شناسایی یك مكانیسم دفاعی جدید در مقابل كووید-19

شناسایی یك مكانیسم دفاعی جدید در مقابل كووید-19 پژوهشگران ژاپنی، مکانیسم دفاعی جدیدی را کشف کرده اند که می تواند در مقابل کووید-۱۹ واکنش نشان دهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، دانشمندان "دانشگاه هوکایدو"(Hokkaido University) ژاپن، یک واکنش دفاعی جدید را در مقابل کروناویروس کشف کرده اند که یک گیرنده معروف به "RIG-I" که در تشخیص ویروس نقش دارد، در آن دخیل است.
تنظیم مجدد بیان این پروتئین می تواند واکنش ایمنی را در بیماران مبتلا به "بیماری انسدادی مزمن ریه"(COPD) تقویت کند.
از زمان آغاز همه گیری کووید-۱۹ و گسترش آن، پژوهش های بسیاری در مورد درک این بیماری و عرضه راه های درمان صورت گرفته است. کووید-۱۹، همه افراد را به صورت یکسان تحت تأثیر قرار نمی دهد.
بعضی از مبتلایان، بدون علایم هستند، بیشتر افراد دارای علایم، به کووید-۱۹ خفیف مبتلا هستند و عده کمتری به نوع شدید آن مبتلا می شوند. دلیل این امر، به صورت کامل مشخص نشده و مبحث پژوهش های در حال انجام شدن است.
دانشمندان دانشگاه هوکایدو در این پروژه نشان داده اند که RIG-I، تکثیر ویروس را در سلول های ریه انسان مهار می کند.
حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از افرادی که تابحال به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، بدون علامت هستند. حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد، نوع خفیف بیماری را تجربه کرده اند و ۱۹ درصد هم تحت تأثیر علائمی قرار گرفته اند که شدید یا کشنده هستند و با بیماری های خطرناکی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه همراه می شوند. این طیف از علایم نشان می دهند که تفاوت های بسیاری میان واکنش های فردی نسبت به ویروس وجود دارد.
پاتوژن های میکروبی در بدن ما توسط پروتئین های معروف به "PRRs" شناسایی می شوند که واکنش های ایمنی نسبت به این پاتوژن ها را راه اندازی می کنند.
عفونت های ویروسی توسط مجموعه ای از پروتئین های PRRs شناسایی می شوند. دانشمندان توجه خویش را بر RIG-I متمرکز کردند که به این مجموعه متعلق می باشد. RIG-I به خاطر شناسایی ویروس هایی مانند ویروس آنفلوانزا و واکنش نشان دادن نسبت به آن شناخته شده است.
دانشمندان با آزمایش های صورت گرفته روی کشت سلولی دریافتند که در سلول های ریوی، واکنش ایمنی کمی نسبت به کروناویروس وجود دارد و این نشان داده است مسیر سیگنال دهی که به واکنش ایمنی منجر می شود، متوقف شده است. دانشمندان نقش RIG-I را بررسی کردند و دریافتند که کمبود آن به افزایش تکثیر ویروس منجر می شود. آزمایش های بیشتر تایید نمود که سرکوب کردن تکثیر ویروس، به RIG-I وابسته است.


یکی از پژوهش هایی که پیش تر انجام شده، نشان داده است که بیان RIG-I در سلول های ریوی افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه، تنظیم نادرستی دارد. دانشمندان با استفاده از سلول های ریوی دو بیمار مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه نشان دادند که تنظیم نادرست RIG-I، به تکثیر ویروس بعد از پنج روز می انجامد. همچنین، دانشمندان نشان دادند که درمان سلول های مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه با "ترتینوئین"(ATRA) که بیان RIG-I را تنظیم می کند، عناصر ویروسی را به صورت قابل توجهی در ریه ها می کاهد.
دانشمندان توانستند با استفاده از جهش های RIG-I، مکانیسم هایی را توضیح دهند که RIG-I به واسطه آنها، تکثیر کروناویروس را سرکوب می کند. "هلیکاز" (Helicase) که یک عنصر ساختاری در RIG-I است، با آران ای ویروس در تعامل قرار می گیرد و آنزیم مشتق شده از ویروس را که مسئول تکثیر است، متوقف می کند.
این پژوهش، حالت منحصر به فردی از تشخیص RIG-I را نشان داده است. همینطور این پژوهش نشان داده است که سطح بیان RIG-I، یکی از پارامترهای بالقوه برای پیشبینی نتایج کووید-۱۹ برای بیماران است.
پژوهش های بیشتری باید انجام شوند تا عوامل یا شرایطی را مشخص کنند که در تنظیم کردن سطح بیان RIG-I نقش دارند و شاید به عرضه راهبردهای جدیدی برای کنترل عفونت ناشی از کروناویروس بیانجامند.
این پژوهش، در مجله "Nature Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/01
22:06:38
0.0 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی