کشف احتمالی چگونگی شکل گیری حیات اولیه در زمین و مریخ

کشف احتمالی چگونگی شکل گیری حیات اولیه در زمین و مریخ نیو وبلاگ: پژوهشگران فکر می کنند که به چگونگی شکل گیری بلوک های اولیه حیات در زمین و شاید مریخ پی برده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، منشاء حیات روی زمین یکی از اسرار بزرگ علم است، اما تحقیقات جدید می گوید که پاسخ آنقدر ساده است که نه فقط یک دانش آموز دبیرستانی در کلاس شیمی می تواند آنرا بازتولید کند، بلکه ممکنست یک دفعه در مریخ باستان نیز رخ داده باشد.
این مطالعه که توسط پژوهشگران "بنیاد تکامل مولکولی کاربردی"(FAME) انجام شده و در مجله Astrobiology انتشار یافته است، ادعا می کند که "شیشه گدازه بازالت" یا "شیشه آتشفشانی"، کلید تشکیل RNA است که یک شکل ساده تر از DNA است که بسیاری معتقدند ماده اولیه لازم برای توسعه حیات است.
"استیون بنر" یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: جوامعی که منشأ حیات را مطالعه می کنند در سالهای اخیر به اختلاف خورده اند و اغلب آنها سؤالات کلاسیک را با شیمی پیچیده که نیاز به مطالعات شیمیایی دشواری دارد و توسط شیمی دانان ماهر انجام می شود، بررسی می کنند.
اما "بنر" و همکارانش می گویند که پاسخ، بسیار ساده تر است. مولکول های RNA تا ۲۰۰ نوکلئوتید بطور طبیعی زمانی تشکیل می شوند که "نوکلئوزید تری فسفات ها" با گدازه های شیشه آتشفشانی که در آن نفوذ می کنند، برهمکنش می کنند.
"استیون موزیس" دانشمند شرکت کننده در این مطالعه اظهار داشت: شیشه بازالتی یا آتشفشانی در آن زمان در همه جای زمین وجود داشته است. برای چند صد میلیون سال بعد از شکل گیری ماه، برخوردهای مکرر همراه با آتشفشان های فراوان در این سیاره جوان، گدازه های بازالتی مذاب را تشکیل می داد که منشأ شیشه بازالت است. این برخوردها همین طور آب را تبخیر می کردند و زمینهای خشک را ایجاد می کردند و سفره های آب یا آبخوان هایی را فراهم می کردند که در آن RNA می توانست تشکیل گردد.
برخورد شهاب های متشکل از آهن-نیکل بر سطح زمینِ اولیه همین طور سبب کاهش اتمسفر می شده و شرایطی را ایجاد می کرده است که ساخت مولکول های RNA را تسهیل می کند.
"یان اسپاچک" که روی شناسایی پلیمرهای ژنتیکی بیگانه در مریخ کار می کند و در این مطالعه شرکت نداشت، می گوید: زیبایی این مدل، سادگی آنست. این مساله می تواند توسط دانش آموزان دبیرستانی در کلاس شیمی آزمایش شود. مواد را مخلوط کنید، چند روز صبر کنید و RNA را شناسایی کنید.
یکی دیگر از عناصر مهم در این معادله شیمیایی، "بورات"(سدیم متابورات) است که به نام "بوراکس"(borax) نیز شناخته می شود و ایجاد ریبوز که همان R در RNA است را مدیریت می کند. "بوراکس" همین طور از بازالتی که در همه جای زمین اولیه وجود داشته است، تولید می شود.
آیا این می تواند کلید یافتن حیات باستانی در مریخ باشد؟
شواهد کمی در خصوص وجود حیات در مریخ وجود دارد، اما ممکنست همیشه اینطور نبوده باشد. زمانی که مریخ جوان بوده است، یعنی حدود ۴ میلیارد سال پیش، ممکنست شرایطی بسیار مشابه با زمین اولیه را داشته باشد و اگر فرآیندهای شیمیایی در پسِ پیدایش حیات بر روی زمین به همین سادگی باشد که این تحقیقات جدید نشان می دهد، آنگاه نه فقط بعید نیست، بلکه کاملا ممکن هم هست که فرآیندهای مشابهی در مریخ باستانی طی شده باشد.
مشکل این است که آن شرایط اولیه در مریخ مانند شرایطی که روی زمین پیش رفته، ایجاد نشده است. زمین دارای یک میدان مغناطیسی فعال است که توسط هسته ی آهنی جامد زمین که ازطریق یک هسته بیرونی از آهن و نیکل مذاب احاطه شده به وجود آمده است. این میدان مغناطیسی، جو زمین را از بادهای خورشیدی محافظت می کند که به نوبه خود از زمین در مقابل تشعشعات مضر فرابنفش محافظت می کند و می توانسته حیات اولیه را روی سطح زمین حمایت کند.
این در حالیست که مریخ میدان مغناطیسی فعالی ندارد و بدین سبب جو آن به آرامی توسط خورشید از بین رفته است و سطح این سیاره را برای حیات، آن گونه که ما می شناسیم نامناسب کرده است و احتمالاً میلیاردها سال است که چنین شرایطی پابرجا است.
اما همانطور که مریخ فاقد میدان مغناطیسی فعال است، همین طور فاقد صفحات تکتونیکی است که زمین دارد، به این معنا که سنگ بازالتی در سراسر سطح آن مانند پوسته زمین باستانی به گوشته راه نیافته است. این بدان معناست که نشانه هایی از این فرآیندهای اولیه ممکنست هنوز در سطح مریخ وجود داشته باشد و ما بتوانیم آنها را شناسایی نماییم.
"بنر" می گوید: اگر حیات بوسیله این مسیر ساده روی زمین پدیدار شده است، احتمالاً در مریخ نیز ظاهر شده است. این تحقیق موجب می شود هرچه سریع تر به دنبال حیات در مریخ بگردیم.
منبع:

1401/03/19
12:52:27
0.0 / 5
124
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی