آیا حیات از سیارک ها نشات گرفته است؟

آیا حیات از سیارک ها نشات گرفته است؟ به گزارش نیو وبلاگ تعدادی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند که نقشه ساخت(Blueprint) حیات امکان دارد از دل سیارک ها بوجود آمده باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، دانشمندان اخیرا با بررسی تجزیه و تحلیل های جدید دو واحد از پنج واحد اطلاعاتی دی. ان. ای و آر. ان. ای را که در نمونه های شهاب سنگ ها کشف نشده بود شناسایی نمودند.
در حالیکه تشکیل دی. ان. ای در یک شهاب سنگ بعید است اما نتایج این کشف نشان داده است که این قطعات ژنتیکی پتانسیل این کار را دارند و می توانند به توسعه مولکول های آموزشی در زمین اولیه کمک کرده باشند.
این کشف که بوسیله ی یک تیم بین المللی از محققان و محققان ناسا انجام شده است به شواهد پیشین در خصوص این که واکنش های شیمیایی در سیارک ها می تواند بعضی از بلوک های سازنده حیات را ایجاد نماید، می افزاید.
تمام دی. ان. ای و آر. ان. ای که حاوی دستورالعمل هایی برای ساختن و عملکرد هر موجود زنده روی زمین هستند از پنج جز اطلاعاتی تشکیل شده اند و با نام "باز نوکلئوتیدی"(nucleobases) شناخته می شوند.
تابحال دانشمندانی که نمونه های فرازمینی را جست وجو می کردند، تنها سه مورد از این پنج مورد را پیدا کرده بودند. با این وجود، یک تجزیه و تحلیل اخیر توسط تیمی از دانشمندان به رهبری "یاسوهیرو اوبا"(Yasuhiro Oba) از دانشگاه هوکایدو ژاپن، دو مورد نهایی را که قبلا دانشمندان از کشف آنها باز مانده بودند شناسایی نمودند.
باز نوکلئوتیدها به گروهی از ملکول های ارگانیک به نام پورین و پیریمیدین که تنوع زیادی دارد، مرتبط هستند. با این وجود همچنان این مورد کشف نشده است که چرا تعداد بیشتری از آنها در شهاب سنگ ها کشف نشده اند.
یاسوهیرو اوبا در اینباره اظهار داشت: من متعجب بودم که چرا پورین و پیریمیدین ها در این مورد مستثنی هستند و هیچ تنوع ساختاری در شهاب سنگ های کربنی برخلاف دیگر ترکیبات آلی مانند آمینواسیدها و هیدروکربن ها دیده نمی گردد. از آنجائیکه پورین و پیریمیدین ها را میتوان در محیط های فرازمینی سنتز کرد، انتظار می رود تنوع گسترده ای از این مولکول های آلی در شهاب سنگ ها وجود داشته باشد.
"دنی گلاوین"(Danny Glavin) یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا اظهار داشت: ما حالا شواهدی داریم که نشان داده است مجموعه کاملی از باز نوکلئوتیدها که در زندگی امروزی یافت می شوند، می توانستند در زمان ظهور حیات روی زمین هم در دسترس بوده باشند.
این جفت باز نوکلئوتید کشف شده، سیتوزین(cytosine) و تیمین(thymine) نام دارند و احیانا به علت ساختار ظریف ترشان که امکان دارد زمانی که دانشمندان قبلا نمونه ها را استخراج کرده اند، تخریب شده باشد، در تحلیل های قبلی شناسایی نشده بودند. در آزمایش های قبلی، دانشمندان چیزی شبیه "چای شهاب سنگ"(meteorite tea) ایجاد کردند و دانه هایی از شهاب سنگ را در یک حمام داغ قرار دادند تا مولکول های روی عصاره نمونه وارد محلول شوند و سپس ترکیب مولکولی فرازمینی را تجزیه و تحلیل کردند.
گلاوین اظهار داشت: ما عصاره های این ترکیب آبی را مطالعه می نماییم، چونکه حاوی مواد خوب و مولکول های آلی باستانی هستند که می توانستند بلوک های کلیدی برای منشا حیات روی زمین باشند.
به علت ظریف بودن این دو باز نوکلئوتید، محققان در ابتدا نسبت به مشاهده آنها در نمونه ها تردید داشتند. اما دو عامل امکان دارد در کشف جدید نقش داشته باشد: اول، این گروه از محققان به جای اسید فرمیک داغ از آب خنک برای استخراج ترکیبات استفاده کردند که این ترکیب بسیار واکنش پذیر است و می توانست این مولکول های شکننده را در نمونه های قبلی از بین ببرد. دوم، تجزیه و تحلیل های حساس تری به کار گرفته شد که می توانست مقادیر کمتری از این مولکول ها را شناسایی کند.
نتایج این مطالعه یک مدرک قطعی در خصوص این که آیا حیات روی زمین از فضا نشات گرفته است یا منحصرا در "سوپ پری بیوتیک" در دوران جوانی این سیاره به وجود آمده است، عرضه نمی دهد. اما تکمیل بررسی مجموعه ای از باز نوکلئوتید که زندگی امروزی را می سازند، (علاوه بر مولکول های دیگر موجود در نمونه) به دانشمندانی که در کوشش برای درک آغاز زندگی هستند، ترکیبات بیشتری برای آزمایش در آزمایشگاه می دهد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر گردید.1401/02/09
12:59:42
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی