برگزاری دوازدهمین جلسه دادگاه ۹۹ متهم ثبت سفارش خودرو

برگزاری دوازدهمین جلسه دادگاه ۹۹ متهم ثبت سفارش خودرو به گزارش نیو وبلاگ تهران _ایرنا_ دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۹۹ متهم پرونده ثبت سفارش خودرو به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۹۹ متهم پرونده معروف به ثبت سفارش خودرو با مبحث قاچاق سازمان یافته خودرو امروز دوشنبه ۱ آذر ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
قاضی صلواتی ضمن تفهیم افترا به متهم مصطفی یمینی شاد، متهم ردیف دوازدهم وی را برای بیان دفاعیات به جایگاه فراخواند.
متهم یمینی شاد اظهار داشت: ۱۷ سال در زمینه واردات و ترخیص خودرو خارجی فعالیت دارم و مدیرعامل شرکت پندار خودرو رایکا هستم. کلیه خودرو های ثبت سفارش شده توسط شرکت پندار خودرو رایکا به صورت قانونی ثبت سفارش و ترخیص شده اند.
وی مدعی شد: تمامی سفارشات شرکت پندار خودرو رایکا توسط نظری، صدقی و طوسی انجام گرفته است، در این راستا بابت ثبت سفارش خودرو و دستمزد به این افراد پرداختی داشته ام.
متهم یمینی شاد در پاسخ به سوال قاضی صلواتی در خصوص این که مبالغ را خارج از حقوق و چارچوب قانونی به این افراد پرداخت کردید؟ اظهار داشت: بله خارج از ضوابط به آنها کارمزد پداخت کرده ام.
متهم یمینی شاد مدعی شد: تمامی ثبت سفارشات شرکت پندار خودرو رایکا، پیش از تاریخ ممنوعیت ثبت سفارش خودرو یعنی تاریخ ۱۲/۱۰/۹۵ بوده است.
وی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد: در بحث واردات خودرو کلیه حقوق گمرکی، عوارض و مالیات دولتی را پرداخته کرده و تخصصی در زمینه ثبت سفارش خودرو نداشته است و هیچ ارتباطی با متهمین در رابطه با پرونده ندارد.
یزدانی فر، نماینده دادستان در ارتباط با دفاعیات متهم یمینی شاد اظهار داشت: متهم یمینی شاد از تاریخ ۲/۵/۹۷ الی ۸/۱۱/۹۸ به مدت ۱۸ ماه به ترکیه رفته و متواری بوده است.
نماینده دادستان اضافه کرد: متهم یمینی شاد، به عبدالرضا نظری، صمد صدقی و علی طوسی برای ثبت سفارشات واریز وجه داشته است و مبالغی به افراد مذکور واریز وجه داشته است، این سه نفر هم مهدی معینی که متهم پرونده هم است را معرفی کردند و مدعی شدند که برای شرکت پندار خودرو رایکا ثبت سفارش انجام داده و واسطه بوده ایم.
وی بیان داشت: در ارتباط با متهم یمینی شاد ۱۰۸۳ دستگاه خودرو خارجی توسط متهم به صورت غیر قانونی مبادرت به ثبت سفارش و واردات شده است، با عنایت به این که سامانه ثبت سفارشات خودرو دارای اختلالات و مشکلاتی بوده است، متهمین پرونده با ترفند و اعمال نفوذ که به کار می گرفتند، دیتا و اطلاعات مندرج در سامانه را تغییر می دادند، خانم تنگستانی و سعید نوروزی از دلالان ثبت سفارش خودرو در پرونده هستند که سازمان یافتگی جرم در ثبت سفارشات خودرو خارجی مشهود است.
وکیل متهم یمینی شاد ضمن رد تمامی اتهامات انتسابی به موکلش اظهار داشت: متهم نوروزی به صورت مع الواسطه با موکلم در ارتباط بوده و آقای یمینی شاد با بقیه متهمین پرونده ارتباطی ندارد.

نماینده دادستان: متهم نوروزی افترا جعل در سامانه ثبت سفارش خودرو را پذیرفته است
در ادامه جلسه دادگاه متهم نوروزی، متهم ردیف سیزدهم ضمن رد تمامی اتهامات انتسابی اظهار داشت: بعنوان ترخیص کار خودرو در گمرک مرز بازرگان مشغول بوده ام، رضا رادمهر و فرشته تنگستانی به من رجوع می کردند و با دریافت مبلغی از آنها برایشان خودرو ثبت سفارش می کردم.
متهم نوروزی در پاسخ به سوال قاضی صلواتی در خصوص این که در ثبت سفارشات خودرو مرتکب جعل یا استفاده از ترفندی برای جعل کردید؟ اظهار داشت: هیچ نفوذی در سامانه ثبت سفارش نداشته ام و از کارم پشیمانم.
نماینده دادستان نسبت به ادعای متهم نوروزی اظهار داشت: نکته حائز اهمیت در برابر متهم نوروزی این است که عمده دسترسی ها به اطلاعات و دیتاهای سامانه ثبت سفارش از راه آقای صیادی با متهم بوده است.
نماینده دادستان، خطاب به متهم نوروزی اظهار داشت: ارتباط شما با سلیمان زاده، صیادی و تنگستانی در جریان اقدامات غیر قانونی و مجرمانه چه بوده است؟
متهم نوروزی پاسخ صریح و شفاف به سوال نماینده دادستان نداد.
وی مدعی بود اقداماتش غیر قانونی نبوده و مبالغی را که از متهمین دریافت کرده عرفی بوده است.
در ادامه یزدانی فر نماینده دادستان بیان نمود: حسین سلیمان زاده یکی دیگر از متهمین پرونده ثبت سفارش خودرو مدعی است که صیادی اطلاعات و دیتاها را از راه یاهو مسنجر به متهم نوروزی برای ثبت سفارشات خودرو خارجی داده است، تمامی ادعاهای متهم نوروزی متناقض و غیر قابل پذیرش است، متهم نوروزی افترا جعل در سامانه را پذیرفته، ولی تصورش این بوده که این درآمد مشکلی ندارد، از نظر دادستانی اتهامات متهم نوروزی محرز است و اقدامات وی جرم تلقی می شود.
سپس وکیل متهم نوروزی تمامی اتهامات انتسابی به موکلش را رد و اظهار داشت: موکل کفایت لازم برای دفاع از خود در دادگاه را ندارد.
یزدانی فر، نماینده دادستان در مورد رد اتهامات از سوی وکیل متهم نوروزی اظهار داشت: موکل شما هوشمندانه و به دقت در دفاعیاتش پراکنده گویی می کند تا مبادا در این بین اعترافی کند یا حرفی ضد خودش را بزند، این رفتار حاکی از عدم صداقت موکل شما بوده و در عمل رافع اتهامات به متهم نوروزی نخواهد بود.
قاضی صلواتی ضمن اعلام ختم جلسه دادگاه اظهار داشت: ادامه دفاعیات فردا ساعت ۹ بامداد استماع می شود.


منبع:

1400/09/01
23:09:37
0.0 / 5
576
تگهای خبر: اطلاعات , دیتا , سازمان , هوش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی