از آزمایشگاه تصویربرداری دانشگاه کاتولیک لون و پروفسور"جوآنا ویسوکا"(Joanna Wysocka) از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفتند: هم اکنون نشانه هایی از وجود ارتباط ژنتیکی بین شکل صورت و مغز ما وجود دارد. اما دانش ما در مورد این پیوند برپایه تحقیقات ارگانیسم مدل و دانش بالینی از شرایط بسیار نادر بود. ما تصمیم گرفتیم تا پیوند ژنتیکی بین چهره و شکل مغز افراد را به صورت گسترده تر و در جمعیت بزرگ تر بررسی نماییم.
محققان گفتند، ما قبلا تصاویر سه بعدی از چهره ها را تجزیه و تحلیل کردیم و چندین نقطه داده روی این چهره ها را به اطلاعات ژنتیکی پیوند دادیم تا ارتباطات را پیدا نماییم. بدین سان محققان توانستند ژن های مختلفی را که صورت ما را شکل می دهند شناسایی کنند. در مطالعه اخیر با بررسی داده های قبلاً به دست آمده و همینطور بررسی داده های موجود در بانک اطلاعات پزشکی(Biobank) انگلیس و اسکن مغز ام آر آی ​​و اطلاعات ژنتیکی۲۰ هزار نفر آنها به نتایج جالبی دست پیدا کردند.


کلیز اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم اسکن ام آر آی را تجزیه و تحلیل نماییم، باید مغز نشان داده شده در اسکن را اندازه می گرفتیم. تمرکز ویژه ما روی تغییرات سطح خارجی تا خورده مغز که "شکل گردویی" دارد، بود. سپس ما به بررسی و پیوند دادن داده های به دست آمده از تجزیه و تحلیل تصویر با اطلاعات ژنتیکی موجود پرداختیم. بدین سان ما ۴۷۲ مکان ژنومی را که بر شکل مغز ما تاثیر می گذارد، شناسایی کردیم. ۳۵۱ مورد از این مکان ها قبلاً گزارش نشده بودند. با کمال تعجب متوجه شدیم که قبلاً مشخص شده بود که ۷۶ مکان ژنومی پیشبینی کننده شکل مغز با شکل صورت ارتباط دارند. این امر پیوند ژنتیکی بین شکل صورت و مغز را به یک رابط معنادار تبدیل می کند.
این تیم همینطور شواهدی یافت که نشان داده است سیگنال های ژنتیکی که هم بر شکل مغز و هم در شکل صورت تأثیر دارند در مناطقی از ژنوم که فعالیتهای ژن را طی تکوین رویانی تنظیم می کنند، فراوان حضور دارند.
دکتر "ساهین نقوی" (Sahin Naqvi) از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد که نخستین نویسنده این مطالعه است می گوید: ما یک رابطه ژنتیکی واضح بین چهره شخص و شکل مغز پیدا کردیم اما این همپوشانی تقریباً با خصوصیت های رفتاری-شناختی آن فرد ارتباط ندارد.
کلیز اضافه کرد: نتایج ما تأیید می کند که هیچ مدرک ژنتیکی برای ارتباط بین چهره کسی و رفتار آن فرد وجود ندارد. بعنوان مثال بعضی از افراد ادعا می کنند که می توانند تمایلات پرخاشگری در چهره افراد را با استفاده از هوش مصنوعی تشخیص دهند اما باید گفت چنین پروژه هایی نه تنها کاملاً غیراخلاقی اند، بلکه فاقد پایه علمی هم هستند.1400/01/30
20:36:52
0.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی