کشف مکانیسمی شبیه به نوار نقاله که به متاستاز سرطان پستان منجر می شود

کشف مکانیسمی شبیه به نوار نقاله که به متاستاز سرطان پستان منجر می شود به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران فنلاندی در بررسی جدید خود، مکانیسم جدیدی شبیه به نوار نقاله را کشف کرده اند که می تواند به متاستاز سلول های سرطان پستان و گسترش بیماری در بدن کمک نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران "دانشگاه تورکو" (University of Turku) فنلاند، مکانیسم کاملا جدیدی را کشف کرده اند که سلول ها از آن برای گردش گیرنده های معروف به "اینتگرین ها"(Integrins) استفاده می نمایند. سلول های تهاجمی سرطان پستان، این مکانیسم را برای متاستاز به سایر نقاط بدن به کار می برند.
پژوهشگران چندین دهه است که می دانند سلول های انسانی با به گردش درآوردن گیرنده های چسبنده، از قسمتی از سلول به قسمت دیگر حرکت می کنند. این گیرنده های معروف به اینتگرین، نقش مهمی در تحرک طبیعی سلول ها در شرایطی مانند شرایط بهبود زخم بر عهده دارند. پژوهش های پیشین نشان داده که سلول های سرطانی، روش های موثرتری برای گردش این گیرنده ها با هدف متاستاز به بافت های اطراف و سایر اندام ها بوجود آورده اند.
پروفسور "یوهانا ایواسکا"(Johanna Ivaska)، سرپرست این پژوهش و گروهش، مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که سلول های بسیار تهاجمی "سرطان پستان سه گانه منفی"(TNBC) را برای گردش اینتگرین ها و متاستاز به بافت مورد استفاده قرار می دهند.
ایواسکا اظهار داشت: سلول های انسان دائما سطح خویش را با جذب قسمت هایی از غشای سلول و سپس بازیابی آن، بازسازی می کنند. این مکانیسم مانند یک نوار نقاله دائما درحال حرکت است و مواد مغذی محلول را به سلول ها منتقل می کند.
ایواسکا و گروهش در این پژوهش دریافتند که سلول های سرطان پستان از مولکول "سوئیپروزین۱"(Swiprosin-1)، برای هدایت گیرنده های اینتگرین به این مکانیسم مشابه نوار نقاله استفاده می نمایند. آنها با ربودن این نوار نقاله می توانند گردش اینتگرین ها و در نتیجه، مهاجرت سلولی و شکل گیری متاستازها را بالا برند.
پژوهشگران با بررسی صدها نمونه سرطان پستان دریافتند که بیان زیاد مولکول سوئیپروزین۱ در تومور، با شکل گیری متاستاز و بدخیم شدن سرطان پستان ارتباط قابل توجهی دارد.
ایواسکا اظهار داشت: یافته های ما، دیدگاه کاملا جدیدی را در مورد عملکرد اینتگرین ها عرضه می کند و مکانیسم جدیدی را نشان داده است که سلول های سرطانی می توانند از آن برای پخش شدن در سرتاسر بدن استفاده کنند. این یافته ها، بر پژوهش های سرطان در آینده تأثیر خواهند گذاشت.
این پژوهش، در مجله "Nature Cell Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/01
09:53:57
0.0 / 5
399
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی