در چهارمین روز از هفته هلال انجام شد:

رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و 15 عنوان كتاب در هلال احمر

رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و 15 عنوان كتاب در هلال احمر نیو وبلاگ: سامانه جامع آموزش همگانی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت و همین طور 15 عنوان کتاب انتشار یافته در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران با حضور رئیس جمعیت هلال احمر رونمایی شدند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی در این مراسم که در ساختمان صلح هلال احمر برگزار شد، با تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر و هفته هلال احمر، اشاره کرد: دانشگاه و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران، ظرفیت عظیمی است که می توان از آن در تربیت نیروهای مورد نیاز هلال احمر چه از میان پرسنل و چه از میان دیگر علاقه مندان، بهره برد.
وی در همین راستا و با تاکید بر ظرفیت گسترده هلال احمر ایران در عرصه های مختلف فعالیت و خدمات رسانی در سطح جامعه اظهار داشت: کمتر جمعیت ملی در سطح نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر دارای چنین ظرفیت گسترده ای بوده و به عرصه های مختلف ورود کرده است. آنچه امروز به آن افتخار می نماییم میراث یکصد ساله ای است که با تمهیدات افراد خیر و دوراندیش در دوران قبل و پس از انقلاب به دست آمده و سبب شده که شاهد جمعیتی بالنده باشیم که می تواند در داخل کشور، منطقه و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.
همتی اضافه کرد: ظرفیت ایجاد سامانه جامع آموزش همگانی هلال احمر، ظرفیت بی نظیری است که چه در دوران کرونا و چه غیر آن و در آینده می تواند منشاء تحولات زیادی باشد. این برنامه حتی منجر به صرفه جویی ریالی، کاهش ترددها، سهل بودن بی نظیر روند ارئه آموزش ها در فضای مجازی و نظایر آن هم می شود.
تسریع روند آموزش جامعه بوسیله استفاده از راهکارهای آموزش در فضای مجازی
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه اظهار نمود: برای ارائه آموزش های همگانی به اعضای خانه های هلال بوسیله آموزش چهره به چهره به زمان طولانی نیاز داشتیم و میزان آموزش ها در مدت کوتاه به عدد و رقم قابل توجهی نمی رسید. استفاده از ظرفیت صدا و سیما هم به اعداد و ارقام و میزان آموزش های مورد انتظار ما نزدیک نبود. رایزنی با آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان، آموزش سربازان وظیفه و نظایر آن نیز به نسبت ارائه آموزش های مجازی، روند طولانی تری نیاز داشت اما استفاده از فضای مجازی با عدد و رقم آموزش هایی که تا امروز ارائه شده می تواند بار زحمت هلال احمر را در زمینه آموزش جامعه بسیار سبک تر کند.
همتی افزود: باوجود سهولت استفاده از فضای مجازی، باید یک سری نظارت هایی هم بر آن صورت گیرد. استفاده از این فضا نباید مانع از نظارت کارشناسان ما و یا حذف آنها شود، امکان سوءاستفاده را به حداقل برسانیم، در یک وضعیت ثابت نمانیم و به دنبال جذابیت کار آموزش در فضای مجازی و ایجاد جذابیت در طراحی آموزش ها باشیم. با این تدابیر امیدواریم روز به روز آموزش های مجازی هلال احمر پربارتر شده و مخاطبان بیشتری را با خود همراه نماییم.
رفع مشکلات موجود در زمینه فضاهای مورد نیاز آموزشی در جامعه
رئیس جمعیت هلال احمر همین طور با اشاره به مشکلات موجود در زمینه ارائه آموزش های حضوری و چهره به چهره اظهار داشت: سامانه آموزشی هلال احمر می تواند مشکلات موجود در زمینه فضاهای مورد نیاز آموزشی جامعه را نیز حل کند. بدین سبب با عقد تفاهم نامه و تعامل با سازمان ها همچون دفاتر بازآموزی وزارت بهداشت بدون اینکه هزینه ای بوجود آورد و با طراحی دوره های پیشرفته آموزشی می توانیم جذابیت بیشتری برای مخاطبان ایجاد نماییم. خاصیت منحصر به فرد این تعامل و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و پیشرفته این است که نام جمعیت هلال احمر در زمینه آموزش، بیشتر مطرح می شود.
ظرفیت سامانه آموزش همگانی برای توسعه آموزش های هلال در داخل و در سطح بین الملل
همتی همین طور بر ارتباط منطقی میان موضوع خانه های هلال و آموزش مجازی هلال احمر نیز اصرار کرد و اظهار داشت: در خیلی از نقاط محروم، محدودیت دسترسی به اینترنت وجود دارد. باید ببینیم استفاده از نرم افزار سامانه آموزش همگانی هلال در هر نقطه و با هر موبایلی قابل استفاده می باشد یا خیر؟
رئیس جمعیت هلال احمر به ظرفیت و جنبه جهانی شدن آموزش های هلال احمر بوسیله استفاده از این سامانه هم اشاره نمود و اظهار داشت: بوسیله این سامانه و با بهره گیری از توان داوطلبان می توان با فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر نیز لینک شده تا آموزش های هلال احمر ایران جنبه جهانی پیدا کند. امروز خیلی از خبرها و زحمات همکاران هلال احمر ایران در منطقه منا و فدراسیون، انعکاس خوبی پیدا کرده و مورد استقبال قرار گرفته است.
همتی در ادامه از انتشار ۱۵ عنوان جلد در موسسه علمی کاربردی هلال ایران نیز قدردانی نمود و اظهار داشت: نوشتن کتاب کار آسانی نیست امروز حتی در بین پرسنل و اعضای هیات علمی دانشگاهها هم رغبت کتاب نوشتن کمتر شده در صورتیکه کماکان آنچه ماندگار می ماند، کتاب است. بعنوان مثال هرکس در هلال احمر می تواند روایتی از خدمات این جمعیت در سال ۹۹ داشته باشد اما این خدمات وقتی در قالب کتاب به رشته تحریر درآید قابل استناد بوده و ماندگار می شود. جایگاه کتاب در تمام اعصار ویژه بوده و در دوران فعلی نیز حتی اگر به شکل فایل صوتی در فضای مجازی هم منتشر شود کار پسندیده ای است.
وی با ابراز امیدواری از اینکه با طراحی و برنامه ریزی و هزینه کرد مناسب در حوزه پژوهش، شاهد بالندگی بیشتر این حوزه در هلال احمر باشیم، اشاره کرد: هلال احمر دراین زمینه به دنبال انتفاع معنوی است چونکه انتشار نشریات، کتب و نظایر آن جزو کارهای ماندگار است. بدین سبب ما آمادگی داریم از حوزه پژوهش هلال احمر حمایت کامل داشته باشیم و امیدواریم در یک بازه زمانی ۶ ماهه تا یکساله، برنامه های هلال احمر در حوزه آموزش و پژوهش رونق کیفی بیشتری پیدا کرده و شاهد پیشرفت روز به روز هلال احمر دراین زمینه باشیم.
به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایرنا، هر ساله هجدهم اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی داشته می شود به این امید که با رعایت اصول هفتگانه تعریف شده از طرف جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و اجرای مفاد حقوق بین المللی بشردوستانه ازسوی کشورهای مختلف به برقراری صلح و آرامش در جهان کمکی شده باشد.
نام جمعیت هلال احمر می تواند برای افراد مختلف جامعه تداعی کننده خدمات عام المنفعه و بشردوستانه باشد، عده ای آنرا سازمانی پیشرو و پاسخگو در ارائه خدمات اولیه امداد و نجات در حوادث و سوانح، بعضی ها آنرا تامین کننده داروهای خاص و داروخانه های ویژه و تک نسخه ای، گروهی ارائه دهنده خدمات توانبخشی و عده ای دیگر آن را سازمانی داوطلبانه و حمایتی می شناسند.
نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر یک شبکه بشردوستانه جهانی متشکل از ۸۰ میلیون نفر است که به افرادی که با مشکلات ناشی از بلایا، مخاصمه و مشکلات بهداشتی و اجتماعی مواجهند کمک می نماید.
بشردوستی، بی غرضی، بی طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی اصول بنیادین هفتگانه چارچوب اخلاقی، عملیاتی و سازمانی کار نهضت صلیب سرخ و هلال احمر را می سازند که این اصول در بطن رویکرد نهضت برای کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمه مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارند
امسال شعار هفته گرامیداشت صلیب سرخ و هلال احمر (۱۸ تا ۲۴ اردیبهشت) «جهانی تحت عنوان توقف ناشدنی، شکست ناپذیر و مقایسه نشدنی» است، اما با توجه به این که در آستانه صد سالگی تاسیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قرار داریم شعار «یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی» برای هفته هلال انتخاب شده است.
با یکصد ساله شدن جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در دنیا یک قرن تازه برای باردیگر مهربانی کردن، باردیگر با هم بودن، باردیگر دوستی کردن، باردیگر و باردیگر و باردیگر ارائه خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی شروع شد.منبع:

1400/02/21
14:08:27
0.0 / 5
677
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , جهان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی