امکان درمان بیماری التهابی روده با پیوند مدفوع

امکان درمان بیماری التهابی روده با پیوند مدفوع به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران هلندی و آمریکایی در بررسی مشترکی، بینش های جدیدی را در مورد درمان بیماری التهابی روده با روش پیوند مدفوع عرضه کرده اند.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از ساینس دیلی، بیماری التهابی روده با بروز تغییراتی در روده ها همراه است؛ همچون تغییر در ترکیب میکروارگانیسم ها و سطح مواد ضد میکروبی که سلول های پوششی روده آنها را ترشح می کنند. یافتن پاسخ برای این پرسش که آیا تغییرات مورد نظر می توانند علت التهاب باشند، دشوار است. پژوهشگران دانشگاه خرونینگن (University of Groningen) هلند با همکاری پژوهشگران آمریکایی، حالا زنجیره علت منتهی به التهاب را کشف کرده اند.

پژوهشگران در این پروژه، از موش ها استفاده کردند و ژنی را که مسئول تولید ترکیب ضدمیکروبی "کاتستاتین" (Catestatin) است، با استفاده از روش های ژنتیکی در آنها حذف کردند. در موش های معمولی، کاتستاتین توسط سلول های پوششی روده ترشح می شود و سویه های باکتریایی حساس را از بین می برد. این گروه پژوهشی به سرپرستی "سحر ال ایدی" (Sahar El Aidy)، میکروبیولوژیست دانشگاه خرونینگن، توضیح داده اند که ترکیب میکروب های روده در این موش ها چگونه تغییر کرده است. همینطور آنها نشانه های التهاب روده را هم توضیح داده اند.

متابولیت ها

دانشمندان در آزمایش های بعدی خود، از روش پیوند مدفوع استفاده کردند تا دریابند که آیا بروز تغییر در ترکیب میکروبی واقعا علت التهاب است یا در نتیجه التهاب پدید آمده است. هم به موش های مذکور و هم به موش های معمولی، ملین داده شد تا بیشتر باکتری ها از روده های آنها حذف شوند. ال ایدی اظهار داشت: ما از یک ملین به جای آنتی بیوتیک استفاده کردیم چونکه این داروها می توانند سکونت مجدد باکتری ها بعد از پیوند مدفوع را مختل کنند.

به موش های گروه آزمایشی، مدفوع موش های معمولی پیوند زده شد و بالعکس. بعد از دو هفته، نمونه هایی برای ارزیابی ترکیب میکروبی در روده گرفته شدند.

ال ایدی افزود: نتایج این پژوهش نشان داد که ترکیب به سمت اهداکننده تغییر کرده است؛ به این معنا که پیوند مدفوع، موفقیت آمیز بوده است. تجزیه و تحلیل متابولیت های داخل روده نشان داد که تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه، در موش های گروه آزمایشی کاسته شده است.

فیبروز

کاهش تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه، نتیجه تغییر در جمعیت میکروبی روده بود که از عدم وجود کاتستاتین پدید آمد. ال ایدی اظهار داشت: آزمایش های ما نشان داد که نفوذپذیری اپیتلیال روده ها، با پیوند مدفوع بازیابی می شود. همچنین، میزان فیبروز ناشی از التهاب کاهش پیدا کرد.

این نتایج نشان می دهند که بروز تغییرات در ترکیب میکروبی که به علت عدم وجود کاتستاتین ایجاد می شوند، مسئول واکنش التهابی در موش ها هستند.

هدف

ال ایدی اظهار داشت: این گام مهمی به سمت درمان بیماری التهابی روده است. ما با استفاده از تجزیه و تحلیل رونویسی، الگوی بیان ژن را مشخص کرده ایم که با تغییرات ناشی از حذف کاتستاتین مرتبط می باشد و مشابه تغییری است که در بیماری التهابی روده دیده می شود. ما می توانیم این الگوی بیان را با برخی از گونه های میکروبی مرتبط نماییم که مسئولیت بروز این تغییرات را بر عهده دارند.

با وجود این، برنامه این گروه پژوهشی، درمان بیماران با پیوند مدفوع نیست. ال ایدی افزود: این فرایند، نتایج متناقضی را در انسان نشان داده است؛ شاید به این علت که ما نمی دانستیم یک ترکیب میکروبی سالم در انسان چیست. در عوض، نتایج این پژوهش جدید، روش هایی را برای هدف قرار دادن سویه های باکتریایی خاص در اختیار دارند که تحت تاثیر حذف کاتستاتین هستند. این همان چیزی است که در تلاشهای پیشین برای بازگرداندن یک جمعیت میکروبی سالم روده گم شده بود.
نتایج این پژوهش در مجله "Gut Microbes" به چاپ رسید.

منبع:

1401/03/16
09:08:38
0.0 / 5
268
تگهای خبر: بازی , پروژه , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی