همزیستی دامپروری و انرژی خورشیدی

ارتباط پشم گوسفندان با صفحات خورشیدی!

ارتباط پشم گوسفندان با صفحات خورشیدی! نیو وبلاگ: یک مطالعه جدید نشان داده است که چرای دام زیر صفحات خورشیدی می تواند کیفیت و کمیت پشم آنها را بهبود ببخشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مسطح بودن، وسعت زیاد و گرفتن مقدار مناسبی از نور خورشید، اینها سه شاخص بزرگ برای زمینی هستند که برای قرار دادن صفحات خورشیدی مناسب می باشد. اما دام ها نیز در چنین زمین هایی رشد می کنند و بنا بر این است که تولیدکنندگان انرژی خورشیدی اغلب زمینهای کشاورزی را اجاره می کنند تا مزارع خورشیدی خودرا در آنها راه اندازی کنند.
انرژی خورشیدی می تواند مزایای زیست محیطی زیادی را به همراه داشته باشد، اما توسعه آنها به قیمت کاهش تولیدات دام و کشاورزی تمام می شود.
حالا برمبنای یک گزارش، مشخص شده است که طی ۴ سال بعد از نصب سایت های خورشیدی در مزارع "نیو ساوث ولز" در استرالیا، چریدن گوسفندان زیر پنل های خورشیدی منجر به تولید پشم بهتر و بیشتری از جانب آنها شده است.
کشاورزان این را یک وضعیت کاملا برد-برد توصیف می کنند، برای اینکه گوسفندها با خوردن گیاهانی که زیر این صفحات خورشیدی قرار دارند، کمک می کنند تا کارایی این صفحات با رشد گیاهان و سایه اندازی آنها روی صفحات خورشیدی از دست نرود و در عین حال، پنل ها نیز از خشک شدن خاک جلوگیری می کنند و سایه ایجاد می کنند.
علاوه بر این بگفته تعدادی از پرورش دهندگان دام، چرای گوسفند در مزارع خورشیدی منجر به افزایش کیفیت و کمیت پشم آنها نیز شده است.
برای مثال، "تام وارن" دامپرور و کشاورز استرالیایی، بخش هایی از زمین خودرا به یک شرکت تولید انرژی خورشیدی اجاره داده است که در آن حدود ۲۵۰ میش و قوچ در بین صفحات خورشیدی چرا می کنند. وی می گوید، اجاره دادن زمینش به این شرکت جهت راه اندازی مزرعه خورشیدی و چرای دام در آنجا سبب افزایش درآمد وی شده و "گنجایش برد" زمین نیز تقریباً ۲۵ درصد بالا رفته است.
گنجایش برد یا ظرفیت برد(Carrying capacity) به حداکثر میزان جمعیت یک گونه بیولوژیکی در محیط زیست، اطلاق می گردد که باتوجه به میزان مواد غذایی، زیستگاه، آب شرب و سایر نیازهای موجود در محیط بتواند بطور نامحدود ادامه یابد. "ظرفیت برد" در ابتدا برای تعیین تعداد جانورانی مورد استفاده قرار می گرفت که می توانستند از یک قسمت از زمین، بدون از بین بردن آن استفاده کنند، ولی بعدها این مفهوم به سایر جمعیت موجودات زنده همچون جمعیت های انسانی نیز توسعه پیدا کرد.
"وارن" در صورتیکه متوجه افزایش کمیت پشم دام خود نشده است، اذعان کرد که کیفیت آن بهبود یافته است.
وی اظهار داشت: این به خاطر شرایطی است که دام های من در آن زندگی می کنند. پشم دام من حالا نسبتا تمیز، بدون سوختگی و بدون گرد و غبار است. آلودگی این پشم بسیار خیلی کم است و صفحات خورشیدی از آن در مقابل نور خورشید محافظت می کنند.
علاوه بر تمام این ها، گله ی او تقریباً در تمام سالهای خشکسالی می توانست بچرد، برای اینکه آبی که بامداد ها روی صفحه های خورشیدی مانند شبنم جمع می شد و به روی خاک می چکید، مراتع زیر خودرا سبز نگه می داشت.
در عین حال، یک دلال پشم نیز در این منطقه اعلام نموده که چرای حیوانات زیر صفحات خورشیدی برای او پشم های بسیار بهتری داده است.
وی می گوید: در حقیقت بسیار اعجاب انگیز است. تعدادی از پشم ها فوق العاده به نظر می رسند. آنها بطور تصاعدی درحال رشد هستند و کیفیت آنها جزو پنج درصد برتر در منطقه است.
البته این گزارش ها باید با مطالعات گوناگون در مقیاس بزرگ پشتیبانی شوند تا مشخص شود که آیا می توان با کمترین اثرات زیست محیطی به هم زیستی کشاورزی و انرژی خورشیدی دست یافت؟ سپس می توان مطالعات بیشتری در مورد هم زیستی انرژی خورشید و انرژی باد با کشاورزی نیز انجام داد.
در همین حال، دانشمندان درحال کار بر روی مفهوم "کشاورزی ولتائیک"(agrivoltaics) هستند، جایی که فناوری خورشیدی با کشاورزی سنتی تلاقی پیدا می کند. در این سیستم ها، صفحات خورشیدی در سطح بالاتری نصب می شوند تا گیاهان بتوانند در زیر آنها رشد کنند و راندمان زمین را به حداکثر برسانند.
یک مطالعه از طرف پژوهشگران دانشگاه "آریزونا" برمبنای بررسی دقیق ورودی نور خورشید، دمای هوا و رطوبت نسبی دریافت که زمینهای زراعی فعلی دارای پوشش های زمینی با بیشترین پتانسیل انرژی خورشیدی هستند.
منبع:

1401/03/10
21:09:43
0.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی