با همكاری محققان ایرانی صورت گرفت

نظارت بر سلول های قلب با روشی جدید

نظارت بر سلول های قلب با روشی جدید مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در مطالعه اخیرشان با کمک تعدادی از محققان ایرانی ابزار جدید قدرتمندی را توسعه داده اند که می تواند با بهره گیری از سنسورهای کوچک ˮپاپ آپˮ که بدون لطمه رساندن به سلول ها وارد سلول ها می شوند، بر فعالیت الکتریکی درون سلول های قلب نظارت کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از یو سی اس دی، محققان آمریکایی با کمک محققان ایرانی همچون روح الله نصیری، صمد احدیان و علی خادم حسینی موفق به انجام این کار شده اند. این دستگاه مستقیما حرکت و سرعت سیگنال های الکتریکی چندین سلول قلب را اندازه گیری می کند. همین طور این دستگاه نخستین دستگاهی است که این سیگنال ها را در داخل سلول های بافت های سه بعدی اندازه گیری می کند.
این دستگاه دانشمندان را قادر می کند تا بینش دقیق تری در مورد اختلالات و بیماریهای قلبی مانند آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب)، حمله قلبی و فیبروز قلبی (سفتی یا ضخیم شدن بافت قلب) به دست آورند.
"یی گو" (Yue Gu)، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: مطالعه چگونگی انتشار سیگنال الکتریکی بین سلول های مختلف برای درک مکانیسم عملکرد سلول و بیماری مهم می باشد. بعنوان مثال، بی نظمی در این سیگنال می تواند نشانه ای از آریتمی باشد. اگر سیگنال نتواند به درستی از یک قسمت قلب به قسمت دیگر منتشر شود، قسمتی از قلب نمی تواند سیگنال را دریافت کند و بدین سبب نمی تواند منقبض شود.
"شنگ ژو" (Sheng Xu)، دیگر نویسنده ارشد این مطالعه اضافه کرد: با این دستگاه، می توانیم تا سطح سلولی زوم نماییم و تصویری با وضوح بسیار بالا از آنچه در قلب می گذرد، دریافت نماییم. ما می توانیم ببینیم کدام سلول ها عملکرد نادرست دارند، کدام قسمت ها با بقیه هماهنگ نیستند و مشخص نماییم که سیگنال در کجا ضعیف است. این اطلاعات می تواند برای مساعدت با اطلاع پزشکان و قادر کردن آنها به تشخیص بهتر مورد استفاده قرار گیرد.
این دستگاه از یک آرایه سه بعدی با ترانزیستورهای اثر میدانی یا FET تشکیل شده است که به شکل مواد نوک تیز هستند. این ترانزیستورهای اثر میدانی کوچک بدون لطمه رساندن به غشای سلولی به آنها نفوذ می کنند و به اندازه کافی حساس هستند تا سیگنال های الکتریکی (حتی سیگنال های بسیار ضعیف) را مستقیما در داخل سلول ها تشخیص دهند. برای جلوگیری از دیده شدن بعنوان یک ماده خارجی و ماندن در داخل سلول ها برای مدت طولانی، این ترانزیستورهای اثر میدانی در دولایه فسفولیپیدی پوشانده می شوند. این ترانزیستورهای اثر میدانی می توانند بر سیگنال های چندین سلول بطور همزمان نظارت کنند. آنها حتی می توانند سیگنال ها را در دو مکان مختلف در داخل یک سلول نظارت کنند.
پژوهشگران این مطالعه این دستگاه را بر روی سلول عضله قلب و بافت های قلبی که در آزمایشگاه مهندسی شده بودند، آزمایش کردند. زیست شناسان همین طور می توانند از این دستگاه برای مطالعه انتقال سیگنال بین اندامک های مختلف در یک سلول استفاده کنند. از دستگاهی مانند این می توان برای آزمایش داروهای جدید و مشاهده تأثیر آنها بر سلول ها و بافت های قلب استفاده نمود. این دستگاه همین طور برای مطالعه فعالیت الکتریکی درون نورون ها مفید خواهد بود.1400/11/15
13:34:12
0.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی