گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند!

گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند! نیو وبلاگ: گردنبند فناورانه جدیدی به نام ˮاسپیچینˮ(Speechin) با یک دوربین رو به بالا که بر زیر چانه کاربر نظارت می کند، قادر می باشد جملات بی صدا و زمزمه های وی را تشخیص دهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگر در یک جلسه کاری یا یک کتابخانه هستید که باید سکوت را رعایت کنید، اساسا نمی توانید دستیار هوشمند صوتی خودرا صدا بزنید و بطورمثال بگویید: «سیری، ایمیل ها را بررسی کن». اینجاست که گردنبند "اسپیچین" به کار می آید، چونکه به شکلی طراحی شده که گفتار بی صدای شما را تشخیص دهد.
این دستگاه آزمایشی توسط پروفسور "چنگ ژانگ" و دانشجوی دکترا "رویدونگ ژانگ" از دانشگاه "کرنل" درحال توسعه است. این گردنبند برمبنای گردنبند "نک فیس"(NeckFace) تولید شده است که "چنگ ژانگ" سال قبل از آن رونمایی نمود و حالات صورت کاربر را زیر نظر می گرفت.
"اسپیچین" همراه با یک ریزپردازنده، باتری و ماژول بلوتوث دارای یک دوربین فروسرخ رو به بالا است که از قسمت زیرین چانه کاربر تصویربرداری می کند. این گردنبند بوسیله دو بال و یک سکه که بعنوان وزنه در پایین آن عمل می کند، ثابت و در جهت درست نگه داشته می شود.
"اسپیچین" همین طور بمنظور رفع نگرانی های مربوط به نقض حریم خصوصی، مستقیماً به چهره کاربر نگاه نمی کند.


این دستگاه با بهره گیری از الگوریتم های مبتنی بر یادگیری ماشینی قادر می باشد برمبنای حرکات چانه کاربر تشخیص دهد که کاربر چه فرمان هایی را بی صدا می گوید. سپس می تواند آن دستورات را به یک تلفن هوشمند که به آن متصل شده است، ارسال نماید.
این سیستم در ابتدا با نظارت بر حرکات چانه ۲۰ داوطلب در صورتیکه کلمات و عبارات مشهوری را در سکوت می گفتند، آموزش داده شد. ۱۰ نفر از این افراد انگلیسی صحبت می کردند، در صورتیکه ۱۰ نفر دیگر به زبان "چینی ماندارین" صحبت می کردند. در آزمایش های بعدی، شرکت کنندگان ۵۴ دستور رایج به زبان انگلیسی را به همراه ۴۴ کلمه و عبارت چینی ماندارین بیان نمودند.
دقت این گردنبند در تشخیص گفتار در زبان انگلیسی ۹۰.۵ درصد و در زبان چینی ۹۱.۶ درصد بود. البته این آمار زمانی که داوطلبان از این دستگاه در حین راه رفتن استفاده می کردند و دیگر ثابت نبودند، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کرد، برای اینکه راه رفتن آنها موجب می شد سر آنها به شکل غیرقابل پیش بینی حرکت نماید.
امید است که این فناوری بعد از توسعه بیشتر، نه فقط در مکان هایی که مردم باید در آنها سکوت را رعایت نمایند، بلکه در محیط های پر سر و صدایی که گوشیهای هوشمند قادر به شنیدن صدای کاربران خود نیستند نیز مورد استفاده قرار گیرد.
همین طور این گردنبند می تواند برای افرادی که قدرت گفتار ندارند، استفاده گردد.
منبع:

1400/11/26
22:02:00
0.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی