خسارت سه هزار میلیارد تومانی سالانه ریزگردها

خسارت سه هزار میلیارد تومانی سالانه ریزگردها نیو وبلاگ: رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ۳۰ میلیون هکتار از عرصه های کشور را در معرض بیابانی شدن بیان کرد و اظهار داشت: ریزگردها و هجوم شن های روان سالانه سه هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می کنند.


مسعود منصور روز پنجشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران خوزستان با مبحث طرح احیای کانون های گرد و غبار و آبرسانی به کانون های ریزگرد و نخیلات شادگان در سرسرای شهید رجایی استانداری، بیان نمود: از ۳۰ میلیون هکتار عرصه کشور که در معرض بیابانی شدن است، ۱۴ میلیون هکتار بحرانی و هفت میلیون هکتار آن کانون بحران است.
وی اضافه کرد: پژوهشها نشان داده است که ریزگردها و هجوم شن های روان سالانه سه هزار میلیارد تومان به سکونتگاه ها، زیرساخت ها و زمینهای کشاورزی کشور خسارت وارد می کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: ایران یک کشور خشک و نیمه خشک است که متوسط بارندگی آن یک سوم و تبخیر آن سه برابر متوسط جهانی است.
وی با اشاره به اینکه ۴۵۰ شهر و بیشتر از هشت هزار و ۶۰۰ روستای کشور در معرض سیل هستند اظهار داشت: در ۲۰ سال گذشته بیشتر از سه هزار و ۵۰۰ سیل در کشور رخ داده که هر سیل بیشتر از ۴۰۰ میلیاردریال خسارت در برداشته است.
وی ضمن اشاره به ۴۰۸ دشت ممنوعه در کشور، "فرونشست زمین" را در کشور یک پدیده جدی نوظهور دانست که عمده عرصه های کشور را با ۱۱ تا ۳۰ سانتیمتر فرونشست روبه رو کرده است.
منصور افزود: همه اینها اخطار است و این مسایل با امنیت حیاتی مرتبط می باشد که بر امنیت غذایی اولویت دارد.

مهار ۱۶۰ هزار هکتار از کانون های ریزگرد خوزستان
رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور همینطور اظهار داشت: سال جاری ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با ریزگردها اختصاص داده شده که عمده آنرا به خوزستان اختصاص می دهیم.
وی اضافه کرد: در خوزستان ۵۲۱ هزار هکتار عرصه بیابانی وجود دارد که ۳۵۰ هزار هکتار از آن کانون جدید است که به کانون بحرانی ریزگرد تبدیل گشته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۱۶۰ هزار هکتار از کانون های ریزگرد در خوزستان تثبیت شده افزود: ۳۷۳ میلیارد تومان برای تثبیت کانون های بحرانی ریزگرد در خوزستان هزینه شده که با در نظر گرفتن هزینه ساخت کانال های آبرسانی، مجموع هزینه ها برای مهار کانون ها بسیار بیشتر است.
منصور اضافه کرد: تابحال ۶۱ هزار هکتار از کانون های بحران خوزستان مهار شده، ۸۱ هزار هکتار نهالکاری برای تثبیت، ۱۵۰ هکتار بادشکن، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار مالچ پاشی و خاکپوش، ۱۶ هزار هکتار مدیریت رواناب و ۱۸۶ هکتار حفاظت و قرق انجام شده است.
وی بیان نمود: با پروتکل هایی که سال گذشته تصویب شده، عرصه های خوزستان مشمول مالچ پاشی نیستند و از سال ۹۹ مالچ پاشی جدیدی انجام نشده و در صورت ضرورت از مالچ جایگزین که دو سه نمونه آن موفق بوده، استفاده می شود.
منصور، مدیریت رواناب را یک روش کم هزینه دانست و اضافه کرد: در هندیجان خوزستان، با مدیریت رواناب پوشش گیاهی عرصه ها بازگشته است.
وی یکی از رسالت های استانی را پیشگیری از بازگشت عرصه های تثبیت شده به وضعیت گذشته بیان کرد و اظهار داشت: موسسه تحقیقات جنگلها بعنوان مشاور سازمان جنگلها و آبخیزداری اعلام نموده است که در صورت تکمیل نشدن کانال آبرسانی و مرطوب سازی نشدن یکی از کانون های تثبیت نشده، سال جاری باردیگر شاهد وقوع گرد و غبار خواهیم بود.
منصور اضافه کرد: سال گذشته مقرر شده بود که منابع طبیعی کانال های فرعی و سازمان آب و برق کانال های اصلی آبرسانی به کانون های ریزگرد را تحویل بگیرند اما منابع طبیعی به علت نبود اعتبار این کار را انجام نداده بود و الان به خوزستان تکلیف شده که بدون هیچگونه معطلی این کانال ها را تحویل بگیرد.
وی با تکیه بر مشارکت مردم در نگهداری از عرصه ها اظهار داشت: مدل ما برای زمینهای دیم که کم بازده هستند و با یک خشکسالی به کانون ریزگرد تبدیل می شوند، مشارکت مردم در احیای ۲ هزار هکتار در اطراف کانون های ریزگرد است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به قانون هوای پاک درباره تأمین نهال مورد نیاز صنایع و کمربند سبز شهرها، افزود: منابع طبیعی آمادگی تأمین و تولید نهال مورد نیاز شهرداری ها و شرکت ها را دارد، به شرطی که استانداری محور کار قرار گیرد.
در پی توفان شدید گرد و خاک در بهمن سال ۱۳۹۵ و وارد شدن خسارت بسیار به خوزستان به علت قطع همزمان برق و آب و تلفن، عملیات مهار کانون های گرد و غبار به دستور رئیس جمهوری شروع شد. اولویت این طرح کانون شماره چهار در شرق و جنوب شرق اهواز بود که ۱۱۲ هزار هکتار وسعت دارد.منبع:

1400/03/13
15:56:34
0.0 / 5
676
تگهای خبر: پژوهش , تحقیقات , جهان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی