ابداع آنتن برای موشک های مافوق صوت توسط چینی ها

ابداع آنتن برای موشک های مافوق صوت توسط چینی ها نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، دانشمندان چینی موفق به طراحی سیستمی برای برقراری ارتباط با سلاح های مافوق صوت شدند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، پژوهشگران دانشگاه شانگهای جیائو تونگ در چین از پهنای باند مورد استفاده دستگاههای وای-فای برای برقراری ارتباط با سلاح های مافوق صوت بهره برده اند.
سلاح های مافوق صوت نسل جدید ادوات جنگی هستند، چونکه این سلاح ها با سرعتی بیشتر از ۵ ماخ، یعنی پنج برابر سرعت صوت حرکت می کنند.
یک سلاح مافوق صوت توسعه یافته توسط چین می تواند یک ناو هواپیمابر متحرک را از فاصله ۹۳۲ مایلی (۱۵۰۰ کیلومتری) مورد برخورد قرار دهد و از دست سیستم های دفاعی موجود هم فرار کند.
با این وجود، در این سرعت های شدید، دمای سطح سلاح می تواند از ۳۶۰۰ درجه فارنهایت (۲۰۰۰ درجه سانتیگراد) فراتر رود و غلافی از پلاسمای داغ در اطراف آن ایجاد نماید که منجر به اختلال و خاموشی ابزار رادیویی شود. این مشکل می تواند در هنگام برقراری ارتباط با سلاح، بخصوص زمانی که یک حمله باید صورت گیرد، مشکلاتی ایجاد نماید.
برقراری ارتباط با سلاح های مافوق صوت
سال گذشته، مهندسان ارتش چین ادعا کردند که با استفاده از فرستنده های پرقدرت توانسته اند به این سد پلاسمایی نفوذ کنند.
حالا نخستین فناوری در نوع خود در جهان برای برقراری ارتباط با موشکی با سرعت ۲۰ ماخ با استفاده از فرکانس های ۲۶ و ۵۰ گیگاهرتز به موفقیت دست یافته است.
قابل ذکر است که پژوهشگران دانشکده اطلاعات الکترونیک و مهندسی برق در دانشگاه شانگهای جیائو تونگ از بودجه موجود برای توسعه ارتباطات شبکه ۶G برای تلفن های هوشمند بهره برده اند تا با موشک های مافوق صوت ارتباط برقرار کنند.
دانشمندن چگونه این کار را انجام دادند؟
این گروه از دانشمندان، یک آنتن نرم و فوق باریک ساختند که به سادگی به عقب بدنه سلاح و به دور از گرمای شدید اطراف دماغه موشک متصل می شود.
پژوهشگران در آزمایش های زمینی دریافتند که این آنتن در فرکانس های بین ۵.۲ تا ۵.۸ گیگاهرتز به عملکرد قابل توجهی دست یافته است. این فرکانس ها معمولا برای تلفن های هوشمند ۵G، روترهای پرسرعت وای فای و سایر دستگاههای مبتنی بر اینترنت استفاده می شوند و جایگزین کم هزینه ای برای برقراری ارتباط با سلاح مافوق صوت هستند.
با این وجود، دستیابی به این ارتباط ساده نبود، چونکه فرکانس های پایین تر نویز بیشتری بر روی سطح موشک ایجاد می کرد که منجر به کاهش قدرت و کیفیت سیگنال می شد.
پژوهشگران برای غلبه بر این چالش ها، یک فراماده منحصر به فرد ایجاد کردند که به آنتن استاندارد افزوده شد. این فراماده، غشای نازکی است که از سیم هایی با شکاف های پیچ و خم مانند تشکیل شده است که به به دام انداختن امواج الکترومغناطیسی کمک می نماید.
آزمایش های انجام شده با استفاده از این فراماده نشان داد که سطوح نویز به صورت قابل توجهی کاسته می شود.
پژوهشگران همینطور مطمئن هستند که سیگنال های فرکانس پایین را میتوان توسط آنتن به یک پرتوی متمرکز تبدیل کرد که می تواند مستقیماً به جلو هدایت شود تا بر نقطه کور جلوی موشک غلبه کند.
آنها می گویند: فرکانس پایین همینطور می تواند به افزایش عملکرد در زمینه هایی مانند شناسایی و موقعیت یابی هدف کمک نماید.
با این وجود، پژوهشگران اطلاعاتی از تونل باد یا پروازهای آزمایشی این نوآوری عرضه نکرده اند.
یافته های این پژوهش در مجله Microwaves که یک نشریه معتبر است، انتشار یافته است.
منبع:

1401/10/30
15:43:34
0.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی