تصاویر ناسا از لحظه پرتاب موشک ماه

تصاویر ناسا از لحظه پرتاب موشک ماه نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، ناسا بعد از پرتاب مأموریت ˮآرتمیس۱ˮ، تصاویری را منتشر نمود که لحظات قبل از پرتاب تا بعد از پرتاب آنرا نشان می دهند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سومین تلاش ناسا برای پرتاب مأموریت "آرتمیس۱" (Artemis I) به یک جذابیت تاریخی تبدیل شد. موشک در ساعت ۱: ۴۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر، برای یک مأموریت ۲۵ روزه به دور ماه با موفقیت پرتاب شد.
بعد از اینکه مهندسان ناسا دو تلاش پیشین برای بلند شدن را متوقف کردند، قوی ترین موشک جهان از "مرکز فضایی کندی" (KSC) در فلوریدا به پرواز درآمد.
آرتمیس۱ شامل یک کپسول "اوریون" (Orion) بدون سرنشین است که دور ماه می چرخد و بعد از یک سفر ۱.۳ میلیون مایلی به سیاره زمین باز می گردد.
این یک پرتاب تاریخی است که تحقق اولین مرحله از هدف آژانس فضایی آمریکا را برای بازگرداندن انسان به سطح ماه برای اولین بار در نیم قرن گذشته نشان داده است.
این مأموریت در صورت موفقیت آمیز بودن، با یک سفر انسانی به دور ماه در سال ۲۰۲۴ دنبال می شود و سپس، در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ می تواند اولین زن و اولین شخص رنگین پوست را بعد از "نیل آرمسترانگ" (Neil Armstrong) روی ماه فرود آورد.
مانع تحقق این امر تاکنون، تأخیرهای بسیاری بوده است که موشک ماه غول پیکر ناسا با آن روبه رو شد و تاریخ پرتاب اولیه آنرا از ماه آگوست به صورت مکرر به تعویق انداخت. در هر حال، بعد از تحمل نگرانی های در ارتباط با نشت سوخت، مشکلات موتور و فرار از دو طوفان، "سامانه پرتاب فضایی" (SLS) که چهار میلیارد دلار هزینه داشت، سرانجام به مدار پرتاب شد.
با وجود موفقیت نهایی، این پرتاب بدون مشکل نبود چونکه در چند ساعت پایانی قبل از بلند شدن آن، یک گروه ویژه از مهندسان به سکوی پرتاب فرستاده شدند تا بعضی از پیچ ها را سفت کنند و نشت سوخت را متوقف سازند.
مجری رسمی ناسا هنگام برخاستن موشک اظهار داشت: ما با هم برمی خیزیم تا به ماه و فراتر از آن بازگردیم.
حدود ۱۰ دقیقه بعد، با ورود آرتمیس به مدار زمین، موتورهای سامانه پرتاب فضایی خاموش شدند و مرحله اصلی جدا شد. سپس، ناسا در ساعت ۰۳: ۴۲ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی اعلام نمود که کپسول اوریون ۲۰ دقیقه از مانور فراقمری خویش را به پایان رسانده است و الان به سمت ماه پیش می رود.
"چارلی بلک ول تامپسون" (Charlie Blackwell-Thompson)، مدیر راه اندازی آرتمیس، به همکارانش که تشویق می کردند، اظهار داشت: شما بخشی از یک "نخستین" هستید که شاید یک مرتبه در یک حرفه اتفاق بیفتد. این اتفاق زیاد رخ نمی دهد. همه ما بخشی از یک کار فوق العاده ویژه هستیم که اولین راه اندازی آرتمیس است. این مأموریت، اولین گام در بازگشت کشورمان به ماه و مریخ به حساب می آید. آنچه شما امروز انجام داده اید، الهام بخش نسل های آینده خواهد بود.
وی ادامه داد: از سوی همه مردان و زنان در سرتاسر کشور بزرگ ما که برای گرد هم آوردن این سخت افزار کوشیده اند تا تحقق این روز را ممکن کنند، به نسل آرتمیس می گویم که این برای شماست.
تخمین زده شد که ۱۰۰ هزار نفر در امتداد سواحل و جاده های بیرون از مرکز فضایی کندی جمع شده بودند تا در اوایل بامداد چهارشنبه شاهد پرتاب باشند.
در ادامه، تصاویر ثبت شده روی زمین را می بینیم که قبل از پرتاب مأموریت تا بعد از پرتاب آن گرفته شده اند.
سامانه پرتاب فضایی در انتظار برخاستن از سکوی 39B در مرکز فضایی کندی


منبع:

1401/08/27
19:49:07
0.0 / 5
190
تگهای خبر: جهان , سیاره , فضا , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی