محافظ خورشیدی تلسکوپ جیمز وب باز شد

محافظ خورشیدی تلسکوپ جیمز وب باز شد به گزارش نیو وبلاگ تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ در یک نقطه عطف بزرگ، آغاز به باز کردن محافظ خورشیدی بزرگ خود کرده است که یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل راه اندازی آن بعد از پرتاب است و همینطور مشخص شد که این تلسکوپ برای بیشتر از ۱۰ سال عملیات، سوخت در اختیار دارد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یکی از مهم ترین مراحل راه اندازی و استقرار تلسکوپ فضایی "جیمز وب" به شکل ایمن شروع شده است.
این رصدخانه فضایی ۱۰ میلیارد دلاری آغاز به باز کردن آفتابگیر عظیم خود کرده است تا این ساختار پنج لایه را با استقرار متوالی با دقت باز کند.
اعضای تیم مأموریت "جیمز وب" در توییتر نوشتند: مثل الماس درخشان بدرخش. با استقرار موفقیت آمیز آفتابگیر سمت راست یا به اصطلاح "بازو"، آفتابگیر "وب" حالا در فضا شکل الماسی به خود گرفته است.
این آفتابگیر یکی از حیاتی ترین و پیچیده ترین خصوصیت های تلسکوپ فضایی "جیمز وب" است که در تاریخ ۲۵ دسامبر برای جستجوی سیگنال های گرمایی ضعیف از اولین روزهای کیهان به فضا پرتاب شد. تشخیص چنین سیگنال هایی مستلزم آن است که وب ابزار و سنسورهای خویش را بسیار سرد نگه دارد و آفتابگیر با بازتاب و تابش انرژی خورشیدی به آن کمک می نماید تا این کار را انجام دهد.
طول این محافظ نقره ای براق در صورت استقرار کامل به اندازه ۲۱.۲ در ۱۴.۲ متر می رسد که بسیار بزرگتر از آن است که در قسمت مخصوص حمل محموله هر موشکی که هم اکنون عملیاتی است، قرار بگیرد. ازاین رو طوری طراحی شد تا در یک پیکربندی بسیار فشرده پرتاب شود و بعد از رسیدن "وب" به فضا باز شود.
این استقرار یک فرایند پیچیده و چند مرحله ای با نقاط شکست بالقوه مختلف است که می تواند کل مأموریت را با خطر مواجه کند و منجر به شکست کامل آن شود.
"کریستال پوگا" مهندس سیستم های فضاپیمای "وب" از شرکت "نورثروپ گرومن" پیمانکار اصلی این مأموریت در ویدئویی درباره نحوه استقرار "وب" که ناسا در ماه اکتبر منتشر کرد، اظهار داشت: مجموعه محافظ خورشیدی "وب" شامل ۱۴۰ مکانیسم رهاسازی، تقریباً ۷۰ مجموعه لولا، هشت موتور استقرار، یاتاقان ها، فنرها، چرخ دنده ها، حدود ۴۰۰ قرقره و ۹۰ کابل مجموعا به طول ۴۰۰ متر است.
استقرار محافظ خورشیدی از روز سه شنبه ۲۸ دسامبر در حالی شروع شد که "وب" دو پالت نگه دارنده این ساختار پنج لایه را پایین آورد. سپس مراحل تکمیلی طی چند روز بعد دنبال شد. برای مثال، "وب" در روز پنجشنبه ۳۰ دسامبر، پوششی را که از محافظ خورشیدی آن در طول مدت حضورش بر روی زمین و پرتاب به فضا محافظت می کرد، کنار زد.
همین روکش، فعالیتهای استقرار آفتابگیر را کمی پیچیده کرد، چون که استقرار آنرا چند ساعت به تعویق انداخت تا این که تیم عملیات مطمئن شود که این پوشش به صورت کامل طبق برنامه ریزی جمع شده است.
"پاتریک لینچ" معاون دفتر ارتباطات در مرکز پرواز فضایی "گودارد" ناسا اظهار داشت: سوئیچ هایی که باید نشان می دادند که روکش جمع شده، زمانی که قرار بود فعال شوند، فعال نشدند. با این وجود، منابع دوم و سوم در نهایت آنرا تایید کردند.
اعضای تیم عملیات "وب" استقرار سمت چپ این آفتابگیر را در ساعت ۲۲ شب گذشته آغاز کردند و این عملیات در ساعت ۰۱: ۱۹ صبح امروز به پایان رسید. سپس نوبت به استقرار سمت راست آن رسید که در ساعت ۰۳: ۰۱ صبح شروع و حدود ساعت ۰۶: ۴۳ به پایان رسید.
باز کردن این آفتابگیر یک نقطه عطف بزرگ برای "جیمز وب" بود، ازاین رو اعضای تیم عملیات احتمالاً پس از موفقیت امروز نفس راحتی کشیده اند. اما استقرار این آفتابگیر هنوز تمام نشده است. پنج لایه نازک از جنس کاپتون آن هنوز باید به ثبات و فشار مناسب برسد، کاری که تیم مأموریت می خواهد در آخر هفته صورت گیرد.
پس از انجام این کار، تمرکز بر روی استقرار آینه ثانویه "وب" و آینه اصلی آن با عرض ۶.۵ متر تغییر خواهد نمود. انتظار می رود که این وظایف تا تاریخ ۷ ژانویه کامل شوند، اما زمان بندی استقرار "وب" انعطاف پذیر است، ازاین رو اگر آن هدف برآورده نشد، نباید نگران شد.
قفل کردن آینه ها در محل مناسب خود، مرحله استقرار اصلی و پیچیده "جیمز وب" را به پایان می رساند. نقطه عطف بعدی، روشن شدن موتور است که برای ۲۹ روز بعد از پرتاب برنامه ریزی شده است که "وب" را در مدار نهایی خود قرار می دهد که معروف به نقطه لاگرانژ خورشید-زمین ۲ یا L۲ است که یک نقطه پایدار گرانشی در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین است.
اعضای تیم عملیات "وب" بعد از رسیدن آن به نقطه L۲ هم هنوز کارهای زیادی برای انجام خواهند داشت. آنها باید ۱۸ بخش آینه اصلی "وب" را خیلی دقیق تراز کنند تا قطعات بعنوان یک سطح یکپارچه برای جمع آوری نور با هم کار کنند و همینطور باید چهار ابزار علمی تلسکوپ را بررسی و کالیبره کنند.
انتظار می رود عملیات های علمی منظم، شش ماه بعد از پرتاب یعنی در تابستان ۲۰۲۲ آغاز شود. حداقل برای پنج سال بعد از آن، "وب" بعضی از نخستین ستاره ها و کهکشان های کیهان را مطالعه خواهد کرد، به دنبال ترکیبات جذاب در جو سیارات فراخورشیدی مجاور خواهد بود و انواع دیگری از مشاهدات کیهانی احیانا دگرگون کننده را انجام خواهد داد.
تلسکوپ فضایی جیمز وب برای بیشتر از ۱۰ سال مأموریت سوخت کافی دارد
به لطف موشک "آریان ۵" که تلسکوپ فضایی "جیمز وب" را در راه درستی پرتاب کرد، این تلسکوپ فضایی برای بیشتر از ۱۰ سال مأموریت، سوخت کافی دارد.
ناسا بعد از نزدیک به ۳۰ سال برنامه ریزی و کار طاقت فرسا سرانجام توانست رصدخانه فضایی نسل جدید خویش را که ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد، در روز کریسمس به فضا پرتاب کند. تلسکوپ "جیمز وب" حالا در یک سفر شش ماهه طولانی است تا بتواند مأموریت علمی خویش را آغاز کند.
حالا مشخص شده است که "جیمز وب" امکان دارد برای مدتی طولانی تر از آنچه در ابتدا انتظار می رفت، به سفر و جمع آوری داده بپردازد. پیشبینی می شد که "جیمز وب" برای ۵ تا ۱۰ سال عملیاتی شود، اما آخرین تحلیل های ناسا نشان داده است که این رصدخانه فضایی سوخت کافی برای پشتیبانی از عملیات های علمی در مدار را برای بیشتر از ۱۰ سال در اختیار دارد.
در بیانیه ناسا در اینباره آمده است: تحلیل ها نشان داده است که برای اصلاح مسیر "وب" به سمت مدار نهایی خود در نقطه L۲، یک نقطه تعادل گرانشی در سمت دور زمین و دور از خورشید، به پیشران کمتری نسبت به آنچه که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، نیاز است. در نتیجه، "جیمز وب" سوخت کمتری بدین منظور استفاده خواهد نمود. البته عوامل بسیاری می توانند در نهایت بر مدت زمان عملیات "جیمز وب" تاثیر بگذارند.
به گفته آژانس فضایی، این سوخت اضافی تا حد زیادی به علت دقت پرتاب موشک "آریان ۵" است که "جیمز وب" را در راه درست و دقیقی به فضا برد و همینطور مانورهای اصلاحی دقیق را در میانه مسیر بسیار موفق انجام داد.
این افزایش طول عمر کاملاً شبیه به سفر تلسکوپ فضایی "هابل" است. در ابتدا پیشبینی می شد که تلسکوپ "هابل" حدود ۱۵ سال دوام بیاورد، اما در حالیکه بیشتر از ۳۰ سال از پرتاب آن گذشته هنوز فعال است.
با این حال، تلسکوپ "هابل" توانست توسط فضانوردان سرویس شود، چیزی که برای "جیمز وب" ممکن نیست، چون که بسیار دورتر از آن است که انسان بتواند به آن برسد و همین موضوع، استقرار آنرا در فضا بسیار پیچیده تر و خطرناک تر کرده است.
"جیمز وب" هم اکنون دارای ۳۴۴ نقطه شکست بالقوه است که می تواند در هر زمانی در طول استقرار آن رخ دهد و باعث شود که کل مأموریت شکست بخورد. اما خوشبختانه ناسا برای نزدیک به سه دهه نحوه استقرار "جیمز وب" را بررسی نموده و خویش را برای آن آماده کرده است و ازاین رو حدودا تضمین شده است که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.
منبع:

1400/10/12
13:37:40
0.0 / 5
285
تگهای خبر: تلسكوپ , سرویس , سیستم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی