تماشای بزرگ ترین ابرماه سال را از دست ندهید

تماشای بزرگ ترین ابرماه سال را از دست ندهید نیو وبلاگ: روز چهارشنبه(22 تیر)، ماه به نزدیکترین فاصله از زمین در سال 2022 می رسد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، روز چهارشنبه در ساعت پنج بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳: ۳۰ به وقت ایران)، ماه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین می رسد و در فاصله ۳۵۷ هزار و ۲۶۴ کیلومتری از سیاره ما قرار می گیرد. ۹ ساعت و ۳۸ دقیقه بعد ماه کامل می شود. بااینکه ماهِ کامل از نظر نظریه تنها یک لحظه طول می کشد، اما تغییرات ماه برای یک روز یا بیشتر پیش و بعد از کامل شدن، نامحسوس است و ماه در این زمانها کامل در نظر گرفته می شود.
ازاین رو هنگامی که شب هنگامِ چهارشنبه ماه در آسمان محله شما می تابد، این را در نظر داشته باشید آنچه که شما به آن نگاه می کنید در واقع یک ماه کامل نیست، بلکه یک ابرماه رو به زوال است که ساعت ها از مرحله روشنایی کامل آن گذشته است.
با این وجود مطبوعات، رادیو و شبکه های تلویزیونی مردم را تشویق می کنند که در این زمان از شب بیرون بیایند و شاهد منظره "نادر" بزرگ ترین و درخشان ترین ماه کامل سال جاری(۲۰۲۲) باشند که بیشتر بعنوان "ابر ماه" شناخته می شود. اما این پدیده کمی بیش از یک دهه قبل برای بیشتر افراد ناشناخته بوده است.
اصطلاح ابَرماه از کجا آمده و چگونه انقدر محبوب شده است؟
می توانیم از طالع شناس ریچارد نول(Richard Nolle) برای ایجاد اصطلاح "supermoon" که به فارسی ابَرماه نامیده می شود، تشکر نماییم. او برای نخستین بار از این واژه در نسخه ای از مجله Dell Horoscope متعلق به سال ۱۹۷۹ استفاده نمود. این مجله آمریکایی که زمانی خودرا "مجله نجومی پیشرو در جهان" می نامید، حالا دیگر چاپ نمی گردد. نول ابرماه را اینطور توضیح داد: ماه کاملی که در نزدیکترین فاصله(در حدود ۹۰٪) از زمین در یک مدار معین رخ می دهد.
بااینکه این اصطلاح در سال ۱۹۷۹ کمتر مورد توجه قرار گرفت، اما ناگهان در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ زمانی که زلزله ۹.۱ ریشتری توهوکو در سواحل شمال شرقی هونشو در ژاپن رخ داد، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. هشت روز پس از این زلزله، یک ابرماه کامل رخ داد و بلافاصله پیشنهاداتی در خصوص اینکه آیا اَبَرماه می تواند بعنوان محرکی برای زمین لرزه عظیم ژاپن باشد، ارائه شد. یکی از نخستین کسانی که این ادعا را مطرح نمود، خود نول بود و ناگهان اصطلاح "اَبَر ماه" در بین رسانه های اصلی مورد توجه قرار گرفت.
البته، این نظریه که ماه کامل موجب وقوع زمین لرزه ژاپن در سال ۲۰۱۱ شده است، درست نیست.
دو موردی که همیشه گفته می شود این است که اَبَرماه کامل ۱۴٪ بزرگ تر و ۳۰٪ روشن تر از حالت عادی به نظر می آید.
با این وجود، حقیقت این است که این مقادیر در مقایسه با ماه های کامل در فاصله متوسط شان از زمین محاسبه و اعلام نمی شوند، بلکه در مقایسه با ماه های کامل در دورترین فاصله شان از زمین بیان می شود.
چنین ادعاهایی به طور معمول منجر به ناامیدی قابل توجهی در کسانی می شود که به آسمان نگاه می کنند و امیدوارند چیزی غیرعادی ببینند. اما افزایش روشنایی ماه به اندازه ای نخواهد بود که با چشم غیر مسلح بتوان آنرا درک کرد.
این مورد تا حدودی برای اندازه ماه نیز صادق است. در حالیکه ماه شب هنگام چهارشنبه در حقیقت "بزرگترین ماه کامل در سال ۲۰۲۲" خواهد بود، اما تغییر فاصله ماه برای بیشتر ناظرانی که مستقیما آنرا مشاهده می کنند، به سادگی قابل مشاهده نخواهد بود. مگر این که هنگام طلوع یا غروب آنرا تماشا کنند برای اینکه در این صورت به علت خطای دید معروف "بزرگ دیدن ماه" برای مدت کوتاهی قمر زمین بزرگ تر از حد معمول ظاهر می شود اما باید اظهار داشت که ماه چهارشنبه شب تقریباً شبیه هر ماه دیگری خواهد بود.
اگر در چهارشنبه شب ابرها مانع دید شما شدند، نگران نباشید. ابرماه دیگری ماه آینده در روز ۱۱ اوت(۲۰ مرداد) در راهست.
منبع:

1401/04/21
10:06:40
0.0 / 5
159
تگهای خبر: جهان , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی