خالق GIF بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ درگذشت

خالق GIF بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ درگذشت نیو وبلاگ خالق GIF بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ درگذشت


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ورج، "استفن ویلهایت" (Stephen Wilhite)، ابداع کننده اصلی قالب نمایشی "GIF" در اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹، در ۷۴ سالگی از دنیا رفت. بگفته "کاتلین" (Kathaleen) همسر ویلهایت، وی هنگام مرگ در کنار خانواده بود. در خبر درگذشت او خاطرنشان شده است که ویلهایت با وجود همه دستاوردهایش، مردی بسیار فروتن، مهربان و خوب باقی ماند.
ویلهایت در صورتیکه در دهه ۱۹۸۰ در شرکت "کامپیوسرو" (CompuServe) کار می کرد، روی ابداع GIF کار کرد که هم اکنون برای نشان دادن واکنش، پیام و شوخی استفاده می شود. وی در اوایل دهه ۲۰۰۰ بازنشسته شد و وقت خودرا به مسافرت و ساخت ماکت قطار در زیرزمین خانه خود اختصاص داد.
بااینکه GIF این روزها مترادف با میم های متحرک اینترنتی است اما دلیل ایجاد آن برای ویلهایت این نبود. کامپیوسرو، GIF را در اواخر دهه ۱۹۸۰ بعنوان راهی برای توزیع گرافیک باکیفیت بالا و وضوح بالا و بصورت رنگی معرفی نمود. این کار در زمانی انجام شد که سرعت اینترنت در مقایسه با سرعت فعلی آن، بسیار پایین بود. کاتلین اظهار داشت: او به تنهایی GIF را اختراع کرد. در حقیقت، این کار را در خانه انجام داد و پس از کامل شدن، آنرا وارد کار کرد. او همه چیز را در ذهنش کشف می کرد و سپس با کامپیوتر به برنامه نویسی آن می پرداخت.
بااینکه بحث های زیادی در مورد تلفظ صحیح این فرمت تصویری وجود داشته است اما ویلهایت در مورد نحوه بیان آن بسیار واضح سخن گفته بود. وی در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه با نیویورک تایمز اظهار داشت: فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، هر دو تلفظ را می پذیرد اما آنها اشتباه می کنند. این کلمه دارای یک "G" نرم است و "جیف" (jif) تلفظ می شود.
او این حرف را هنگام دریافت "جایزه وبی" (Webby Awards) برای اختراع GIF که در اواخر همان ماه صورت گرفت، تکرار کرد. کاتلین اظهار داشت: بعد از ۲۵ سال، آنها سرانجام به دستاوردی که او ارایه داده بود، افتخار کردند.
چندین پیام از همکاران سابقش در صفحه درگذشت او دیده می شود که گفته اند استفن طی مدتی که در کامپیوسرو کار می کرد، کمک های مهم دیگری را نیز انجام داد. آنها او را یک کارمند سخت کوش توصیف کرده اند که تأثیر زیادی در موفقیت شرکت داشت.
منبع:

1401/01/05
13:02:23
0.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی