حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک نیو وبلاگ: کیهان شناسان نشانه هایی از وجود نوع دیگری از انرژی تاریک  300 هزار سال بعد از وقوع ˮ مه بانگˮ یافته اند که می تواند علتی بر افزایش سرعت انبساط جهان باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، در دو مطالعه مجزا که هر دو بصورت پیش چاپ در مجله "arXiv" منتشر شدند پژوهشگران موفق به شناسایی نخستین نشانه های "انرژی تاریک اولیه" در داده های جمع آوری شده توسط "تلسکوپ کیهانی آتاکاما"(Atacama Cosmology Telescope) در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در شیلی شده اند. این یافته ها در صورت تایید می توانند به حل یک معمای قدیمی در مورد داده های اولیه جهان که بنظر می رسد با نرخ انبساط کیهانی اندازه گیری شده فعلی سازگار نیستند کمک نماید. با این وجود این داده ها در مراحل اولیه قرار دارند و بطور قطعی وجود این نوع از انرژی تاریک را تایید نمی کنند.
"سیلویا گالی"(Silvia Galli)، کیهان شناس موسسه اخترفیزیک پاریس می گوید: برای آن که این داده ها را کشف جدید فیزیک بدانیم باید حساسیت و دقت زیادی به خرج دهیم.
نویسندگان هر دو مقاله که یکی از آنها توسط پژوهشگران تلسکوپ کیهانی آتاکاما و دیگری توسط گروهی مستقل انتشار یافته است، بیان نمودند که داده های آنها برای آن که با قطعیت انرژی تاریک اولیه را تشخیص دهند، کافی نیست اما رصدهای تلسکوپ کیهانی آتاکاما و سایر رصدخانه ها مانند تلسکوپ قطب جنوب می توانند اطلاعات دقیق تری فراهم آورند.
"کالین هیل"(Colin Hill)، یکی از نویسندگان مقاله پژوهشگران تلسکوپ کیهانی آتاکاما و کیهان شناس دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید: اگر یافته های ما حقیقت داشته باشد و جهان اولیه دارای انرژی تاریک بوده باشد بدین سبب باید بتوان سیگنال هایی قوی از آن مشاهده کرد.
ترسیم تابش زمینه کیهانی
هر دو تلسکوپ کیهانی آتاکاما و قطب جنوب به شکلی طراحی شده اند که می توانند از تابش زمینه کیهانی نقشه برداری کنند.
تابش زمینه کیهانی تابشی الکترومغناطیسی است که سراسر جهان را فرا گرفته و کیهان شناسان برای درک جهان از آن استفاده می نمایند. پژوهشگران با بررسی تغییرات این تابش توانستند شواهد قانع کننده ای برای "مدل استاندارد کیهانی" پیدا کنند. بر اساس این مدل تکامل جهان شامل سه عنصر اصلی است. انرژی تاریک، ماده تاریک مرموز مشابه که موجب به وجود آمدن کهکشان ها شده است و ماده معمولی که کمتر از پنج درصد جرم و انرژی جهان را شامل می شود.
نقشه های جدید از تابش زمینه کیهانی توسط ماموریت پلانک آژانس فضایی اروپا طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ ترسیم شده است. بر طبق این داده ها و با فرض صحیح بودن "مدل استاندارد کیهانی" سرعت انبساط جهان اندازه گیری شد اما طی دهه ی اخیر با بررسی ابرنواخترها و سایر روش ها مشخص شد که سرعت انبساط جهان ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر است.تلسکوپ کیهانی آتاکاما
جهان با چه سرعتی درحال انبساط است؟
نظریه پردازان برای توضیح این تفاوت تغییراتی در مدل استاندارد پیشنهاد کرده اند. دو سال قبل "مارک کامیونکوفسکی"(Marc Kamionkowski) از دانشگاه "جان هاپکینز"(Johns Hopkins) در بالتیمور و همکارانش ماده ای جدید برای مدل استاندارد پیشنهاد کردند و آن "انرژی تاریک اولیه" بود. ماده ای که چند صد هزار سال بعد از "مه بانگ" در جهان گسترش یافته است.
انرژی تاریک اولیه به اندازه کافی برای سرعت بخشیدن به انبساط جهان مناسب نبود اما می توانست موجب سریع تر خنک شدن پلاسمایی شود که در نتیجه ی "مه بانگ" به وجود آمده است.
این امر بر نحوه تفسیر داده های تابش زمینه کیهانی اثر می گذارد.
پژوهشگران در دو مطالعه اخیر دریافتند که داده های تلسکوپ کیهانی آتاکاما از تابش زمینه کیهانی با مدل کیهانی که در آن انرژی تاریک اولیه وجود دارد بیشتر مطابقت دارد.
"هیل" می گوید: بر طبق تابش های زمینه کیهانی، این مدل جدید و داده های تلسکوپ کیهانی آتاکاما می توان گفت جهان حالا ۱۲.۴ میلیارد سال سن دارد و ۱۱ درصد از آنچه قبلا با بهره گیری از مدل استاندارد قبلی تخمین زده شده بود جوان تر است. در مدل قبلی سن جهان ۱۳.۸ میلیارد سال محاسبه شده بود. انبساط جهان نیز باتوجه به این مدل جدید پنج درصد سریع تر رخ می دهد که مشابه آن چیزی است که کیهان شناسان امروزه محاسبه کرده اند.
عدم تطابق همچنان ادامه دارد
"گالی" اشاره کرد که بنظر می رسد داده های تلسکوپ کیهانی آتاکاما با محاسبات گروه پلانک تطابق ندارد و بااینکه تعدادی از داده های آن از انرژی تاریک اولیه حمایت می کند اما باید این یافته ها با داده های تلسکوپ قطب جنوب نیز مقایسه شود.
منبع:

1400/06/30
17:44:46
0.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی