نقش سنسور نازک بین راهنما تلسکوپ فضایی جیمزوب چیست؟

نقش سنسور نازک بین راهنما تلسکوپ فضایی جیمزوب چیست؟ به گزارش نیو وبلاگ آژانس فضایی کانادا به تازگی درباره نقش مهم یکی از ابزارهای علمی تلسکوپ فضایی جیمزوب اطلاعاتی را عرضه کرده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سنسور نازک بین راهنما، ابزاری کلیدی است که نقش مهمی در جهت حرکت تلسکوپ به مسیر صحیح ایفا می کند. آژانس فضایی کانادا روز گذشته گزارش داد که سنسور نازک بین راهنما (FGS) تلسکوپ فضایی جیمزوب در روز یکشنبه (۱۳ فوریه) با موفقیت در حالت ردیابی یک ستاره راهنمای خاص قرار گرفته است و بر روی آن متمرکز شده است.
آژانس فضایی کانادا اضافه کرد: با عملکرد خوبی که سنسور نازک بین راهنما تابحال داشته حالا انتظار می رود، این ابزار در مرحله بعد جهت کمک به هم تراز شدن هر ۱۸ بخش آینه اصلی این تلسکوپ مورد استفاده قرار بگیرد. هفته گذشته، ناسا نخستین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب را به همراه یک سلفی از این رصدخانه مادون قرمز منتشر نمود.
در هفته های آینده، با کمک سنسور نازک بین راهنما، هر بخش آینه به دقت تنظیم خواهد شد و بقیه عناصر نوری تلسکوپ هم کالیبره می شوند تا در نهایت یک تصویر بسیار متمرکز از یک تک ستاره ایجاد شود.


بیانیه ناسا در مورد این مورد که در روز پنجشنبه منتشر گردید شامل توضیحات محققانی به نام " رنه دویون" (René Doyon) محقق اصلی ابزارهای ساخت کانادا تلسکوپ جیمز وب و "ناتالی اوئلت" (Nathalie Ouellette) محقق دانشگاه مونترال بود. این دو دانشمند در مورد عملکرد سنسور نازک بین راهنما و آنچه در هفته های آینده انتظار می رود صورت گیرد، بحث کردند.
دانشمندان گفتند: برای اطمینان از متمرکز ماندن وب روی اهداف آسمانی خود، سنسور نازک بین راهنما، موقعیت دقیق یک ستاره راهنما در میدان دید خودرا ۱۶ بار در ثانیه اندازه گیری می کند و تنظیمات را به آینه فرمان دقیق () تلسکوپ حدود سه بار در ثانیه ارسال می کند.
دانشمندان در مورد این مورد صحبت کردند و گفتند از این که سنسور نازک بین راهنما تا کنون به خوبی کار کرده است، هیجان زده هستند. آنها همینطور مشتاقانه منتظرند تا سنسور نازک بین به دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam) وب هم کمک نماید تا در جهت درست قرار گیرد.
وب به چهار ابزار علمی جهت کمک به مشاهدات خود مجهز شده است. اینها شامل دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam)، طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec)، ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) و سنسور هدایت دقیق/تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هستند. تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.
دانشمندان افزودند: از این پس، روند هم ترازی آینه های تلسکوپ با هدایت سنسور نازک بین راهنما صورت خواهد گرفت و این در شرایطی است که تصاویر دوربین مادون قرمز نزدیک هم اطلاعات تشخیصی را برای تنظیمات آینه فراهم می کنند.
انتظار می رود که دوره راه اندازی وب چندین ماه طول بکشد و علت این امر هم تا حد زیادی به این خاطر است که ابزارها بعد از پرتاب در ۲۵ دسامبر و سفر یک ماهه آن به نقطه لاگرانژ در اعماق فضا هنوز درحال خنک شدن هستند. این ابزارها طوری طراحی شده اند که در دمای منفی ۳۸۴ درجه فارنهایت (منهای ۲۳۳ درجه سانتیگراد) کار کنند چونکه وب به دنبال اجرام ساطع کننده گرما در جهان است.
هدف اصلی این تلسکوپ، بررسی چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها بعد از مه بانگ است و می خواهد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از نخستین کهکشان هایی که تابحال شکل گرفته اند، ثبت کند. دوربین های فروسرخ این تلسکوپ به قدری قدرتمند و دقیق هستند که می توانند حضور یک خر زنبور را از فاصله ۲۴۰ هزار مایلی(فاصله بین زمین و ماه) تشخیص دهند. "جیمز وب" همینطور به اخترشناسان کمک خواهد نمود تا اسرار جهان را درک کنند. "جیمز وب" ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از هابل است. همینطور وب از نور فروسرخ استفاده می نماید و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری هم که امکان دارد از دید هابلِ متکی به نور مرئی جا مانده باشد، گذر کند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از مه بانگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به علت دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکان پذیر نیست.
نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چون که "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ هم بتواند از آن استفاده نماید. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ مقرر است با هم (البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند.
منبع:

1400/11/30
11:38:21
0.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی