وزیر صمت:

ثبات نسبی در بازار مواد اولیه به وجود آمده است

ثبات نسبی در بازار مواد اولیه به وجود آمده است به گزارش نیو وبلاگ وزیر صمت اظهار داشت: در چند ماهه اخیر بر بهبود محیط کسب وکار، تامین مواد اولیه و منابع مالی تمرکز کرده ایم که به ایجاد ثبات نسبی در بازار مواد اولیه منجر گردیده است.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا فاطمی امین در مراسم بهره برداری از ۱۰۰ واحد راکد و نیمه فعال احیا شده توسط صندوق کارآفرینی امید که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، اضافه کرد: هدف گذاری برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی در سال آینده انجام شده است که باتوجه به رشد منفی سالهای قبل، رقم بالایی است.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به این رشد، باید رشد ۱۲.۷ درصدی در بخش صنعت محقق شود، اشاره کرد: در زمینه معدن نیز باید به رشد ۱۰ درصد و در زمینه کشاورزی به رشد ۹ درصدی برسیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اگر رشد هشت درصدی سال ۱۴۰۱ رقم بخورد به تولید سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ باز می گردیم، افزود: یعنی ظرفیت های موجود برای بازگرداندن سطح تولید به ۲ سال پیش کافی است و باید این ظرفیت ها و سرمایه ها را فعال نماییم.
فاطمی امین احیای واحدهای راکد و نیمه فعال و تکمیل طرح های نیمه تمام را در امتداد بهره گیری از همین ظرفیت ها عنوان نمود و اظهار داشت: اگر بخواهیم رشد ۸ درصدی را برای سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ ادامه و ارتقا بخشیم، باید به سمت ارتقای سرمایه گذاری ها برویم.
وی با اشاره به رونمایی از ۴۸ پروژه بزرگ سرمایه گذاری امسال با حضور رییس جمهوری، اشاره کرد: این پروژه های سرمایه گذاری و پروژه هایی که سال آینده رقم خواهد خورد اثر خودرا در سال ۱۴۰۲ نشان خواهد داد.
وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات محیط کسب وکار و درون بنگاه ها را از عوامل راکد و نیمه فعال ماندن واحدها دانست و افزود: در فضای کسب وکار ثبات بسیار مهم است؛ ثبات در نرخ ارز، تامین منابع مالی، مواد اولیه و بازار مؤلفه های مهمی هستند که باید برای یک کسب وکار و مدیران آن، مهیا شود.
فاطمی امین با اشاره به اینکه وزارت صمت در این عرصه بر سه محور تمرکز دارد، افزود: این محورها شامل بهبود محیط کسب وکار، تامین مواد اولیه و منابع مالی است و تلاش نموده ایم اقدامات مؤثری در این عرصه ها انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه در این چند ماه در بازار مواد اولیه ثبات نسبی را به وجود آورده ایم اظهار داشت: با اجرای پروژه اصلاح ساختار بازار کالاهای پایه، حالا برای خیلی از اقلام مواد اولیه، سهمیه بندی برداشته شده است و در بازار پتروشیمی نیز با همکاری معاون اول رییس جمهوری در چند ماه آتی به یک ثبات خواهیم رسید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباب تامین مالی بعنوان یکی از این محورها، بیان کرد: طرح تامین مالی زنجیره ای را با همکاری و هم افزایی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز نموده ایم، با این روش کارایی منابع موجود بیش از ۳۰ درصد ارتقا خواهد یافت.
جلوگیری از انحراف منابع با پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب
فاطمی امین همین طور به پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب های سامانه جامع تجارت اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله کار ما را در زمینه تخصیص منابع به شدت تسهیل می بخشد، برای اینکه جلوی خیلی از انحرافات در منابع مالی را خواهد گرفت.
وی همین طور با اشاره به اینکه بطور تقریبی از نیمه دوم سال آینده سهمیه بندی اعتباری نخواهیم داشت، اشاره کرد: با تاکید بر پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب های مالی و تامین مالی زنجیره ای، این مساله محقق شده و هزینه های مالی کاهش خواهد یافت.
صادرات تا اول اسفند از مرز ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده است
وزیر صمت با اشاره به انجام کار گسترده در زمینه تجارت خارجی نیز افزود: یکی از موضوعات مهم برای تحریک تقاضا، موضوع صادرات است که خوشبختانه صادرات امسال تا اول اسفندماه از مرز ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده در صورتیکه این رقم سال قبل بدون نفت، ۳۵ میلیارد دلار بوده است.
فاطمی امین با اشاره به اینکه در ۷ ماه اخیر گفت وگوها برای ارتقای روابط تجاری با ۷ کشور انجام شده است، اظهار داشت: همه این کشورها بر وجود ظرفیت ارتقای مراودات تجاری میان ایران و کشورشان تا دو برابر، تاکید داشته اند.
وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه شاید بیش از ۳۰ درصد از مشکلات واحدها اهلیت مدیران و سرمایه گذاران آنها باشد، اضافه کرد: در ساختار جدید وزارت صمت، دفتر خدمات کسب وکار به وجود آمده است، برای اینکه به بخش خدمات کسب وکار نیاز داریم و این دفتر به کسب وکارها خدمات مختلفی ارائه می دهد.
مراسم بهره برداری از ۱۰۰ واحد اقتصادی راکد و نیمه فعال احیا شده توسط صندوق کارآفرینی با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اجرائی رییس جمهوری، سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در محل این صندوق اجرا شد.
همچنین تفاهم نامه همکاری میان نماینده معاون اول در نهضت احیای واحدهای اقتصادی و صندوق کارآفرینی امید برای احیای هزار واحد اقتصادی راکد و نیمه فعال با هدف ایجاد ۱۴ هزار نفر اشتغال (مستقیم و غیرمستقیم) و حجم کل سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار میلیاردریال، به امضا رسید.


منبع:

1400/12/20
21:29:16
0.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی