تولید واکسن کووید-۱۹ مقاوم در مقابل گرما درون گیاه و باکتری!

تولید واکسن کووید-۱۹ مقاوم در مقابل گرما درون گیاه و باکتری! نیو وبلاگ: مهندسان حوزه نانو در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، دست به ساخت واکسن کووید-۱۹ مقاوم در مقابل گرما زده اند و برای این کار از ویروس های گیاهی و باکتریایی بهره گرفته اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، واکسن های کووید-۱۹ مقاوم در مقابل گرما هنوز در مراحل اولیه هستند. این واکسن ها در موش ها سبب تولید میزان زیادی از آنتی بادی خنثی کننده ویروس سارس-کوو-۲ شدند. اگر این واکسن ها بی خطر و موثر باشند، می توانند تغییر بزرگی در فرایند توزیع جهانی واکسن به وجود بیاورند.
پروفسور "نیکول اشتاین متز" (Nicole Steinmetz) مدیر مرکز مهندسی نانو در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: نکته قابل توجه در مورد واکسن ما پایدار بودن آن در مقابل گرما است. از این واکسن میتوان در مکان هایی که در آنها فریزرهای با دمای بسیار پایین وجود ندارد بهره برد.
محققان دو نوع واکسن کووید-۱۹ تولید کردند. یکی از آنها از ویروس گیاهی به نام ویروس آفت لوبیای چشم بلبلی ساخته شد و دیگری از یک ویروس باکتریایی یا باکتریوفاژ به نام Q بتا بوجود آمد.
در ساخت هر دوی این واکسن ها از دستورالعمل یکسانی استفاده شد. محققان از گیاه لوبیا چشم بلبلی و باکتری ای کولای برای تولید میلیونها نسخه ویروس گیاهی و باکتریایی به شکل نانوذرات توپ مانند استفاده کردند.
آنها سپس بخش کوچکی از پروتئین سنبله ویروس سارس-کوو-۲ را به سطح این نانوذرات متصل کردند. محصول نهایی مشابه یک ویروس عفونی بود که می توانست سیستم ایمنی بدن را وادار به تولید آنتی بادی کند. این نانوذرات برای حیوانات و انسان ها خطرناک نیستند.
دانشمندان به چندین مورد از مزایای استفاده از ویروس های گیاهی و باکتریایی برای تولید واکسن اشاره کردند. تولید این واکسن ها در مقیاس انبوه راحتتر و ارزان تر است و این واکسن ها در مقابل دمای بالا پایدار هستند در نتیجه میتوان آنها را بدون احتیاج به فریزر ذخیره و نگه داری کرد. این مزیت به دانشمندان کمک می نماید تا واکسن خویش را به صورت ایمپلنت های پلیمری یا برچسب های ریزسوزنی درآورند چونکه برای چنین کاری احتیاج به قرار دادن ترکیب واکسن و پلیمر در کوره هایی با دمای نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی گراد است.
هدف نهایی این است که گزینه های بیشتری برای دریافت واکسن کووید-۱۹ در اختیار مردم قرار بگیرد. ایمپلنت هایی که زیر پوست قرار می گیرند قادرند به آرامی واکسن را طی یک ماه آزاد کنند تا نیازی به تزریق دوز دوم نباشد و برچسب هایی که روی پوست قرار می گیرند هم به افراد این امکان را می دهند که بدون احتیاج به کمک فرد متخصص از واکسن استفاده کنند.
در آزمایش های انجام شده محققان واکسن کووید-۱۹ را از راه ایمپلنت، برچسب و تزریق به موش ها منتقل کردند و دریافتند که در هر سه روش میزان بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده سارس-کوو-۲ در بدن تولید می شود. محققان همینطور دریافتند که آنتی بادی های بوجود آمده می تواند ویروس سارس را هم خنثی کند.
نحوه خنثی سازی ویروس با پروتئینی که بر روی سطح نانوذرات متصل شده است ارتباط دارد. یکی از این قطعات که توسط گروه "اشتاین متز" انتخاب شده است "اپیتوپ" (epitope) نام دارد که در هر دو ویروس سارس و سارس-کوو-۲ حدودا مشابه است.
"متیو شین" (Matthew Shin)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: توانایی این واکسن در خنثی سازی دو نوع کروناویروس به ما این امید را می دهد که بتوانیم از همه گیری هایی که امکان دارد در آینده رخ دهد جلوگیری نماییم.
خصوصیت دیگر این پروتئین انتخاب شده این است که تحت تأثیر جهش هایی که تابحال گزارش شده است قرار نمی گیرد.
"اسکار اورتگا ریورا" (Oscar Ortega-Rivera)، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: واکسن های جدید کووید-۱۹ می توانند در مقابل انواع جهش های نگران کننده محافظت ایجاد کنند و آزمایش هایی جهت بررسی اثر این واکسن برنوع دلتا ویروس هم در حال انجام می باشد.
نکته قابل توجه دیگری که "اشتاین متز" را هیجان زده می کند این است که میتوان این واکسن را به سرعت برای گونه های جدید سازگار کرد.
او می گوید: کافی است ویروس گیاهی یا باکتریایی را رشد دهیم و تنها قطعه ای از ویروس هدف را به آن متصل نماییم.
این واکسن ها هنوز تا رسیدن به مرحله بالینی راه زیادی در پیش دارند و قدم بعدی محققان بررسی این مورد است که آیا این واکسن در مقابل سایر گونه های کووید-۱۹ و سایر کروناویروس های کشنده محافظت بوجود می آورد یا خیر.1400/06/18
10:03:59
0.0 / 5
456
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی