گیلان تشنه تر شد کاهش ۴۰ درصدی آبگیری بزرگترین سد شمال کشور

گیلان تشنه تر شد کاهش ۴۰ درصدی آبگیری بزرگترین سد شمال کشور نیو وبلاگ: تازه ترین گزارش ها نشان میدهد که میزان آبگیری بزرگترین سد شمال کشور یعنی سفیدرود، هم اکنون با کاهش 40 درصدی روبه رو شده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا، هجدهم فروردین ماه سال گذشته، سد سفیدرود(منجیل) میزان یک میلیارد و ۷۰ میلیون متر مکعب آب را در پشت دیواره های خود ذخیره داشت که طبق گزارشات حتی منجر به سرریز شدن ذخایر آن شد.
حال طبق تازه ترین گزارش شرکت آب منطقه ای، هم اکنون فقط ۶۳۳ میلیون مترمکعب آب در پشت سد سفیدرود آبگیری شده است که این آمار بیان کننده کاهش ۴۳۷میلیون متر مکعبی آب سد بزرگترین سد شمال کشور دارد.
این درحالی است که آب سد سفیدرود آبیاری حدود ۷۲ درصد اراضی شالیزاری و همین طور بخش عمده باغی استان را بر عهده دارد که از حوضه آبریز ۹ استان تغذیه میشود.
براساس این آمارها که در جلسه مدیریت مصرف منابع آبی استان گیلان از طرف شرکت آب منطقه ای ارائه شد، خشکسالی امسال نمایان تر و زمینهای گیلان در صورت عدم مصرف بهینه آب تشنه تر خواهند بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان هم با اشاره به این که هم اکنون ۵۷ درصد ظرفیت معادل ۶۳۳ میلیون مترمکعب آب در پشت سد سفیدرود ذخیره شده است، از همه فرمانداران شهرستان های استان و کشاورزان خواست برای مدیریت مصرف آب همکاریهای لازم را انجام دهند.
وحید خرمی اضافه کرد: لایروبی انهار- تعمیر سردهنه های کشاورزی و استفاده از ظرفیت همه چاه های آب کشاورزی می تواند به کاهش تنش آب کشاورزی کمک نماید.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان هم در جلسه مذکور با تاکید بر لزوم توجه به انجام شخم زمستانه اراضی کشاورزی توسط شالیکاران بیان کرد: هر ساله شخم زمستانه از بهمن ماه شروع و تا فروردین ماه ادامه دارد که برمبنای آمار حدود ۱۴۲ هزار هکتار معادل ۷۵ درصد از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان شخم زمستانه شدند.

وی درخواست از شالیکاران درباب توجه به تقویم زراعی در اراضی کشاورزی اضافه کرد: از تمامی کشاورزان درخواست دارم مصرف آب زراعی خودرا مدیریت کنند تا در مصرف کود و سموم کشاورزی هم صرفه جویی شود.
حدود ۵۰ درصد مساحت گیلان درگیر خشکسالی است
مدیرکل هواشناسی گیلان نیز با اشاره به افزایش ۶ دهم درجه ای دمای هوا در گیلان اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد مساحت استان در گیر خشکسالی است و در همین مدت ۶۰۶ میلی متر بارش در گیلان اتفاق افتاده که نسبت به طولانی مدت ۲ درصد کمتر بوده است.
محمد دادرس اضافه کرد: در حوضه آبریز سد سفید رود هم بارش ها ۱۶ درصد کاهش را نشان میدهد.

اظهارات مدیرکل هواشناسی گیلان درحالی است که گیلان طی هفته های نخست سال جاری با کم بارشی نیز همراه بوده است. البته ذخایر سد سفیدرود از منبع رودخانه های شاهرود و قزل اوزن تغذیه می شود و ارتباطی با بارشهای درون استانی ندارد.
گفته شده که برای تصمیم گیری های مناسب نامه ای تنظیم شده که هفته آتی در مسافرت به تهران به رئیس جمهور و وزرای نیرو – جهاد کشاورزی و کشور خواهد داد، تا تمهیدات لازم را برای تولید برنج و کاهش تنش ها در فصل کشاورزی انجام دهند.
همچنین بنابر گزارشات بدست آمده یکشنبه هفته پیش رو هم جلسه حفاظت آب استان با حضور مدیرکل مدیریت بحران کشور و مسولان ذیربط و فرمانداران در پهنه سد سفیدرود برگزار می شود؛علاوه بر تمهیداتی که دولت برای تامین و مصرف بهینه از منابع آبی استان برای کشاورزان می بیند اما آنچه بیش از هر چیزی امروز اهمیت دارد تا کشاورزان کمترین لطمه را از خشکسالی ببینند در ۲ موضوع می توان لحاظ کرد ؛نخست حرکت کشاورزان بر طبق تقویم زراعی کشاورزی و توجه به سفارش ها و دیگری بیمه کردن محصولات کشاورزی است تا درصورت خشکسالی و خسارت اسیب کمتری به کشاورزان وارد شود.
گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود مختص کرده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود، بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
شهرستان های رشت و صومعه سرا بیشترین سهم را از مساحت اراضی شالیکاری گیلان در اختیار دارند.
خطر خشکسالی که امسال از پاییز و زمستان سال قبل در کشور سایه انداخته، همچنان در کمین شالیزارهای استان های شمالی همچون گیلان نشسته و انتظار سالی دشوار، کشاورزان را تهدید می کند.
فصل کشاورزی در گیلان در اواخر زمستان با تمهیدات آماده سازی زمین و شخم زمستانه با بهره بردن از روان آب ها، آب باران و رودخانه ها شروع شد اما با وجود شخم زمستانه حدود ۷۵ درصد از اراضی شالیزاری، هنوز کشاورزان در بعضی مناطق موفق به شخم زمستانه اراضی شالیزاری خود نشده اند.
از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان، آب حدود ۱۷۲ هزار هکتار شالیزار از سد سفید رود تامین می شود ؛سد سفیدرود بزرگ ترین سد مخزنی گیلان است و بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل راه اندازی شده است.
خشکسالی که امسال در بارش های گیلان هم نمایان تر شده است در سد سفیدرود نیز بیش از پیش جلوه گر شده است؛آمارها نشان می دهدکه امسال کشاورزان شاهد خشکسالی بیشتری در اراضی شان خواهند بود.منبع:

1401/01/19
12:17:06
0.0 / 5
353
تگهای خبر: كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی