کهکشان راه شیری از آنچه فکر می کنیم خالی تر است

کهکشان راه شیری از آنچه فکر می کنیم خالی تر است نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: بررسی یک انفجار رادیویی سریع نشان میدهد که کهکشان راه شیری از آنچه فکر می نماییم، خالی تر است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، رمز و راز جذاب کیهانی انفجارهای رادیویی سریع(FRB) حالا پرده از راز دیگری برداشته است. اخترشناسان با مطالعه نشانگان یک FRB از یک کهکشان نزدیک دریافتند که کهکشان راه شیری دارای ماده بسیار کمتری از حد انتظار است.
انفجارهای رادیویی سریع دقیقاً همان چیزی هستند که از نامشان مشخص است. آنها انفجار سیگنال های رادیویی از اعماق فضا هستند که تنها چند میلی ثانیه دوام می آورند. تعدادی از آنها اعجاب انگیز هستند، در صورتیکه برخی دیگر بطور تصادفی یا دوره ای تکرار می شوند. اما اینکه دقیقاً چه چیزی سبب ایجاد آنها می شود، هنوز توضیح داده نشده است، اما با صدها مورد ثبت شده از نخستین تشخیص در سال ۲۰۰۷ تاکنون، ما با هر مشاهده به یک پاسخ جامع نزدیک می شویم.
اخترشناسان برای این مطالعه جدید، یک FRB را که برای نخستین بار در مارس ۲۰۲۲ توسط آرایه Deep Synoptic Array یا DSA در کالیفرنیا شناسایی شد، بررسی کردند. این FBR در یک کهکشان در فاصله ۱۶۳ میلیون سال نوری از ما ردیابی شد و با دانستن این فاصله و جهتی که FBR از آن آمده بود، گروه توانست اندازه گیری نماید که این سیگنال پیش از رسیدن به رصدخانه چقدر پراکنده شده است. این به نوبه خود به اخترشناسان اجازه می دهد تا بفهمند سیگنال های رادیویی از چه مقدار ماده در مسافرت خود عبور کرده اند.


اخترشناسان با انجام این کار توانستند محاسبه کنند که چه مقدار ماده در محیط اطراف کهکشان راه شیری(CGM) – هاله ای از غبار و گاز که کل کهکشان ما را احاطه کرده است- وجود دارد. اخترشناسان آنرا مانند تابیدن نور از میان مه، به جهت اینکه بفهمند چقدر غلیظ است، توصیف می کنند.
از ین جهت، دانشمندان محاسبه کردند که جرم CGM کهکشان راه شیری کمتر از ۱۰۰ میلیارد خورشید است، به این معنا که بسیار سبک تر از حد انتظار است. در حقیقت، وقتی با تمام مواد منظم موجود در بقیه کهکشان ترکیب شود، جرم کل کهکشان راه شیری کمتر از ۶۰ درصد وزن میانگین سایر کهکشان ها است.
این گروه می گوید که این شواهد جدید فرضیه های قبلی را تأیید می کند که ماده اغلب به لطف طیف وسیعی از فرآیندها مانند بادهای ستاره ای، ابرنواخترها و سیاه چاله های کلان جرم از کهکشان ها پرتاب می شود.
ویکرام راوی، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: این نتایج بطور قوی از سناریوهای پیش بینی شده توسط شبیه سازی های تشکیل کهکشان ها حمایت می کند که در آن فرآیندهای بازخوردی، ماده را از هاله های کهکشان ها خارج می کنند. این امر برای شکل گیری کهکشان ها اساسی است و به وسیله آن ماده در چرخه هایی به داخل کهکشان ها هدایت و از آن خارج می شود.
اخترشناسان می گویند با قدرتمندتر شدن DSA، پدید آمدن بینش های جدید درباره ی این موضوع، اجتناب ناپذیر است. هم اکنون تنها ۶۳ دیش(بشقاب) از ۱۱۰ بشقاب DSA درحال بهره برداری است و در درازمدت، این رصدخانه با ۲۰۰۰ بشقاب تجهیز می شود. این امر موجب می شود FRBهای بسیار بیشتری شناسایی شوند و به ما پاسخ روشن تری از این رمز و راز و همین طور اکتشافات دیگری مانند این مورد جدید در مورد کهکشان راه شیری می دهد.
این پژوهش در مجله Astrophysical انتشار یافته است.
منبع:

1401/10/22
14:43:49
0.0 / 5
186
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , فضا , كهكشان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی