ضریب هوشی ایرانیان چقدر است؟

ضریب هوشی ایرانیان چقدر است؟ به گزارش نیو وبلاگ عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یادداشتی اعلام نمود: میانگین ضریب هوشی (IQ) کلی در جامعه ایران 97.12 است.


دکتر حسین دلشاد فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این یادداشت نوشت: عصری را که چند دهه قبل در آن زیست می کردیم، عصر اتم، فضا و جنگ های هسته ای می نامیدیم. عصر فعلی، عصر فضای مجازی و جنگ سایبری (نوعی از نبرد گفته می شود که طرفین در آن از کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری به ویژه شبکه اینترنت بعنوان ابزار بهره برده و نبرد را در فضای مجازی جاری می سازند) است.
جنگ اطلاعاتی با انقلاب اطلاعات ظهور پیدا کرده است. این انقلاب بواسطه دامنه وسیع و تاثیرات گسترده آن می تواند سبک نوینی از جنگ را ارائه بدهد. پیدایش فضای مجازی دهکده جهانی را محدودتر کرده است بطوری که ساکنان آن هر لحظه که اراده کنند، می توانند با طوفانی از اطلاعات مواجه شوند.
از خصوصیات این فضا ورود آزادانه افراد به آن بوده که نقطه نظرات موجه و علمی خودرا در آن انتشار می دهند که سبب افزایش اطلاعات و آگاهی بشر می شود. از طرف دیگر انتشار مغرضانه، غیر موجه؛ غیر علمی و سیاسی تعدادی از افراد موجب مسمومیت فضای مجازی می شود.
اخیرا در یکی از سایت های فضای مجازی که معلوم نبود که چه فردی، با چه درجه علمی، چه انگیزه ای و با استناد به کدام منابع، مطالبی را در رابطه با میزان ضریب هوشی (IQ) جامعه ایرانی منتشر نموده که توجه ام را به شدت به خود جلب کرد.
مطلب یاد شده میانگین ضریب هوشی جامعه ایرانی بوده که آنرا ۸۴ اعلام نمود و متذکر شد که کشور ایران با این ضریب هوشی جمعیت خود، در میان ۱۸۵ کشور دنیا در رتبه ۹۸ قرار می گیرد.
باور این آمار غیرواقع بسیار دشوار است پس به جستجوی منابع معتبر در فضای مجازی پرداختم که به چند یک از این منابع اشاره می کنم.
در سال ۲۰۰۲ میلادی یک پروفسور روانپزشک از انگلستان به نام Richard Lynn با همکاری یک پروفسور علوم سیاسی از ایرلند به نام Tatu Vanhanen مطالعه ای را برای تعیین میانگین ضریب هوشی جوامع ۱۱۳ کشـور دنیـا طـراحی نمـودند و نتایج حاصل از این مطالعه را در سال ۲۰۰۲ میلادی در کتابی تحت عنوان IQ and the wealth of nations منتشر نمودند.
در سال ۲۰۰۶ میلادی در کتابی تحت عنوان IQ and global inequality منتشر نمودند. در هر دو کتاب ضریب خوشی جامعه ایرانی ۸۴ ذکر شده و نکته قابل توجه اینکه در یکی دیگر از سایت ها که آمار ضریب هوشی جمعیت کشورهای مختلف دنیا را در سال ۲۰۲۱ گزارش نموده، باردیگر ضریب هوشی جامعه ایرانی همان ۸۴ ذکر شده است.
با بررسی منابع متوجه می شویم که ضریب هوشی ۸۴ جامعه ایرانی مربوط به سال ۱۹۶۴ میلادی یعنی حدود ۷۵ سال قبل می باشد و نویسندگان هر دو کتاب فوق و سایت ذکر شده زحمت جستجوی مجدد را به خود نداده اند تا از آخرین نتایج ضریب هوشی جامعه ایرانی باخبر شوند و در حقیقت بطور مغرضانه و از روی غرض ورزی های سیاسی ضریب هوشی ۷۵ سال قبل جامعه ایرانی را کماکان مبنای ضریب هوشی فعلی ایرانیان می دانند.
اگر در PubMed، Scopus، EMBASE، Index Medicus و چند سایت دیگر جستجو کنید به مقاله ای که در سال ۲۰۱۹ میلادی در International Journal of Preventive Medicine توسط رضا چمن و همکاران انتشار یافته برخود می کنید.
Reza Chaman، Diana Sarokhani، Mandana Sarokhani، Parvin Angha، Akram Sanagoo and Ali Hasanpour. Etimation of mean Intelligence Quotient with Wechsler scale in Iran: Systematic review and meta-analysis. Int J Prev Med ۲۰۱۹; ۱۰.
این یک مقاله مروری و متاآنالیز ۵۲ مطالعه شامل ۵۳۵۲ نفر جمعیت مورد مطالعه می باشد که میانگین ضریب هوشی جامعه ایرانی را با تست Wechsler در نقاط مختلف ایران اندازه گیری نموده اند.
میانگین ضریب هوشی (IQ) کلی در جامعه ایران ۹۷.۱۲ (۹۵% CI= ۸۸.۷۱-۱۰۵.۵۲) بوده و در مناطق شمالی، جنوبی، مرکزی، شرقی و غربی ایران به ترتیب ۹۷.۵۸، ۱۰۸.۹۰، ۹۲.۳۱، ۱۰۱.۷۶ و ۹۶.۴۵ بود. میانگین ضریب هوشی در سنین کمتر از ۲۰ سال ۹۷.۷۳ و در سنین بالاتر از ۲۰ سال ۱۰۵.۶۱ گزارش شده است.


منبع:

1400/06/20
11:28:00
0.0 / 5
488
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی