قرارداد ۳ میلیارد دلاری ناسا برای سفارش تقویت کننده موشک

قرارداد ۳ میلیارد دلاری ناسا برای سفارش تقویت کننده موشک به گزارش نیو وبلاگ ناسا اخیرا برای انجام مأموریت ها در کره ماه تا سال ۲۰۳۱ مبادرت به عقد قرارداد با شرکت ˮنورثروپ گرومنˮ برای سفارش تقویت کننده های موشکی بزرگ کرده است تا تحت یک قرارداد ۳ میلیارد دلاری از مأموریت های موشک ˮسیستم پرتاب فضاییˮ(SLS) تا برنامه ˮآرتمیس ۹ˮ پشتیبانی کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا اخیرا قراردادی به ارزش ۳.۱۹ میلیارد دلار برای ساخت تقویت کننده های موشکی برای مأموریت های آینده در ماه تحت عنوان مأموریت های "آرتمیس" تا سال ۲۰۳۱ منعقد کرده است.
این قرارداد بر پایه قرارداد قبلی در سال ۲۰۲۰ است که به "نورثروپ گرومن" اجازه می دهد برای تولید و ساخت تقویت کننده های دوقلو برای شش پرواز بعدی ابرموشک "سیستم پرتاب فضایی" از مأموریت "آرتمیس ۳" آماده شود که این برنامه را به مأموریت "آرتمیس ۹" می رساند.
موشک "سیستم پرتاب فضایی"(SLS) که نخستین پرواز بدون سرنشین خویش را در سال ۲۰۲۲ انجام خواهد داد، وظیفه دارد فضانوردان را به سراسر منظومه شمسی بفرستد و با این هدف، مأموریت های خویش را با رفتن به مدار ماه، ایستگاه فضایی "دروازه قمری" ناسا در مدار ماه و سطح ماه شروع می کند.
انتظار می رود نخستین پرواز مداری سرنشین دار این موشک در سال ۲۰۲۴ و نخستین مأموریت فرود آن بر سطح ماه در سال ۲۰۲۵ صورت گیرد.
بیانیه ناسا در مورد این قرارداد نشان داده است که این قرارداد جهت کمک به ناسا در برنامه ریزی و پیشرفت برنامه "آرتمیس" و رفع نیازهای آینده مفید خواهد بود.
"بروس تیلر" مدیر تقویت کننده موشک "سیستم پرتاب فضایی" در مرکز پروازهای فضایی "مارشال" ناسا در آلاباما اظهار داشت: این قرارداد به ناسا اجازه می دهد تا با "نورثروپ گرومن" نه تنها برای ساختن تقویت کننده ها برای مأموریت های آینده، بلکه برای تکامل و بهبود تقویت کننده ها برای پروازهای آینده همکاری کند.
فناوری تقویت کننده SLS مبتنی بر تقویت کننده های موشک جامد است که جهت کمک به شاتل فضایی ناسا در هنگام پرتاب استفاده می شود. تقویت کننده های موشک جامد طی ۱۳۵ مأموریت شاتل فضایی بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱ مورد استفاده قرار گرفتند. سازنده آنها در ابتدا "تیوکول"(Thiokol) نام داشت که بعداً به "ATK" تغییر نام داد و "نورثروپ گرومن" حالا به لطف یک سری ادغام شرکت ها در دهه گذشته، این فناوری را در اختیار دارد.
مستندات ناسا نشان داده است که تقویت کننده های SLS برای یک مرتبه استفاده و نه قابل استفاده مجدد، طراحی شده اند.
تقویت کننده های جدید بدنه های فولادی مورد استفاده برای شاتل فضایی را با یک بدنه کامپوزیت کم وزن تر و ساختارهای ارتقا یافته، سیستم های کنترل رانش الکترونیکی و مواد پیشران برای رفع فرسودگی جایگزین خواهند کرد.
این شرکت می گوید: این طراحی بهبودیافته علاوه بر این، ساده سازی فرایند، رابط بهبود یافته و پردازش زمینی ساده تر را فراهم می آورد که منجر به بهره وری و کارایی بیشتر می شود.
شرکت "Orbital ATK" که حالا در "نورثروپ گرومن" ادغام شده است، بعد از سال ها توسعه، آزمایش سیستم تقویت کننده را در سال ۲۰۰۹ شروع کرد. تقویت کننده SLS در ابتدا قرار بود مرحله اول موشک "آریس"(Ares) تحت برنامه لغو شده ماه به مریخ به نام "کانستلیشن"(Constellation) باشد، اما این فناوری در نهایت برای موشک SLS تغییر یافت.
"نورثروپ گرومن" از زمان خرید شرکت "Orbital ATK" طبق قراردادی که در سال ۲۰۱۷ منعقد شد، تولیدکننده اصلی تقویت کننده SLS شده است.
"نورثروپ گرومن" می گوید تا دسامبر ۲۰۲۱ تولید تقویت کننده برای مأموریت "آرتمیس ۲" را به پایان رسانده است و تمام بخش های تقویت کننده "آرتمیس ۳" ریخته گری شده اند. همینطور ساخت بخش های تقویت کننده "آرتمیس ۴" از ماه نوامبر شروع شده است.
"نورثروپ گرومن" همینطور قراردادهای دیگری را با ناسا در پشتیبانی از انجام مأموریت های ماه اجرا می کند که شامل ساخت موتور پشتیبان و موتور کنترل ارتفاع برای سیستم لغو پرتاب فضاپیمای "اوریون" و ساخت یک ماژول اقامتی و تدارکاتی برای "دروازه قمری" است.
منبع:

1400/09/15
22:36:11
0.0 / 5
432
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی