سرطان در قرون وسطی هم شایع بوده است!

سرطان در قرون وسطی هم شایع بوده است! نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که بیماری سرطان حتی در قرون وسطی هم شایع بوده است و بین ۹ تا ۱۴ درصد از بزرگسالان انگلیسی در قرون وسطی هنگام مرگ، مدت ها پیش از ظهور عوامل محیطی امروزی سرطان داشته اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مبتلا شدن به سرطان معمولاً با مواد شیمیایی ناشی از صنایع مختلف و دخانیات ارتباط دارد، اما یک مطالعه جدید نشان میدهد که این بیماری مدت ها پیش از ورود این عناصر به جوامع و زندگی روزمره ما هم کاملاً رایج بوده است.
تعدادی از محققان به سرپرستی دانشگاه "کمبریج" در تحقیقی به نام "پس از طاعون" که در مجله Cancer انتشار یافته است، ۱۴۳ اسکلت را از شش گورستان قرون وسطایی در داخل و اطراف شهر کمبریج انگلیس متعلق به قرون شش تا ۱۶ تجزیه و تحلیل کردند.
آنها با بهره گیری از سی تی اسکن دریافتند که بین ۹ تا ۱۴ درصد از بزرگسالان در انگلیس دوران قرون وسطی هنگام مرگ گرفتار این بیماری بوده اند. این آمار ۱۰ برابر بیشتر از برآوردهای قبلی است که نرخ سرطان را در آن زمان کمتر از یک درصد اعلام نموده بود.
"جنا دیتمار" از محققان ارشد این مطالعه اظهار داشت: تابحال تصور می شد که مهم ترین بیماریهای وخیم در قرون وسطی بیماریهای عفونی مانند اسهال خونی و طاعون بوبونیک همراه با سوء تغذیه و صدمات ناشی از حوادث یا جنگ بوده است. اما حالا باید سرطان را بعنوان یکی از گروه های اصلی بیماری که مردم قرون وسطی را رنج می داده است، در نظر بگیریم.
البته این خبر ممکنست برای برخی حیرت انگیز نباشد، چون که علایم سرطان از زمان مصر باستان کشف شده بوده است. این بیماری ویرانگر در مومیایی های انسان و دست نوشته های باستانی مصر مشاهده شده است.
محققان می گویند، قدیمی ترین شرح و توصیف از سرطان(اگرچه دقیقا از واژه سرطان استفاده نشده است) در نوشته ای متعلق به مصر باستان کشف شده است که به حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. این نوشته موسوم به "پاپیروس ادوین اسمیت" یک کپی از بخشی از کتاب درسی مصر باستان در مورد جراحی زخم است. هشت مورد تومور یا زخم پستان که با ابزاری به نام "مته آتشی" برداشته شده، در این نوشته ذکر شده است.
همینطور در این کتاب درسی آمده است که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
آنچه ممکنست حیرت انگیز باشد این است که سرطان در واقع در دوران قرون وسطی چقدر شایع بوده است. محققان تا حد زیادی تصور می کردند که بیماری سرطان یک پدیده متداول متعلق به دوران اخیر است که پیشینه شیوع آن نهایتا به قرن ۱۸ بازمی گردد و با طولانی شدن عمر انسان بدتر می شود.
با این وجود، این مطالعه جدید نشان میدهد که سرطان در طول تاریخ شایع بوده است. دانشمندان همینطور افزودند که تشخیص سرطان در افرادی که مدت طولانی است که مرده اند، دشوار است و به سبب محدود بودن محدوده جغرافیایی، نمونه های قابل کار کردن خیلی کم است.
دکتر "پیرس میشل" نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: ما احتیاج به مطالعات بیشتری با بهره گیری از سی تی اسکن از اسکلت های ظاهراً طبیعی در مناطق و دوره های زمانی مختلف داریم تا ببینیم که سرطان در تمدن های کلیدی گذشته چقدر شایع بوده است.
منبع:

1400/02/13
19:23:56
0.0 / 5
1096
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی