وقتی فناوری به كمك مبتلایان به میگرن می آید؛

درمان میگرن بدون قرص

درمان میگرن بدون قرص نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: سردردهای میگرنی می توانند بسیار آزار دهنده باشند و در کنار تلاش پژوهشگران برای یافتن درمان های کارآمد برای این اختلال، فناوری نیز به کمک مبتلایان آمده تا به کاهش بروز حمله های میگرنی یا مدیریت آنها کمک نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، اثرات میگرن می تواند گسترده، بد و فراگیر باشد. این اختلال مانند گردباد یا سونامی است که بر تمام بدن و نه تنها سر شما اثر می گذارد. سازمان بهداشت جهانی حملات میگرنی شدید را بعنوان یکی از ۱۰ بیماری ناتوان کننده اصلی طبقه بندی می کند. بنابراین، اگر شما جزو یک میلیارد نفری هستید که در سرتاسر جهان با میگرن دست و پنجه نرم می کنند، امکان دارد بخواهید برای متوقف کردن احساس ضربان و تپش در سر و احساس سرگیجه، استفراغ و تاری دید که همراه با آن می آید، هر کاری انجام دهید.

درمان میگرن مزمن
بهترین دوره درمانی باید با پزشک طی شود و احیانا شامل دارو و اصلاح شیوه زندگی، مانند اصلاح رژیم غذایی، بعنوان نخستین خط دفاعی خواهد بود. علاوه بر این درمان ها، جدید ترین فناوری ها نیز می توانند به شما در مدیریت میگرن کمک کنند. چه از یک اپلیکیشن ردیابی جهت کمک به نظارت دائم بر علایم استفاده کنید، چه از دستگاهی که از جریان های الکتریکی یا آهن ربا برای تعدیل گیرنده های درد استفاده می نماید یا حتی یک ابزار حقیقت مجازی که به مسدود کردن سیگنال های درد کمک می نماید، در هر صورت مطمئنا موردی در لیست فناوری ها وجود دارد که به شما کمک می نماید. در ادامه نگاهی به موثرترین فناوری ها برای تسکین میگرن داریم.
هر آنچه باید در رابطه با ی اپلیکیشن های ردیابی میگرن بدانید


دکتر ژاکلین روزنکاتر دووال(Jaclyn Rosencutter Duvall)، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت مدیره بنیاد ملی سردرد و پزشک متخصص سردرد اوکلاهاما در تولسا، می گوید که میگرن چیزی بیشتر از یک سردرد است. دکتر دووال می گوید: باآنکه مرحله بروز سردرد آن چیزی است که ما با شنیدن کلمه «میگرن» به آن فکر می نماییم اما این اختلال در واقع چهار مرحله دارد. ردیابی علایم از راه یک اپلیکیشن می تواند به شناسایی مراحل و زمان شروع حمله میگرنی کمک نماید. او اضافه می کند که ردیابی علایم اهمیت دارد چونکه بعضی از داروها در مرحله ی اولیه بهترین عملکرد را دارند، این بدان معناست که اگر علایم اخطار دهنده را بدانید، امکان دارد بتوانید میگرن را پیش از آغاز درد درمان کنید.
استفاده از اپلیکیشن ها برای شناسایی محرک های بروز درد
اپلیکیشن های ردیابی میگرن مانند «Migraine Buddy» به افراد کمک می کنند تا زمان شروع میگرن، مدت، شدت، علایم در رابطه با آن یعنی تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت به نور و صدا، مشکلات گفتاری و همینطور سطوح استرس، الگوهای خواب و درمان های مورد استفاده را ثبت کنند. افراد با نگاه کردن به گزارش خود در طول زمان، امکان دارد بتوانند محرک های بالقوه مانند غذاها، الکل، هورمون ها یا تغییرات آب و هوا را تشخیص دهند. بعضی از این برنامه ها حتی با شرایط آب و هوای محلی همگام سازی می شوند. دکتر دووال می گوید: از آنجاییکه فناوری می تواند داده های بیشتری را جمع آوری کند و میگرن را طی ماه ها یا سال ها ردیابی کند، الگوها را میتوان راحتتر تشخیص داد.
ردیابی داروها با استفاده از اپلیکیشنسردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو زمانی رخ می دهد که بعضی از داروهای میگرن به مدت ۱۰ روز یا بیشتر در یک ماه برای مدت سه ماه مداوم یا بیشتر مصرف شوند.
هنگامی که حملات میگرنی شروع می شود و تسکین پیدا نمی کنید، این وسوسه وجود دارد که به صورت مداوم قرص مصرف کنید. تهیه گزارش از حملات و داروهایی که استفاده می کنید، به پزشک شما اطلاعاتی در مورد تعداد دفعات مصرف دارو عرضه می دهد. این گزارش برای تغییر روش درمان یا پیشگیری از سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو مفید می باشد.
کایلی پترارکا(Kylie Petrarca)، مدیر برنامه ی انجمن اختلالات میگرن، می گوید که سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه دارو زمانی رخ می دهد که بعضی از داروهای میگرن به مدت ۱۰ روز یا بیشتر در یک ماه برای مدت سه ماه مداوم یا بیشتر مصرف شوند. پترارکا می گوید: یک ردیاب می تواند به شما کمک نماید که ارزیابی کنید مصرف داروهای پیشگیرانه ضروری هستند یا خیر.

تسکین درد بوسیله دستگاههای تحریک عصبی


تحقیقات نشان داده است که درمان پیشگیرانه برای ۳۸ درصد از افراد مبتلا به میگرن مفید است، بخصوص کسانی که حملاتی را تجربه می کنند که به رغم انجام درمان سبب ایجاد اختلال در زندگی روزمره آنها می شود و البته گروهی که احتیاج به مصرف مکرر داروهای بی اثر دارند. اما پیشگیری همیشه به این مفهوم نیست که یک قرص دیگر مصرف کنید.
دستگاههای مدولاسیون عصبی یا تعدیل عصبی(Neuromodulation) از جریان های الکتریکی یا آهن ربا برای تغییر فعالیت عصبی از راه تحریک اعصاب یا بافت عصبی برای درمان موثر میگرن استفاده می نمایند.
پترارکا می گوید: پنج دستگاه تعدیل کننده عصبی وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان میگرن حاد یا جلوگیری از حمله تایید شده است. این نوع فناوری عوارض جانبی نسبتا کمی دارد و بعضی از دستگاه ها را حتی میتوان برای کودکان مورد استفاده قرار داد.
در ادامه نگاهی به بعضی از موثرترین دستگاههای تحریک عصبی می اندازیم.

Cefaly


این دستگاه عصب ساب اُربیتال فرد را تحریک می کند که در امتداد کنار سر تا پیشانی و بالای چشم قرار دارد. برای پیشگیری از حمله هر روز به مدت ۲۰ دقیقه و برای درمان حمله حاد تا یک ساعت باید یک سربند را بپوشید. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، بیمارانی که از Cefaly استفاده می کردند، شاهد کاهش بروز دفعات سردرد بیشتر از سه روز در ماه بودند.

Relivion


این دستگاه اعصاب سه قلو را که احساس درد را از صورت شما به مغز می فرستد، تحت تأثیر قرار می دهد و علاوه بر آن بر عصب پس سری که در پشت سر فرد قرار دارد نیز اثر می گذارد. در آزمایشات بالینی، افرادی که از این دستگاه استفاده می کردند، شاهد تسکین سردرد بودند. این دستگاه را باید روی پیشانی پوشید و یک اپلیکیشن به آن متصل است که می تواند داده ها را به تلفن همراه هوشمند منتقل کند.

GammaCore


این دستگاه با تحریک ملایم عصب واگ که از مغز به شکم می رود، عمل می کند. تحریک این عصب می تواند از وقوع حمله جلوگیری نماید و به توقف درد بعد از شروع حمله کمک نماید. برای پیشگیری باید آنرا به مدت دو دقیقه، سه بار در روز در کنار گردن نگه دارید.

Nerivio


این بندی است که دور بخش بالایی بازو می پیچید و اعصابی را تحریک می کند که می توانند سبب حمله میگرنی شوند. کاربر می تواند قدرت پالس الکتریکی آنرا از راه یک اپلیکیشن در تلفن همراه خود کنترل کند. در مطالعه ای که روی بیشتر از ۲۳ هزار داوطلب انجام شد، محققان دریافتند که ۵۰ درصد از بیماران کاهش درد را تجربه کردند و نزدیک به ۲۳ درصد شاهد قطع کامل احساس درد بودند.

درمان با نور سبز را امتحان کنید


مطالعات نشان می دهد که بیشتر از ۸۰ درصد حملات میگرنی با حساسیت به نور همراه هستند و با آن تشدید می شوند. با این وجود، مشخص شده است که استفاده از نور سبز درمانی، یا به صورت خاص تر، یک نوار باریک از نور، حساسیت به نور و همینطور شدت سر درد را می کاهد و حتی می تواند خواب شما را بهبود بخشد.
پترارکا، که خودش با میگرن مزمن سروکار دارد، وقتی با کامپیوتر کار می کند از یک اپلیکیشن نور سبز استفاده می نماید. اپلیکیشن هایی مانند «Healing Light» و «Feel Better» صفحه نمایش کامپیوتر تان را سبز می کند و میتوان آنرا با شدت های مختلف نور تنظیم کرد.

با بیوفیدبک بهتر استراحت کنید


دکتر دووال می گوید، بیوفیدبک که نوعی درمان ذهن و بدن است و در آن فرد مبتلا به میگرن یاد می گیرد که سیستم عصبی خودمختار خویش را بهبود بخشد می تواند مزایای زیادی برای درمان علایم میگرن داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که بیشتر از ۸۰ درصد حملات میگرنی با حساسیت به نور همراه هستند و با آن تشدید می شوند.
این کار معمولاً بوسیله ی یک متخصص سلامت روان صورت می گیرد. بیوفیدبک شامل قرار دادن الکترود روی پیشانی و گردن برای نظارت بر تنش های عضلانی است. با افزایش تنش، درمانگر شما را از راه روش های آرام سازی برای کاهش فشار خون و کاهش استرس شما را راهنمایی می کند. این روش برای همه ی مبتلایان به میگرن کارآمد نیست، اما از آنجاییکه هیچ عارضه جانبی ندارد، امتحان کردن بیوفیدبک ضرری ندارد.
نحوه عملکرد بیوفیدبک
بنیاد میگرن آمریکا(AMF) گزارش می دهد که بیوفیدبک می تواند در درمان سر درد در رابطه با میگرن موثر باشد. به قول این بنیاد، هنگامی که این روش همراه با روش های آرام سازی استفاده شود، می تواند دفعات و شدت سردرد را ۴۵ تا ۶۰ درصد کم کند. دکتر دووال می گوید: این روش به شما می آموزد که عملکردهای بدن مانند ضربان قلب، تنفس، یا دمای بدن را با استفاده از حسگرها کنترل کنید تا در صورت مشاهده تغییر به شما اخطار دهند. با کمک بیوفیدبک، می توانید یاد بگیرید که واکنش بدن خود همچون پاسخ به درد را آگاهانه تغییر دهید.
لازم به ذکر است که با آموزش، می توانید بیوفیدبک حرارتی را در خانه انجام دهید تا به تسکین سردرد خود کمک کنید.
برای انجام این کار باید در ابتدا یک تمرین آرام سازی ساده انجام دهید و سپس دمای دست خویش را با حرارت سنج اندازه گیری کنید. این یک دستگاه ارزانقیمت است که به انگشت اشاره شما متصل می شود. وقتی پوست دست هایتان گرم تر است، خون از سرتان دور می شود و به تسکین درد کمک می نماید.

ارتعاش درمانی
این روش که با عنوان تحریک نوسانات جنبشی(kinetic oscillation stimulation) شناخته می شود می تواند هم شدت درد و هم تعداد سردردهای میگرنی را به میزان قابل توجهی کم کند. دستگاههای دارای ویبره برای این درمان اغلب بعنوان سربند یا ماسک فروخته می شوند.

استفاده از حقیقت مجازی برای کاهش سردرد


امکان دارد با دستگاههای حقیقت مجازی آشنا باشید. تماشاگر با نگاه کردن به یک نمایشگر روی سر، وارد دنیایی سه بعدی می شود که بسیار واقعی به نظر می آید. پترارکا می گوید حالا، دانشمندان درحال مطالعه بر روی این مورد هستند که آیا حقیقت مجازی می تواند بعنوان درمانی برای سردردهای میگرنی استفاده گردد یا خیر. طبق تحقیقات، تجربه حقیقت مجازی امکان دارد نحوه ثبت فیزیکی درد در مغز را تغییر دهد. در حالیکه قرار نیست حقیقت مجازی جایگزین درمان های سنتی شود، اما این فناوری می تواند مکمل موثری باشد.
اگر مبتلا به میگرن هستید یا اطرافیانتان از این اختلال رنج می برند می توانید امیدوار باشید که با پیشرفت فناوری در کنار علوم پزشکی شاهد توسعه‌ی درمان های زیادی برای پیشگیری، مقابله و حتی درمان میگرن باشید و شاید روزی فرا برسد که سردردهای میگرنی سبب احساس ناخوشی در هیچ انسانی نشود.1402/01/07
21:49:09
0.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی