مدیركل بیمه سلامت استان كرمانشاه:

نظام پزشک خانواده در 12 شهرستان کرمانشاه اجرائی شده است

نظام پزشک خانواده در 12 شهرستان کرمانشاه اجرائی شده است به گزارش نیو وبلاگ مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه با اشاره به شروع اجرای طرح سیستم ارجاع پزشک خانواده از شروع تیرماه سال جاری در استان اظهار داشت: تا حالا این طرح در تمام شهرستان ها غیر از جوانرود و کرمانشاه اجرائی شده است.


« امید قادری» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: ۶۸ هزار و ۷۰۰ خانوار در استان کرمانشاه که دارای بیمه همگانی سلامت هستند مشمول این طرح می شوند.
او اظهار داشت: در گذشته بیمه شدگان فقط از صدور دفترچه رایگان و خدمات مراکز درمانی دولتی بهره مند بودند اما با راه اندازی سیستم ارجاع به پزشک خانواده بیمه شدگان می توانند از خدمات درمانی بخش خصوصی نیز استفاده کنند.
قادری با اعلان اینکه تا حالا ۱۳۱ پزشک عمومی و متخصص در استان برای مشارکت در طرح نظام پزشک خانواده متقاضی شدند؛ توضیح داد: در این طرح به هر یک از پزشکان متقاضی به تعداد بیمه شدگان معرفی شده سازمان بیمه سلامت ماهیانه بطور ثابت هفت هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت می کند.
وی افزود: بیمه شدگان هر بار به پزشک خانواده مراجعه کنند فقط ۶ هزار تومان هزینه ویزیت پرداخت می کنند و اگر پزشک خانواده آنها را به متخصص ارجاع دهد، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و حدودا می شود گفت هزینه درمان برای خانوارها رایگان است.
طرحی برای کاهش هزینه سلامت خانوارها
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه اضافه کرد: اجرای طرح پزشک خانواده یکی از موفق ترین مدلهای تحول سیستم سلامت در دنیا است بدین صورت که فرد ابتدا برای تشخیص بهتر بیماری به پزشک خانواده مراجعه می کند و با مشورت و تشخیص او به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.
قادری به اجرای موفقیت آمیز طرح پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر کشور در قالب بیمه روستایی اشاره نمود اظهار داشت: طرح پزشک خانواده که از سال ۸۳ در کشور آغاز شد یک طرح کاملا علمی و منطقی است که مزایای بسیار زیادی از نظر کاهش هزینه های پزشکی برای خانواده ها و نظام بهداشت و درمان و همین طور ارتقا سطح بهداشت و درمان افراد و کاهش مراجعه به مراکز درمانی دارد.
او با اعلان اینکه طرح پزشک خانواده در سطح یک درمان است، تشریح کرد: اجرای طرح پزشک خانواده از شروع تیرماه سال جاری با فراخوان پزشکان عمومی و دیگر پزشکان واجد شرایط استان برای ثبت نام آغاز می شود و سپس از بیمه شدگان بیمه سلامت همگانی که بیش از ۳۰۰ هزار نفر است خواسته می شود برای انتخاب پزشک خانواده ثبت نام کنند.
قادری هدف از انتخاب پزشک خانواده توسط بیمه شدگان را بیشتر به خاطر انتخاب پزشکی که به محل سکونت آنها نزدیک باشد و برای مراجعه متحمل زحمت ترافیک و سختی راه نشوند، عنوان نمود.
فعالیت ۱۸۰پزشک عمومی در استان
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه با اعلان اینکه حالا ۱۸۰ پزشک عمومی در استان کرمانشاه مشغول به خدمت هستند؛ توضیح داد: پزشکان عمومی کاملا با جغرافیا و ساختمان بدن انسان آشنا و به عملکرد و علایم آن آگاه است، شاید متخصص نباشند اما مطمئنا از خود افراد بیشتر به علایم بدن و بیماری اطلاعات دارند و بهتر از آنها می توانند تشخیص دهد که آنها به چه نوع پزشک متخصصی برای درمان نیاز و ارجاع دهند بدین سان از سرگردانی بیماران و هزینه های اضافی آنها جلوگیری می شود.
بیمه سلامت کرمانشاه، یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر یعنی ۶۰ درصد از جمعیت استان را در قالب پنج صندوق بیمه ای شامل، «صندوق کارکنان دولت»، «صندوق روستاییان و عشایر»، «صندوق بیمه همگانی رایگان»، «صندوق ایرانیان» و «صندوق سایر اقشار» زیرپوشش دارد.
اکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ تخت در ۱۸ بیمارستان دولتی زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان کرمانشاه فعال است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.منبع:

1400/05/18
10:05:52
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی