اولین پرتاب موفق چین در سال 2022

اولین پرتاب موفق چین در سال 2022 نیو وبلاگ: چین بامداد امروز یک موشک لانگ مارچ 2 دی(Long March 2D) حامل یک ماهواره آزمایشی را پرتاب کرد و با این پرتاپ برنامه فضایی این کشور در سال 2022 استارت خورد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، شرکت علوم فضایی و فناوری چین در اطلاعیه ای اظهار داشت: این موشک در ساعت ۱۰: ۳۵ بامداد از مرکز پرتاب ماهواره تائی یوان در استان شانشی در شمال چین پرتاب شد و به زودی ماهواره آزمایشی شیان ۱۳(Shiyan 13 ) را در مدار از پیش تعیین شده خود قرار خواهد داد.
این نخستین پرتاب موشک چین در سال ۲۰۲۲ و ۴۰۶ امین ماموریت خانواده موشک های لانگ مارچ بود.
شرکت علوم فضایی و فناوری چین اظهار داشت که این ماموریت، شروع برنامه ماموریت های فضایی چین در سال ۲۰۲۲ است و انتظار می رود امسال بیش از ۴۰ پرتاب داشته باشند.
سال گذشته، شرکت علوم فضایی و فناوری چین ۴۸ ماموریت پرتاب را با کمک موشک های لانگ مارچ خود انجام داد. همه ماموریت ها نیز موفقیت آمیز بود و این مساله لانگ مارچ را به شلوغ ترین پرتابگر جهان در سال قبل تبدیل کرد.


چین در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۵۵ پرتاب مداری انجام داد که این تعداد پرتاب بیش از هر کشور دیگری بود و ایالات متحده با ۵۱ پرتاب در آن دوره در رتبه دوم قرار گرفت.
لانگ ماچ ۲ دی توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای که یکی از زیرمجموعه های شرکت علوم فضایی و فناوری چین است، توسعه یافته است و وزنی معادل ۳۰۰ متریک تن دارد و قادر به ارسال چندین ماهواره به مدارهای مختلف است. این موشک ظرفیت حمل ابزار تا ۱.۲ تن به مدار خورشیدآهنگ با ارتفاع ۷۰۰ کیلومتر را دارد.
مدار خورشیدآهنگ یک نوع مدار قطبی به مرکزیت زمین(یا سیارات دیگر) است که همیشه نسبت به زمین(سیاره میزبان) در یک ساعت خاص قرار دارد. به عبارت دیگر، نقاط زیر ماهواره در نیمی از مدار در هر لحظه در یک ساعت مشخص از شبانه روز هستند. این مدار برای ماهواره هایی استفاده می شود که برای انجام ماموریت شان نیازمند یک وضعیت نوردهی مشخص هستند یا مطابق ماموریت شان باید از بالای قطب های زمین گذر نمایند.
در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، فضاپیمای "شنژو-۱۳" حامل سه فضانورد چینی سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف"(که از خانواده موشک های لانگ مارچ است) از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد. اکنون سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳هستند.
"شنژو-۱۳" هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام "تیانه"(Tianhe) متصل شد. آنها مقرر است شش ماه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین ماموریت فضایی کشور را انجام دهند. شنژو- ۱۳ آخرین ماموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین ماموریت فضایی چین خواهد بود.
منبع:

1400/10/27
22:42:13
0.0 / 5
431
تگهای خبر: جهان , سیاره , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی