کشف کلید ژنتیکی بیماری آلزایمر

کشف کلید ژنتیکی بیماری آلزایمر پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، از کشف ارتباط مهمی میان روش تولید انرژی سلول ها و ژن های جهش یافته موثر در آغاز بیماری آلزایمر اطلاع داده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه آدلاید"(University of Adelaide) استرالیا، ارتباطی را میان روش تولید انرژی سلول ها برای عملکرد مغز و ژن های جهش یافته که در بیماری آلزایمر نقش دارند، یافته اند. این کشف، بررسی بیشتر ارتباط مورد نظر را بعنوان عامل اصلی و ابتدایی بیماری آلزایمر در انسان امکان پذیر کرده است.
پژوهشگران در این پروژه، مغز گورخرماهی جوان را که دارای جهش های ژنتیکی در رابطه با آغاز زودرس آلزایمر بود، تجزیه و تحلیل کردند. گورخرماهی از آن جهت برای این پژوهش انتخاب گردید که خانواده های بسیار بزرگی را تولید می کند و باعث می شود که تشخیص اثرات این جهش های ژنتیکی، ساده تر باشد.
این گروه پژوهشی، از فناوری پیشرفته ژنتیک و تجزیه و تحلیل ریاضی برای مقایسه فعالیت ژن و تشخیص تفاوت های ظریف میان ماهی های معمولی و ماهی های دارای جهش ژن استفاده کردند.
پژوهشگران دریافتند که جهش های متعدد در ژن های مختلف، تأثیرات بسیار متفاوتی را بر عملکرد سلول های مغز دارند. همچنین، آنها دریافتند که جهش های بیماری آلزایمر، بر یک عملکرد مشترک سلولی بسیار مهم تاثیر می گذارند که استفاده از اکسیژن در سلول ها برای تولید انرژی است.
دکتر "کاریسا بارتلسون"(Karissa Barthelson)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این موضوع، بسیار جالب است چونکه می دانیم زمانی که بیماری آلزایمر پیش می آید، مغز افراد به شدت در تولید انرژی گرفتار کمبود می شود.
وی ادامه داد: هنگامی که ما متوجه این پیوند مشترک شدیم، پژوهش های خویش را یک گام جلوتر بردیم و داده های گروه پژوهشی دیگری را که به بررسی نقش یک ژن مهم در بروز بیماری آلزایمر در موش ها پرداخته بود، باردیگر تجزیه و تحلیل کردیم. ما توانستیم اثر مشابهی را ببینیم و مشاهده این اثر، اعتماد ما را به این مورد تقویت کرد که یک عامل اساسی و ابتدایی بیماری آلزایمر را در انسان یافته ایم.
مغز، انواع گوناگونی از سلول ها را در بر دارد که روش های پیچیده ای را برای تولید و تقسیم انرژی در پیش می گیرند. پژوهشگران دانشگاه آدلاید حالا تصمیم دارند به بررسی این مورد بپردازند که جهش های بیماری آلزایمر چگونه بر انواع متعدد سلول ها تاثیر می گذارند. بارتلسون افزود: یافتن این عامل مشترک و ابتدایی مهم که به بروز بیماری آلزایمر منجر می شود، بسیار رضایت بخش است.
به قول پژوهشگران، هزینه های بیماری آلزایمر برای جامعه بسیار زیاد است؛ نه تنها در مراقبت از کسانی که نمی توانند از خود مراقبت کنند، بلکه در روابط از دست رفته با عزیزان به علت محو شدن خاطرات و شناخت.
بارتلسون اظهار داشت: تولید انرژی اساسا مهم ترین فعالیت سلولی است که از سایر عملکردها، بخصوص در اندام های بسیار فعال مانند مغز پشتیبانی می کند. اگر ما بتوانیم مشکل در ارتباط با مصرف اکسیژن و تولید انرژی را با جزئیات درک نماییم، امکان دارد روش هایی را برای متوقف کردن بیماری قبل از آغاز آن دریابیم و این به نفع جمعیت سالخورده ما خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "Disease Models and Mechanisms" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/08
12:44:25
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی