بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه ایران

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه ایران به گزارش نیو وبلاگ ستاد حقوق بشر در واکنش به تصمیم شورای حقوق بشر در تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا از ستاد حقوق بشر، در این بیانیه آمده است: جامعه بین المللی درحال تجربه شدیدترین مصادیق سیاسی کاری و سوءاستفاده ابزاری از سازوکارهای بین المللی در ارتباط با مبحث حقوق بشر می باشد؛ فرایندی که روز به روز از اعتبار این سازوکارها، بخصوص شورای حقوق بشر، کاسته و فعالان واقعی در این حوزه را ناامید کرده است.
«رأی پایین به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر، حاکی از عدم رضایت کشورها از برخوردهای سیاسی با حقوق بشر است. نظر به این که بار دیگر مجموع آرا کشورهایی که با ۲۸ رای منفی و ممتنع خود باوجود تمامی فشارها و تهدیدهای موجود از قطعنامه حمایت نکردند از مجموع ۱۹ رای مثبت به قطعنامه بیشتر است، بار دیگر ثابت شد که ماهیت این قطعنامه، سیاسی و نه حقوق بشری بوده و فاقد وجاهت است.»

ستاد حقوق بشر ضمن اشاره به این که ترکیب آرای به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر ویژه از سال ۲۰۱۸ (زمان انتخاب وی) تابحال نشان داده است که مشروعیت و مقبولیت مکانیسم گزارشگری ضد ایران به شدت کاسته شده است، اضافه کرد: مجموع آرای منفی به قطعنامه تمدید مأموریت از ۷ رای به ۱۲ رای طی چهار سال قبل افزایش پیدا کرده و مجموع آرای مثبت هم از ۲۱ رای به ۱۹ رای کاسته شده است همچنین، میزان آرای ممتنع سال جاری نسبت به سال قبل هم از ۱۴ به ۱۶ رای افزایش پیدا کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: این قطعنامه با حمایت پادشاهی انگلیس عرضه شده و توسط برخی حامیان غربی آن مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، سوئد و رژیم صهیونیستی هم مورد حمایت قرار گرفته است، آنانی که خود سابقه سیاهی در حوزه حقوق بشر دارند. گزارشگر ویژه هم که خود یک تبعه انگلیسی است، حیثیت شورای حقوق بشر و پدیده مقدس حقوق بشر را قربانی اهداف سیاسی دولت متبوعش کرده است. تصمیم شورا در تمدید مأموریت گزارشگر ویژه با حمایت حداقلی از آن، مبنایی برای همکاری و تعامل نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران، آنرا کاملا رد می کند.

ستاد حقوق بشر تصریح کرده است: کشورهایی که به قطعنامه رای مثبت دادند، نمی توانند ادعا کنند که از حقوق بشر مردم ایران حمایت می کنند چونکه آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ناقضان عمده حقوق ملت ایران در اثر تحریم های ظالمانه و غیرقانونی یکجانبه می باشند که توسط رژیم آمریکا تحمیل شده است.

در این بیانیه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران بر اساس الزامات دینی و اصول قانون اساسی، به حمایت و ارتقای حقوق بشر ادامه خواهد داد، همانگونه که در چهار دهه گذشته هم به پیشرفت های عدیده ای در این عرصه دست یافته است.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اکثریت قریب به اتفاق (۶۰ درصد) کشورهای عضو شورای حقوق بشر که با آرای منفی و ممتنع خود عملا و به صراحت از قطعنامه سیاسی فوق حمایت نکردند، از دولت ها، سازمان های مردم نهاد، شخصیت ها، صاحبان فکر و اندیشه و مقامات بین المللی فعال در حوزه حقوق بشر می خواهد تا از هر ظرفیت و فرصتی برای آخر دادن به فرآیند کنونی حاکم بر مهندسی حقوق بشر و سو استفاده ابزاری از آن در جهت پیشبرد سیاست های سلطه جویان بین المللی، استفاده کنند.

1401/01/12
23:51:35
0.0 / 5
833
تگهای خبر: تحریم , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی