اخطار ناسا به اسپیس ایکس در مورد استارلینک

اخطار ناسا به اسپیس ایکس در مورد استارلینک ناسا می گوید تعداد زیاد ماهواره های اینترنتی ˮاستارلینکˮ، توانایی سیاره ما برای شناسایی و احتمالاً تغییر مسیر یک سیارک فاجعه بار را کم می کنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در حالی شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" می خواهد حدودا ۳۰ هزار ماهواره اینترنتی "استارلینک" را در مدار زمین مستقر کند، به نظر می آید ناسا طرفدار این طرح نیست، چون که در نامه ای پنج صفحه ای به کمیسیون ارتباطات فدرال که وظیفه اعطای مجوز به "اسپیس ایکس" را بر عهده دارد، توضیح داده است که نسبت به استقرار صورت فلکی ماهواره های "نسل دوم"(Gen۲) این شرکت نگرانی دارد.
"استارلینک"(Starlink) نام شرکت و مجموعه ماهواره هایی است که توسط "ایلان ماسک" اداره می شود و از موشک های شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) برای پرتاب و قرار دادن آنها در مدار زمین استفاده می نماید.
نگرانی اصلی ناسا این است که ماهواره های نسل دوم "استارلینک" که به منظور عرضه اینترنت به مردم با هزینه ۵۰۰ دلار در ماه پرتاب می شوند، در شناسایی تعداد زیادی از اجرام آسمانی توسط تلسکوپ ها که به دور زمین می چرخند و خطر بالقوه با زمین را دارند، اختلال ایجاد کنند.
هم اکنون، ناسا با همکاری وزارت دفاع آمریکا ۲۵ هزار شی همچون ایستگاه فضایی بین المللی، تلسکوپ فضایی "هابل" و هزاران ماهواره ای که در مدار زمین هستند را به همراه انواع زباله های فضایی باقی مانده در مدار، نظارت و بررسی می کند و این در شرایطی است که تکمیل صورت فلکی "استارلینک" این رقم را بیشتر از دو برابر خواهد کرد، ضمن این که خطر برخورد این ماهواره های پرتعداد با دیگر ماهواره ها و تولید زباله های کلان فضایی هم قابل توجه است.
ناسا در این نامه اخطار داده است: افزایش تعداد ماهواره ها تا این اندازه، خطر بیشتری را برای حوادث برخورد مولد زباله های فضایی به همراه دارد.
"دونالد کسلر" دانشمند بازنشسته ناسا، سال قبل میلادی در مصاحبه ای اظهار داشت: بدون اضافه شدن این ماهواره های جدید هم الان میزان زباله های فضایی از «نقطه اوج» گذشته است، زباله هایی که حتی در صورت توقف همه پرتاب ها هم همچنان افزایش می یابند.
ناسا ادعای "اسپیس ایکس" را در خصوص این که سیستم های خودکار ماهواره های استارلینک، از برخورد آنها با اجرام دیگر جلوگیری می کند، رد و استدلال می کند که آسمانی مملو از صورت های فلکی مانند استارلینک چنان شلوغ خواهد بود که این برخوردها اجتناب ناپذیر خواهند بود.
در نامه ناسا همینطور اشاره شده است که این ماهواره ها در ارتفاع ۳۲۸ تا ۳۶۰ کیلومتری زمین، درست زیر مدار ایستگاه فضایی بین المللی قرار خواهند گرفت. بعنوان مثال، وقتی فضاپیماها برای تحویل تجهیزات یا آوردن خدمه جدید به ایستگاه فضایی بین المللی می روند، معمولا مدتی را در آن ارتفاع می گذرانند تا با ایستگاه فضایی برای اتصال مناسب و لنگر انداختن آماده شوند.
ناسا می گوید: تعداد روز افزون این ماهواره ها که مستقیماً در ارتفاعات مشترک پارک می شوند، می تواند منجر به از دست رفتن فرصت های پرتاب و اتصال به ایستگاه فضایی شود و انجام عملیات در ایستگاه فضایی را با وقفه مواجه می کند.
در ماه دسامبر، دولت چین اعلام نمود که دو ماهواره "استارلینک" در شرف برخورد با ایستگاه فضایی چین که در مدار ۵۵۵ کیلومتری درحال گردش است، بودند.
ناسا می گوید، انبوه ماهواره ها همینطور پنجره های پرتاب ایمن را کوتاه می کند. این در شرایطی است که پنجره های پرتاب، اغلب زودگذر هستند و برای باز شدن آنها باید همه چیز از موقعیت زمین در فضا گرفته تا شرایط آب و هوایی محلی در شرایط مطلوبی باشد. ناسا به صورت خاص از مأموریت "اروپا کلیپر" در سال ۲۰۲۴ بعنوان نمونه ای از یک پرتاب که می تواند در معرض خطر قرار گیرد، نام برد.
البته نباید از نقش اساسی "اسپیس ایکس" در صنعت فضایی چشم پوشید، چونکه این شرکت با موشک های قابل بازیابی امتحان پس داده خود، بخصوص موشک "فالکون ۹"، پرتاب های کم خطر و پربازدهی را با هزینه کمتر نسبت به سایر رقبا و آژانس های فضایی دولتی انجام می دهد. بعنوان مثال ناسا سال قبل اعلام نمود که ۱۷۸ میلیون دلار برای پرتاب همین "اروپا کلیپر" به "اسپیس ایکس" خواهد پرداخت.
اما در نهایت، ناسا می گوید صورت فلکی "استارلینک" می تواند جلوی چشم اندازهای مهم برای اکتشافات فضایی، علوم زمین و حتی ایمنی سیاره را بگیرد.
تقریباً یک سوم از این ماهواره ها بر فراز تلسکوپ فضایی "هابل" که در ارتفاع ۵۳۵ کیلومتری از سطح دریا قرار دارد، به دور زمین می چرخند. ازاین رو طبق نامه ناسا، این ماهواره ها ۸ درصد از تصاویر ترکیبی را که "هابل" می گیرد، خراب می کنند. ناسا می گوید افزودن ۱۰ هزار ماهواره در مدار فراتر از تلسکوپ "هابل" می تواند اختلال تصاویر "هابل" را بیشتر از دو برابر نماید.
همینطور این ۳۰ هزار ماهواره، جلوی دید چندین ماهواره را که از ابزارهای لیدار و راداری که طیف الکترومغناطیسی رادیویی و نوری را در بر می گیرند و برای نظارت بر آب و هوای زمین استفاده می شوند، می گیرند. ناسا می گوید درخشش خورشید و بازتاب های ماهواره های استارلینک می تواند اندازه گیری های آنها را با خطا مواجه کند.
این صورت فلکی همینطور می تواند مانع از دید واضح تلسکوپ های روی زمین شود.
ناسا در این نامه نوشته است: ناسا تخمین می زند که در هر تصویر بررسی سیارکی که برای دفاع از زمین در مقابل برخوردهای خطرناک گرفته می شود، یک ماهواره استارلینک وجود خواهد داشت که با غیرقابل استفاده کردن بخش هایی از تصاویر، کارایی بررسی سیارک ها را می کاهد.
این نخستین بار نیست که ناسا در مورد یک صورت فلکی ماهواره ای نگرانی هایی را مطرح می کند. ناسا در سال ۲۰۲۰ هم نگرانی های جدی را در مورد شبکه ۲۴۳ ماهواره ای که شرکت "AST & Science" واقع در تگزاس می خواست در مدار زمین قرار دهد، ابراز کرد. البته آن ماهواره ها هنوز روی زمین هستند و پرتاب نشده اند.
در حالیکه "استارلینک" با انتقادات زیادی از جانب ستاره شناسان روبرو شده است که می گویند این ماهواره ها دید آنها را از آسمان شب مخدوش می کنند، اما نباید غافل شد که این صورت فلکی برای برقراری ارتباط اینترنتی با مناطقی که گرفتار بلایای طبیعی شده اند، استفاده می شود. بعنوان مثال هفته گذشته بود که ماهواره های "استارلینک" به بازیابی اتصال به اینترنت به جزیره "تونگا" بعد از یک سونامی ویرانگر کمک کردند.
در انتها قابل ذکر است که "اسپیس ایکس" هنوز پاسخی به اعتراضات ناسا نداده است.
منبع:

1400/11/24
20:37:34
0.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی