شتاب تحولات حوزه سلامت قم

شتاب تحولات حوزه سلامت قم نیو وبلاگ: ایرنا- پیشرفت ها و تحولات حوزه سلامت استان قم در دولت تدبیر و امید خصوصاً با ابلاغ سیاست های کلی حوزه سلامت از طرف رهبر معظم انقلاب بسیار پرشتاب و منسجم بود؛ به شکلی که در این سال ها چندین بیمارستان افتتاح شد و فاکتورهای کلان سیستم سلامت قم ارتقا یافت.


ابلاغ سیاست های کلی حوزه سلامت که طرح تحول سیستم سلامت نام گرفت، زمینه جهش چشم گیر در بخش های مختلف بهداشت، درمان و سلامت را در استان قم میسر ساخت.
اجرای بسته های مختلف این طرح، اهداف مغفول و مهمی از قبیل کاهش پرداخت هزینه ها، بهبود زیرساخت های فرسوده بیمارستانی، ارتقای وضعیت خدمات هتلینگ و خدمات رفاهی بیمارستان ها، ارتقای کیفیت ویزیت و افزایش دسترسی به متخصصان، حضور بموقع پزشکان بر بالین بیماران خصوصاً در مواقع اورژانس، دسترسی و توزیع عادلانه متخصصان خصوصاً در نقاط محروم، بهبود کیفیت خدمات درمانی، ترویج زایمان طبیعی و افزایش موالید و پشتیبانی از بیماران صعب العلاج را مورد توجه قرار داده است.
علاوه بر دستاوردهای طرح تحول سیستم سلامت که در استان قم به نحو مطلوبی اجرا شد و اقدامات فاخر دیگری نیز به همت والای این مجموعه ساعی به انجام رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تکمیل ساخت بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی فرقانی را از مهم ترین این دستاوردها عنوان و بیان کرد: این بیمارستان پروژه ای ۲۷۰۰۰ مترمربعی است که در ۹ طبقه ساخته شد؛ تنوع بخش های درمانی و بهره مندی از آخرین و به روزترین تجهیزات بیمارستانی از خاصیت های منحصربه فرد این بنای درمانی است.
محمدرضا قدیر اضافه کرد: این مرکز دارای بخش های بستری زنان، داخلی، بستری کودکان، بستری جراحی، بستری زایمان، NICU، اتاق های عمل و جراحی ICU و اورژانس، ۱۱ اتاق عمل مجهز و مدرن با کاربری جراحی عمومی، ارتوپدی، مغز و اعصاب و زنان و زایمان است.
به گفته وی، همین طور بخش NICU این مرکز درمانی به پیشرفته تـرین دستگاهها مجهز شده است و رادیولوژی و اتاق عمل مستقل، وجود تجهیزات بسیار پیشرفته و به روز همانند رادیوگرافی دیجیتال، ماموگرافی دیجیتال با امکان تشخیص ناهنجاری های سرطانی مجهز است.
وی اشاره کرد: راه اندازی بیمارستان ۱۷۲ تختخوابی شهدا با زیربنای بیش از ۱۶۰۰۰ مترمربعی و بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم با ۲۳۰ تخت بیمارستانی و با زیربنای ۲۱ هزار و ۵۰۰ مترمربع از دیگر طرح هایی است که در دولت دوازدهم راه اندازی شده است.
به گفته قدیر، هم اکنون ۵ بیمارستان دولتی و ۴ بیمارستان غیردولتی در استان قم فعال است.
وی با اشاره به بهره برداری از ۲ کلینیک بیمارستان های شهید بهشتی و فرقانی، اظهار داشت: راه اندازی بیمارستان یک هزار تختخوابی خاتم، بیمارستان نور و بیمارستان مادر توسط بخش خصوصی در حال پیگیری و اجراست که با بهره برداری از آن، جهش قابل توجهی در ارائه خدمات مطلوب درمانی و ایجاد زیرساخت های گردشگری سلامت و توریسم درمانی را در استان قم شاهد خواهیم بود.
وی اضافه کرد: افتتاح یکی از بزرگ ترین و به روزترین پایگاه های اورژانس هوایی کشور با مساحتی بیش از ۷۰۰۰ مترمربع، افتتاح و بهره برداری از فاز اول پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم شامل ساختمان آموزشی و خوابگاه ۵۰۰ نفره، افتتاح بخش های زنان و زایمان، پزشکی هسته ای و همودیالیز در بیمارستان شهید بهشتی، افتتاح بخش اورژانس روان پزشکی مرکز آموزشی درمانی کامکار – عرب نیا، افتتاح اولین آزمایشگاه مرجع درون دانشگاهی، افتتاح مرکز بهداشتی، درمانی امام رضا(ع) و امام موسی کاظم(ع)، افتتاح ۴ پایگاه اورژانس ۱۱۵ جاده ای و ۲ پایگاه شهری از دیگر طرح هایی است که در سالهای اخیر افتتاح شده است.
قدیر در ادامه با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت، اظهار داشت: مرکز بهداشت طرح تحول سیستم سلامت در حوزه بهداشت را در استان بعنوان نخستین استان و تنها استانی که بصورت کامل تمامی جمعیت استان را تحت پوشش قرار می دهد، به اجرا درآورد.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۲۷ مراکز خدمات جامع سلامت شهری، ۹ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۸۷ پایگاه شهری، ۵ پایگاه شهری روستایی، یک پایگاه روستایی، ۵۹ خانه بهداشت و ۵ مرکز بهداشتی درمان شهری روستایی در استان قم فعال است.
وی اضافه کرد: در حوزه آموزش نیز دانشگاه علوم پزشکی قم با طی مراحل رشد و بالندگی با ارتقای فضای فیزیکی، جذب اساتید طراز اول و خریداری تجهیزات روز دنیا، تعداد دانشکده های خودرا به هفت دانشکده شامل پزشکی، دندانپزشکی، طب سنتی، پیراپزشکی، پرستاری و مامایی، بهداشت و سلامت و دین افزایش داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: هم اکنون بیش از یک هزار و ۸۰۰ دانشجو در ۲۶ رشته مختلف در مقاطع مختلف از کاردانی تا دکتری تخصصی زیر نظر ۱۹۱ عضو هیات علمی در رشته های مختلف علوم پزشکی به تحصیل مشغول هستند.
وی با اشاره به اینکه قدرت علمی و تجهیزاتی تعدادی از دانشکده های پزشکی قم در کشور سرآمد است، افزود: بعنوان نمونه دانشکده دندانپزشکی به لحاظ مساحت آموزشی جز پنج مقام اول کشور و از نظر ضریب یونیت به دانشجو دارای مقام اول کشوری است؛ همین طور دانشکده سلامت و دین و رشته های تحصیلی آن در کشور منحصربه فرد است.
وی بیان کرد: تعداد رشته های تحصیلی دایر در دانشگاه، ۳۴ رشته است که مقطع کاردانی، کارشناسی، دکتری عمومی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی Ph.D، دکتری تخصصی را شامل می شوند و تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه ۲۳۶ نفر است.
به گفته قدیر، اکنون نسبت تخت بیمارستانی به یک هزار نفر جمعیت در استان قم، ۱.۴۳ می باشد که این نسبت در سال ۹۲، ۱.۲ بود.
وی افزود: نسبت پزشک به ۱۰ هزار نفر جمعیت در این استان در سال ۹۴ با ۵۶۶ نفر به ۴.۵۵ و در سال ۹۸ با ۹۲۴ نفر به ۶.۷ رسید.
وی با اشاره به اقدامات در حوزه مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان، اظهار داشت: تعداد پایگاه های شهری و جاده ای در سال ۹۲، ۱۷ پایگاه بود که این عدد در سال ۹۸ به ۲۲ پایگاه شهری و ۱۸ پایگاه جاده ای بالا رفته است./منبع:

1400/02/24
22:24:13
0.0 / 5
774
تگهای خبر: پروژه , پزشكی , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی