تغییر پاسخ نورون ها به محرک ها به مرور زمان

تغییر پاسخ نورون ها به محرک ها به مرور زمان محققان دانشگاه ˮواشنگتنˮ در سن لوئیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند نورون های قشر بینایی مغز با گذشت زمان پاسخ خود به محرک ها را تغییر می دهند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل ازتی ای، گرچه انتظار می رود فعالیت عصبی مغز به مرور زمان و در حین یادگیری و تجربه تغییر کند اما مبحث اعجاب انگیز که به تازگی توجه محققان را به خود جلب کرده، این است که حتی اگر تغییری در یادگیری یا تجربه هم صورت نگیرد، بازهم فعالیت عصبی تغییر می کند.
یافته های مطالعه اخیر محققان دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس از آن حکایت می کند که پاسخ نورون های قشر بینایی با گذشت زمان به محرک های یکسان تغییر می کند.
طی این مطالعه محققان با تجزیه و تحلیل داده های جدید به بررسی فرآیند پردازش اطلاعات حسی در مغز پرداختند. آنها در این مطالعه یک ویدیوی کوتاه را به موش ها نشان دادند و در همان حین که موش ها درحال تماشای فیلم بودند محققان فعالیت صدها سلول عصبی موجود در قشر بینایی اولیه آنها را ثبت کردند. برای انجام این کار محققان از روش "تصویربرداری کلسیومی دو فوتون"(two-photon calcium imaging) استفاده کردند.
محققان این کار را تا هفت هفته تکرار کردند. سپس با استفاده از نگاههای محاسباتی جدید، دانشمندان ابتدا داده های به دست آمده از قشر بینایی موش ها و سپس تغییرات فعالیت سلول های عصبی را در طول زمان تجزیه و تحلیل کردند.
آنها دریافتند که پاسخ های هر سلول عصبی به فیلمها در طول این چند هفته ناپایدار بوده و این بدان معناست که هر نورون به محرک های بینایی پاسخ یکسانی نمی دهند.
منبع:

1400/06/09
10:08:52
0.0 / 5
469
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی