شناسایی چندین منظومه ستاره ای چهارگانه توسط ماهواره ناسا

شناسایی چندین منظومه ستاره ای چهارگانه توسط ماهواره ناسا نیو وبلاگ: ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا حدودا 100 منظومه ستاره ای چهارگانه(Quadruple Star Systems) پیدا کرده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا که به اختصار تس(TESS) نامیده می شود از زمان شروع ماموریت خود در اواخر سال ۲۰۱۸، بیش از ۵ هزار نامزد سیاره فراخورشیدی و ۱۹۷ سیاره فراخورشیدی تایید شده را پیدا کرده است.
تس علاوه بر آنکه در یافتن سیارات فراخورشیدی عملکرد خوبی دارد، یک پلت فرم علمی قدرتمند است و اکتشافات دیگری نیز انجام داده است. دانشمندانی که به بررسی داده های ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران می پردازند، بتازگی از شناسایی ۹۷ نامزد ستاره چهارگانه آگاهی داده اند که در صورت تایید تعداد منظومه های چهارگانه شناخته شده را دو برابر می کند.
ماموریت این ماهواره ناسا یافتن سیارات فراخورشیدی است. بطور خاص، ماموریت آن یافتن سیارات فراخورشیدی در اطراف ستاره های درخشان نزدیک است. این ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران همین طور می تواند جرم، چگالی، اندازه و مدار آن سیارات را بررسی کند.
ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است. بعنوان ادامه برنامه کاوشگران، هدف تس جستجوی سیاره های فراخورشیدی بیشتر در فضایی ۴۰۰ برابر پوشش ماموریت کپلر با بهره گیری از روش گذر است. مجموعه دوربین های میدان وسیع آن ۸۵ درصد از آسمان را بررسی نموده و حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری کرده است. دانشمندان از فناوری یادگیری ماشینی و گروهی از دانشمندان شهروند مشتاق جهت بررسی این داده ها استفاده می نمایند.
نویسنده اصلی مقاله اخیر "وسلین کوستوف"(Veselin Kostov) از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا است. نویسندگان این مطالعه گفتند: نامزدهای شناسایی شده در داده های تصویر کامل تس از بخش های ۱ تا ۴۲، بوسیله تلفیقی از روش های یادگیری ماشین و بررسی های بصری و با مشارکت های گروهی اختصاصی از دانشمندان شهروند شناسایی شدند.
طی این پروژه پژوهشگران ناسا از هفت شهروند دانشمند باتجربه کمک دریافت نمودند و آنها به پژوهشگران در تجزیه و تحلیل پیکسل به پیکسل منحنی های نور کمک کردند.
طی این مطالعه پژوهشگران تلاش خودرا بر شناسایی منظومه های ستاره ای سه گانه و چهارگانه متمرکز کردند اما نتایج فراتر از آن سامانه های ستاره ای گوناگون است.


نویسندگان اعلام کردند، اولین منظومه ستاره ای شش گانه و نخستین سیاره دروانی گذران را که از یک بخش از داده های تس شناسایی شده اند، پیدا کردند. منظومه های ستاره ای چهارگانه شامل دو ستاره دوگانه درحال کسوف(EB) هستند. با این وجود، آنها فقط در صورتی دو ستاره دوگانه درحال کسوف هستند که یکدیگر را از نقطه نظر ما تحت تاثیر قرار دهند. پژوهشگران فقط به منظومه های چهارگانه ستاره ای خاص علاقمند بودند و بدین سبب بیشتر تمرکز خودرا بر روی آنها گذاشتند.
پژوهشگران فقط به منظومه های چهارگانه ستاره ای خاص علاقمند بودند. آنها گفتند: ما توجه می نماییم که اهداف لیست شده در این کاتالوگ، نامزدهای چهارگانه ای هستند که هر کدام از یک منبع تس منشا می گیرند.
منظومه های ستاره ای سه گانه نیز وجود داشتند که الگوی کسوف آنها از یک منظومه ستاره ای چهارگانه تقلید می کرد. نویسندگان اعلام کردند که ستارگان مورد هدف بوسیله بررسی بصری شناسایی شده اند. همه اهداف بطور یکسان بررسی شده اند و یک سری آزمایش همچون پیکسل به پیکسل و تجزیه و تحلیل حرکت مرکز فوتو را گذرانده اند.


چرا ستاره شناسان به بررسی سیستم های چهارگانه علاقمند هستند؟
منظومه های ستاره ای چندگانه می توانند اطلاعات زیادی را در مورد مسیرهای تکامل ستاره ای آشکار کنند. ستاره شناسان و اخترفیزیکدانان به مراحل تکامل ستاره ای علاقمند هستند. آرایش ستارگان در منظومه های گوناگون نیز گواه چگونگی شکل گیری ستارگان است.
منبع:

1400/12/09
20:40:29
0.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی