کشف رشته های مرموز در مرکز کهکشان راه شیری توسط دانشمند ایرانی

کشف رشته های مرموز در مرکز کهکشان راه شیری توسط دانشمند ایرانی به گزارش نیو وبلاگ، دکتر فرهاد یوسف زاده از دانشگاه نورث وسترن صدها رشته ساخته شده از انبوهی از گازها را که از سیاه چاله واقع در مرکز کهکشان ما به بیرون امتداد دارند، اخیرا کشف کرده است.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دهه ها پیش، جهان نجوم با کشف رشته های عمودی عجیب نور که از سیاه چاله مرکزی کهکشان ما به بیرون می تابید، غافلگیر شد.

اکنون ستاره شناس مسئول این یافته، رشته های بیشتری را مشاهده کرده است که این دفعه جهت افقی دارند و دارای تفاوت های مهم و گیج کننده دیگری هستند.

فرهاد یوسف زاده از دانشگاه نورث وسترن آمریکا، رشته های اولیه را در اوایل دهه ۱۹۸۰ در اطراف سیاه چاله کمان ای*(Sagittarius A*)، ابرسیاه چاله واقع در مرکز کهکشان راه شیری یافت. این رشته ها تا ارتفاع ۱۵۰ سال نوری اوج می گیرند و در اطراف این سیاه چاله پیدا شده اند.

اما این رشته های تازه کشف شده بعد از کاهش نویز در تصاویر تلسکوپ میرکات(MeerKAT) واقع در آفریقای جنوبی پیدا شدند. فقط این که آنها بر روی همان صفحه قوس کمان ای* قرار دارند و نه عمود بر آن. آنها همینطور بسیار کوتاه تر هستند و در مجموع حدود پنج تا ۱۰ سال نوری طول دارند.

تعداد آنها هم بسیار کمتر است. علاوه بر این، به نظر می آید که این رشته های جدید از انرژی حرارتی تشکیل شده اند، در حالیکه رشته های عمودی از ذراتی تشکیل شده اند که با سرعت نور حرکت می کنند.فرهاد یوسف زاده می گوید: وقتی اینها را دیدم واقعاً متحیر شدم. باید کارهای زیادی انجام می دادیم تا ثابت نماییم که خودمان را گول نمی زنیم. وقتی کسی نظم را در میانه میدان پر هرج و مرج هسته کهکشان ما پیدا می کند، رضایت بخش است.

تفاوت اصلی دیگر اینست که این رشته های افقی برخلاف رشته های عمودی فقط از یک طرف سیاه چاله به سمت کمان ای* می رسند.

یوسف زاده می گوید، این یافته به ستاره شناسان کمک می نماید تا قرص برافزایش سیاهچاله ما و همینطور جریان های فواره ای خروجی از آنرا جهت یابی کنند. در حالیکه این یک نکته مفید از کشف است، علت واقعی تشکیل این رشته ها هم اکنون ناشناخته باقی مانده است.

وی تصریح کرد: فکر می نماییم که آنها باید خروجی هایی از نوعی از فعالیتی سرچشمه گرفته باشند که چند میلیون سال پیش رخ داده است. به نظر می آید که این [رشته ها] نتیجه برهمکنش آن ماده خروجی با اجرام نزدیک آن باشد. کار ما هیچگاه کامل نمی گردد. ما همیشه باید مشاهدات جدیدی داشته باشیم و به شکل مداوم ایده های خویش را به چالش بکشیم و تحلیل های خویش را دقیق تر نماییم.

این دانشمند ایرانی ده ها سال است که مرکز کهکشان راه شیری را مطالعه می کند و علاوه بر رشته ها، یک حباب غول پیکر پرتاب کننده امواج رادیویی و یک منطقه ستاره زای دور را در نزدیکی قوس کمان ای* مشاهده کرده است.

وی می گوید که تلسکوپ میرکات (MeerKAT) که در سال ۲۰۱۸ به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفت، تصاویر دقیق تری را نسبت به قبل در اختیار نجوم رادیویی قرار داده است. چنین جزئیاتی به اخترشناسانی مانند او کمک می نماید تا ساختارهایی را که قبلاً نادیده گرفته شده بودند، در نزدیکی ابرسیاه چاله کهکشان ما بیابند.

وی اضافه کرد: مشاهدات جدید میرکات یک تغییر دهنده بازی بوده است. پیشرفت فناوری و زمان اختصاصی رصد، اطلاعات جدیدی به ما داده است. این واقعاً یک دستاورد فنی از جانب اخترشناسان رادیویی است.

نتایج این پژوهش جدید در مجله The Astrophysical Journal Letters انتشار یافته است.

منبع:

1402/03/15
19:11:51
0.0 / 5
219
تگهای خبر: آنلاین , اطلاعات , امواج , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی