انتشار اولین تصاویر برنامه کاوش کیهان توسط جیمز وب

انتشار اولین تصاویر برنامه کاوش کیهان توسط جیمز وب نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: ستاره شناسان تصاویر اولیه یک بررسی کهکشانی توسط جیمز وب را به اشتراک گذاشتند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از اهداف اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب، رصد تعدادی از کهکشان های اولیه در جهان است و برای انجام این کار وب باید بتواند اجرام بسیار دور را رصد کند. اما رصد یک کهکشان بسیار قدیمی با جزییات تنها نیمی از مشکل است.
برای درک درست نخستین مراحل جهان، اخترشناسان همین طور باید ببینند که این کهکشان های بسیار قدیمی چگونه پراکنده شده اند تا بتوانند ساختار جهان را در مقیاس بزرگ درک کنند.
این هدف برنامه ای موسوم به COSMOS-Web است که در آن از جیمز وب جهت بررسی منطقه وسیعی از آسمان و جستجوی این کهکشان های کمیاب و باستانی استفاده می شود. هدف آن مطالعه یک میلیون کهکشان در طول بیش از ۲۵۵ ساعت رصد، با بهره گیری از دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) و دوربین ابزار مادون قرمز میانی آن (MIRI) است. در صورتیکه هنوز مشاهدات زیادی برای انجام باقی مانده است، پژوهشگران برنامه COSMOS-Web بتازگی تعدادی از نخستین نتایج خودرا به اشتراک گذاشتند.
جیهان کارتالتپ (Jeyhan Kartaltepe)، محقق اصلی مؤسسه فناوری روچستر، در اطلاعیه ای اظهار داشت: به دست آوردن نخستین داده ها از تلسکوپ وب برای برنامه COSMOS-Web فوق العاده هیجان انگیز است. همه چیز به زیبایی کار می کرد و داده ها حتی بهتر از چیزی است که انتظار داشتیم. ما واقعا سخت کار کرده ایم تا تصاویری با کیفیتی علمی، تولید و برای تحلیل و بررسی خود از آنها استفاده نمائیم.


نخستین تصاویر شامل چهار کهکشان است که بدین سبب انتخاب شده اند که نشان دهنده انواع مختلفی از کهکشان ها هستند که در این مطالعه پیدا خواهند شد. یک کهکشان مارپیچی میله ای مانند راه شیری ما وجود دارد و یک کهکشان مشابه به شدت درحال تشکیل ستاره است. همین طور یک کهکشان وجود دارد که بنظر می رسد بتازگی ادغام شده باشد و یک کهکشان که نور آن به سبب پدیده همگرایی گرانشی خمیده شده است.
اینها تنها بخش کوچکی از کهکشان هایی هستند که تا حالا توسط این برنامه مطالعاتی شناسایی شده اند. تصویر بالا رصدهایی را که میان پنجم و ششم ژانویه سال جاری انجام شده است، نشان میدهد. این نشان دهنده آنست که بررسی کامل نهایی چقدر بزرگ و دقیق خواهد بود. این تصویر موزاییکی از ۶ نقطه ای که تلسکوپ به آنها نگاه کرده است، تولید شده و در مجموع ۷۷ مورد مقرر است در ماه های آوریل و مه امسال ایجاد شود و ۶۹ مورد دیگر در ماه دسامبر ۲۰۲۳ و ژانویه ۲۰۲۴ ارائه می شود.


کیتلین کیسی (Caitlin Casey)، محقق اصلی دانشگاه تگزاس در آستین، می گوید: نخستین عکس وب از برنامه COSMOS-Web شامل حدود ۲۵ هزار کهکشان است. این عددی اعجاب انگیز بوده و بزرگتر از آن چیزی است که در میدان فوق عمیق هابل قرار دارد. این یکی از بزرگترین تصاویر جیمز وب است که تا حالا گرفته شده و با اینحال تنها شامل چهار درصد از داده هایی می شود که ما در کاوش کامل به دست می آوریم. وقتی کار تمام شود، این میدان عمیق به طرز شگفت آوری بزرگ و فوق العاده زیبا خواهد بود.1401/12/23
09:10:44
0.0 / 5
251
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگر , تلسكوپ , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی