درمان آلزایمر و پارکینسون با هولوگرام های چاپ سه بعدی

درمان آلزایمر و پارکینسون با هولوگرام های چاپ سه بعدی نیو وبلاگ: پژوهشگران اسپانیایی، گروهی از هولوگرام های چاپ سه بعدی را طراحی نموده اند که می توانند به درمان آلزایمر و پارکینسون کمک کنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، هولوگرام های طراحی شده توسط پژوهشگران "دانشگاه فنی والنسیا" (UPV) و "شورای ملی تحقیقات اسپانیا" (CSIC)، امکان باز کردن سد خونی مغز را بصورت انتخابی، کارآمد و با تمرکز بالا فراهم می کنند و همچنین، تجویز دارو برای درمان لطمه هایی که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهند، سهولت می بخشند.
همان گونه که "فرانسیسکو کامارنا" (Francisco Camarena)، از پژوهشگران این پروژه توضیح داد، پرتوهای فراصوت متمرکز، به سبب ظرفیت خود برای ایجاد اثرات درمانی به روشی دقیق و غیرتهاجمی، قابلیت زیادی برای درمان بیماریهای عصبی دارند.
وی ادامه داد: با این وجود، اعمال این روش ها در ساختارهای سیستم عصبی مرکزی به سبب وجود دو مانع، پیچیده است. یکی از این موانع، اثرات انحراف و ضعیف شدن جمجمه و دیگری فضای پیچیده و گسترده ساختارهای عمیق مغز است.
هولوگرام های آکوستیک طراحی شده توسط این گروه پژوهشی، امکان باز کردن سد خونی مغز را بصورت کنترل شده تری فراهم می آورد. مهم تر از همه اینکه آنها می توانند انحرافات ایجادشده توسط جمجمه را اصلاح کنند و بصورت همزمان، یک پرتو فراصوت چند کانونی را در ساختارهای مغزی مهم به وجود آورند.
"نوه جیمنز" (Noé Jiménez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: به لطف هولوگرام های ما، پرتو فراصوت بصورت دوطرفه و بسیار دقیق روی بخش هایی از مغز تابیده می شود که برای درمان مورد توجه هستند.
این نخستین بارست که سد خونی مغز بطور همزمان در دو نیمکره مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر این، پژوهشگران با وضوحی بسیار بالاتر از میزان استاندارد به این نتیجه دست یافته اند. این امر، امکان مکان یابی بهتر ناحیه مورد نظر را فراهم می آورد و حجم بافت سالم مغز را که با پرتو فراصوت هدف قرار می گیرد، به حداقل می رساند. بدین ترتیب، هم هزینه و هم زمان مورد نیاز برای جراحی را می کاهد.

عملکرد این روش چگونه است؟
مبدل فراصوت مانند یک اسپیکر است و با نیم میلیون نوسان در ثانیه می لرزد. هولوگرام در قسمت جلوی آن قرار می گیرد و موج از آن عبور می کند. همزمان، مخروطی پر از آب در تماس با جمجمه قرار می گیرد تا موج قبل از رسیدن به مغز بیمار، بوسیله آن منتشر شود.
در مرحله بعد، موج از مغز عبور می کند و در نهایت بر ناحیه ای از مغز که برای درمان مورد نظر است، تمرکز می کند. علاوه بر این، میکروحباب ها به جریان خون وارد می شوند. هنگامی که حباب ها به مویرگ های مغز می رسند، ارتعاش را شروع می کنند. بافت اپیتلیال سد خونی مغز، تسلیم شدن را شروع می کند و در آن زمان، شکاف های کوچکی باز می شوند که مولکول های دارو از آن عبور می کنند تا صدمه ای که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، درمان گردد.

هولوگرام های شخصی سازی شده و کم هزینه
هولوگرام با یک چاپگر سه بعدی و مخصوص هر بیمار ایجاد می شود. بعنوان نمونه، فرض کنید که پزشک باید آمیگدال بیمار را مورد بررسی قرار دهد. پزشک برای این کار، یک سی تی اسکن و یک ام آرآی از سر بیمار به ما ارائه می دهد که بر طبق آن، ناحیه درمان شناسایی و بخش بندی می شود.
"سرجیو خیمنز" (Sergio Jiménez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بر طبق این اطلاعات، ما هولوگرام مورد نیاز خودرا برای منطقه مورد نظر طراحی می نماییم. هزینه این کار باتوجه به کاربرد پزشکی آن، بین ۴۰ تا ۳۰۰ یورو متغیر است.
این پژوهش در مجله "IEEE Transactions on Biomedical Engineering" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/30
14:25:26
0.0 / 5
200
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی