ابداع رباتی به اندازه حشره و به چابكی یوزپلنگ!

ابداع رباتی به اندازه حشره و به چابكی یوزپلنگ! پژوهشگران آمریکایی، ربات جدیدی ابداع نموده اند که به اندازه یک حشره است و چابکی یک یوزپلنگ را دارد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، خیلی از حشرات و عنکبوت ها توانایی عجیبی در بالا رفتن از دیوار و راه رفتن وارونه روی سقف ها دارند. پاهای چسبنده به آنها کمک می نماید تا روی سطوحی راه بروند که انسان جرات قدم زدن روی آنها را ندارد.
مهندسان "دانشگاه کالیفرنیا، برکلی"(UCB)، از این اصل موسوم به "چسبندگی الکترواستاتیک"(Electrostatic Adhesion)، برای ابداع رباتی به اندازه یک حشره استفاده کردند که می تواند به چابکی یک یوزپلنگ، جهت خودرا عوض کند. این ویژگی، توانایی عبور از زمینهای پیچیده و دوری از موانع غیرمنتظره را برای ربات فراهم می آورد.
این ربات، از یک ماده نازک و لایه بندی شده تولید شده است که با به کارگیری ولتاژ برق، خم و منقبض می شود. این گروه پژوهشی در مقاله سال ۲۰۱۹ خود نشان دادند که این طراحی ساده را می توان برای ابداع رباتی به اندازه یک سوسک به کار گرفت که می تواند با سرعت ۱/۵ مایل در ساعت روی یک سطح صاف حرکت نماید. این سرعت، به سرعت حرکت سوسک های زنده شباهت دارد و سرعت آن نسبت به سایر ربات هایی که در مقیاس حشرات ساخته می شوند، بیشتر است.
پژوهشگران در این پروژه جدید، دو پد الکتروستاتیک را به ربات اضافه کردند. اعمال ولتاژ در هر یک از پدها، نیروی الکترواستاتیک میان پد و سطح را افزایش داد و سبب شد که پد، محکم تر به سطح بچسبد و بقیه قسمت های ربات را به چرخش در اطراف وادار کند.
این دو پد، امکان کنترل کامل مسیر ربات را برای اپراتورها فراهم می کنند و به ربات امکان می دهند تا چرخش خودرا با شتابی بیش از شتاب حشرات انجام دهد.
"لیوی لین"(Liwei Lin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ربات اصلی ما توانست بسیار سریع حرکت نماید اما ما نتوانستیم حرکت آن به راست یا چپ را کنترل کنیم؛ بنا بر این ربات گاهی اوقات بصورت تصادفی حرکت می کند.
وی ادامه داد: ربات های کوچک و قوی از این دست می توانند برای عملیات جستجو و نجات یا سایر شرایط خطرناک مانند نشت احتمالی گاز، گزینه های ایده آلی باشند.
بااینکه پژوهشگران در این پروژه، ربات هایی را به نمایش گذاشتند که بواسطه یک سیم برق کنترل می شد اما یک نسخه غیرمتصل نیز ابداع کردند که می تواند درحال حمل کردن یک سنسور گاز، با کمک نیروی باتری، تا ۱۹ دقیقه و تا مسافت ۳۱ متر کار کند.
لین افزود: یکی از بزرگترین چالش ها هم اکنون، ساخت ربات هایی در مقیاس کوچکتر است که قدرت و کنترل ربات های بزرگتر را دارند. با بهره گیری از یک ربات بزرگ تر، داشتن یک باتری بزرگ و یک سیستم کنترل امکان پذیر است اما اگر بخواهیم همه چیز را در مقیاس کوچکتر ارائه دهیم، تحمل وزن این تجهیزات برای ربات دشوار خواهد بود و ربات به کندی حرکت خواهدنمود. ربات ما بسیار سریع و کاملا قوی است و به نیروی کمی نیاز دارد؛ به همین دلیل، امکان حمل حسگرها و تجهیزات الکترونیکی و همین طور حمل باتری را خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.1400/04/12
17:10:53
0.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی