جو بالایی زمین درحال سرد شدن است

جو بالایی زمین درحال سرد شدن است اثرات تغییرات جوی به خوبی شناخته شده هستند. باآنکه مشاهده روند آنها نیازمند دهه ها بررسی است و باید اثرات ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای، تغییرات چرخه خورشیدی و سایر عواملی که بر روی اتمسفر زمین اثر می گذارند را از یکدیگر مجزا دانست.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان با بررسی داده های سه ماهواره ی ناسا دریافتند که بخش بالایی جو زمین به آرامی درحال انقباض است و علت آن هم افزایش انتشار گازهای گلخانه ای است. این داده ها که شامل رصد زمین طی ۳۰ سال می شود نشان داده است که لایه مزوسفر یا میان سپهر زمین که سومین لایه تشکیل دهندهٔ جو زمین است و از ارتفاع حدود ۵۰ کیلومتر شروع می شود در بخش های بالایی قطب ها چهار تا پنج درجه فارنهایت کاهش دما داشته است و در هر دهه ۵۰۰ تا ۶۵۰ فوت منقبض شده است.
مزوسفر از جوی که ما در آن تنفس می نماییم بسیار رقیق تر است.
جیمز راسل(James Russell)، یکی از نویسندگان این مطالعه و دانشمند علوم جو در دانشگاه همپتون(Hampton) در ویرجینیا، می گوید: کربن دی اکسید گرما را به دام می اندازد، در جوهای پایین تر زمین تعدادی مولکول وجود دارند که گرمای زمین را بین خودشان منتقل می کنند. این بدان معناست که دمای زمین به بخش های بالاتر می رود و به لایه های رقیق تر می رسد. افزایش گازهای گلخانه ای از رسیدن این گرما به جو بالاتر زمین جلوگیری می کنند و بنابراین این بخش از جو زمین سرد می شود.
دانشمندان داده های جمع آوری شده طی ۲۹ سال از زمین همچون اتمسفر بالای قطب ها را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که لایه میان سپهر با افزایش کربن دی اکسید در ارتفاعات سردتر شده است و با سرد شدن آن این جو متراکم تر شده است.
در مطالعات پیشین هم سرد شدن جوهای بالایی زمین مشاهده شده بود اما در هیچ کدام انقباض آن بررسی نشده بود.
منبع:

1400/04/16
12:56:27
0.0 / 5
548
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی