ماهواره جاسوسی آمریکا به فضا پرتاب شد

ماهواره جاسوسی آمریکا به فضا پرتاب شد نیو وبلاگ: ماهواره جاسوسی آمریکا با موشک ˮدلتا 4 هویˮ از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک قوی شرکت "ائتلاف پرتاب و راه اندازی"(ULA)، یک ماهواره متعلق به "دفتر ملی شناسایی"(NRO) را از "پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ"(VBG) در کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد.
موشک "دلتا ۴ هوی"(Delta IV Heavy) طی ماموریت "NROL-91"، از سکوی پرتاب "کمپلکس۶"(Complex-6) در پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ پرتاب شد. اطلاعات بسیار کمی در مورد فضاپیمایی که در ماموریت NROL-91 به پرواز درآمده است، وجود دارد. این مورد جای تعجب ندارد چراکه دفتر ملی شناسایی، ناوگان ماهواره های جاسوسی آمریکا را می سازد و راه اندازی می نماید و به طبقه بندی فعالیت ها و محموله های آنها می پردازد.
شرح ماموریت دفتر ملی شناسایی، NROL-91 را تنها با عبارات مبهم تشریح کرد و گفت: از ماموریت کلی امنیت ملی برای عرضه نموده های اطلاعاتی به سیاست گذاران ارشد آمریکا، جامعه اطلاعاتی و وزارت دفاع این کشور پشتیبانی می کند.
ما حتی نمی دانیم که ماهواره، کدام مدار را اشغال خواهد نمود. این اطلاعات در توضیحات دفتر ملی شناسایی یا ائتلاف پرتاب و راه اندازی ارائه نشده اند و ائتلاف پرتاب و راه اندازی به درخواست دفتر ملی شناسایی، حدود هفت دقیقه پس از پرتاب به پخش اینترنتی خود تمام کرد.
این پرتاب، چهاردهمین پرتاب دلتا ۴ هوی بود که در سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرد. این موشک که ارتفاع آن ۷۱ متر است، می تواند ۲۸۳۷۰ کیلوگرم محموله را به مدار پایین زمین برساند که بیش از توانایی هر موشک دیگری به جز "فالکون هوی"(Falcon Heavy) شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) است. به قول اسپیس ایکس، فالکون هوی می تواند ۶۳۸۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار پایین زمین برساند.
بیشتر ماموریت های دلتا ۴ هوی، محموله های دفتر ملی شناسایی را به مدار زمین می رسانند اما ناسا هم از این تقویت کننده قوی بهره برده است. وسایل نقلیه دلتا ۴ هوی، "کاوشگر خورشیدی پارکر"(Parker Solar Probe) این آژانس فضایی را در سال ۲۰۱۸ و نخستین آزمایش پرواز کپسول سرنشین دار "اوریون"(Orion) آن را در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب کردند.
ائتلاف پرتاب و راه اندازی در حال کنار گذاشتن تدریجی دلتا ۴ هوی به نفع موشک جدیدی به نام "ولکان قنطورس"(Vulcan Centaur) است که می تواند کار خویش را تا آخر سال ۲۰۲۲ شروع کند. فقط دو پرواز دلتا ۴ هوی باقی مانده اند که هر دو ماموریت دفتر ملی شناسایی هستند و از "پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال"(CCSFS) در فلوریدا پرتاب خواهند شد. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این ماموریت ها در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ انجام می شوند.


 


منبع:

1401/07/03
16:21:05
0.0 / 5
134
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی