کار در شیفت شب می تواند باروری زنان را مختل کند

کار در شیفت شب می تواند باروری زنان را مختل کند نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: کار کردن در شیفت شب به مدت یک ماه می تواند شانس حاملگی در زنان را مختل کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، براساس یک مطالعه ی جدید تنها چهار هفته نوبت کاری در شیفت شب می تواند ساعت بیولوژیکی زنان را مختل کند و بر باروری آنها تاثیر منفی بگذارد.
نویسندگان این مطالعه می گویند، شیفت کاری شب می تواند با ریتم شبانه روزی بدن، که تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری است و بدنبال یک چرخه ی ۲۴ ساعته در پاسخ به تغییرات نوری صورت می گیرد، تداخل داشته باشد.
این ساعات درونی عملکردها و فرآیندهای بیولوژیکی مختلفی مانند چرخه خواب، هضم غذا، جریان یافتن هورمون ها و تولید مثل را تنظیم می کنند و می توانند به آسانی با قرار گرفتن فرد در معرض نور نامناسب، مانند قرار گرفتن در معرض نور در هنگام شب، مختل شوند.
ساعت بیولوژیکی اولیه بدن در ناحیه کوچکی در مرکز مغز به نام هیپوتالاموس قرار دارد. این ناحیه با تاثیر بر غده هیپوفیز، که به پایه هیپوتالاموس متصل است، در تنظیم فعالیت تخمدان و افزایش تخمک گذاری و بدنبال آن تولید مثل، نقش مهمی ایفا می کند.
در این مطالعه شرایط شیفت کاری طولانی مدت در موش های ماده با تغییر مداوم چرخه نور شبیه سازی شد. طی چهار هفته، پژوهشگران قرار گرفتن در معرض نور را افزایش داده و تاریکی را ۱۰ ساعت به تاخیر انداختند.
آنها دریافتند که این اختلال موجب توقف ترشح هورمون لوتئینی از غده هیپوفیز می شود. این هورمون بطور معمول با شروع تخمک گذاری مرتبط می باشد و در نتیجه عدم ترشح آن موجب کاهش باروری می شود.
مارین سیمونکس(Marine Simonneaux)، محقق ارشد این مطالعه توضیح می دهد: کاهش باروری به علت تغییر در ارسال سیگنال ساعت شبانه روزی به مدار تولید مثل هیپوتالاموس است. بطور خاص، تحقیقات ما نشان داده است که چهار هفته قرار گرفتن در معرض شیفت شب، انتقال اطلاعات نوری از ساعت بیولوژیکی اصلی به نورون های کیسپپتین که به عنوان عاملی برای زمان بندی افزایش هورمون زرد پیش از تخمک گذاری شناخته می شوند را مختل می کند.
مطالعات گذشته که بر روی موش ها و انسان ها انجام شده بود، اثرات منفی مختل شدن ریتم شبانه روزی بر تولید مثل را نشان داده بود.
پژوهشگران موسسه علوم اعصاب سلولی و یکپارچه(INCI) و دانشگاه استراسبورگ پیش از این نشان داده بودند که الگوی های مشابه شیفت کاری شب در طول چند هفته منجر به کاهش میزان حاملگی در موش های ماده می شود.
در تحقیقات آینده بررسی خواهد شد که آیا چنین الگوهایی سایر ساعات درونی را تغییر می دهند یا خیر.
سیمونکس توضیح می دهد که درک مکانیسم های دقیقی که بوسیله آنها، اختلال در ریتم شبانه روزی موجب تغییر در تولید مثل می شود، اهمیت دارد و ممکنست راه را برای مداخلات پیشگیرانه و درمانی بالقوه برای کاهش تعدادی از اثرات منفی شیفت کاری طولانی بر باروری زنان هموار کند.
پژوهشگران یافته های خودرا در بیست و پنجمین کنگره اروپایی غدد درون ریز(ECE) در استانبول ترکیه ارائه کردند.
منبع:

1402/02/27
16:17:33
0.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی