تلسکوپ رمزگشای جهان تاریک پرتاب شد

تلسکوپ رمزگشای جهان تاریک پرتاب شد به گزارش نیو وبلاگ، شرکت «اسپیس ایکس»، تلسکوپ فضایی «اقلیدس» را برای نقشه برداری از جهان تاریک پرتاب کرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) روز اول ژوئیه یک تلسکوپ فضایی جدید را در مأموریتی بی سابقه به مدار زمین پرتاب کرد تا به نقشه برداری از جهان تاریک بپردازد.
تلسکوپ «اقلیدس»(Euclid) متعلق به «آژانس فضایی اروپا»(ESA)، ساعت ۱۱: ۱۱ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی با موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) از مجتمع پرتاب فضایی ۴۰ در «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) به فضا پرتاب شد. مرحله نخست موشک تنها هشت دقیقه بعد روی یک سکوی فرود شناور بدون سرنشین در نزدیکی اقیانوس اطلس فرود آمد.
«جوزف اشباخر»(Josef Aschbacher)، مدیر کل آژانس فضایی اروپا بعد از پرواز اظهار داشت: ما یک مأموریت داریم. من برای این مأموریت بسیار هیجان زده هستم، چونکه می دانم در راه رسیدن به «نقطه لاگرانژ ۲» است. این اعجاب انگیز است و من بسیار خوشحال و هیجان زده هستم.
تلسکوپ فضایی اقلیدس که برای جستجوی ماده تاریک نامرئی و انرژی تاریک طراحی شده، حدود ۴۱ دقیقه بعد از پرتاب از موشک خود جدا شد و الان درحال سفر کردن به نقطه لاگرانژ ۲ است که حدودا ۱.۵ میلیون کیلومتر از سیاره ما فاصله دارد. نقاط لاگرانژ، مدارهای نسبتا پایداری هستند که ماهواره ها در آنها از حداقل سوخت استفاده می نمایند. مقصد اقلیدس یک مکان محبوب است و «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST) ناسا هم در نقطه لاگرانژ ۲ می چرخد.


اعتقاد بر اینست که ماده تاریک و انرژی تاریک، بیشتر جهان را می سازند، اما ما نمی توانیم این پدیده ها را در طول موج های نور ببینیم، بلکه می توانیم جهان تاریک را از راه تأثیرات آن بر اجرام دیگر ردیابی نماییم. کیهان شناسانی که تاریخچه فضا را مطالعه می کنند، به دنبال درک چگونگی رفتار جهان تاریک هستند تا اثرات زمان بر کیهان ما را دریابند. ادغام کهکشان ها، انبساط جهان و حرکات ستارگان منفرد، همگی در معرض نیروهای انرژی تاریک و ماده تاریک هستند.
تلسکوپ اقلیدس، چشم خویش را به سمت مناطق بیرون از کهکشان راه شیری هدف خواهد گرفت تا بیشتر از یک سوم آسمان فراکهکشانی را نقشه برداری کند. این کاوشگر اعماق فضا در مأموریت ۶ ساله خود، از میلیاردها هدف مانند کهکشان ها و ستاره ها نقشه برداری خواهد نمود. دو وسیله اقلیدس که به ترتیب بر طول موج های نور مرئی و فروسرخ تمرکز می کنند، اطلاعات را برای دانشمندان ثبت خواهند کرد.
تلسکوپ اقلیدس در مأموریت طولانی خود، حرکات این اجرام دور را به همراه ترکیب شیمیایی آنها آشکار خواهد نمود. با عنایت به اینکه اقلیدس از جو تداخلی زمین و نور سرگردان فاصله دارد، چشمان تیزبین به آن امکان می دهند تا تصاویری حداقل چهار برابر واضح تر از تصاویر ثبت شده با تلسکوپ های زمینی به دست بیاورد.
«کارول ماندل»(Carole Mundell)، مدیر علوم آژانس فضایی اروپا اظهار داشت که مأموریت اقلیدس، ۱۵ سال درحال ساخت بوده است، اما او همچنان نفس خویش را حبس کرده بود و دریافت سیگنال بعد از پرتاب و جدایی فضاپیما را انتظار می کشید.
وی ادامه داد: در ۶ سال آینده این مأموریت، ما رازهای جهان تاریک را کشف خواهیم کرد. بنابراین، افتخار بزرگی است که در اینجا هستم.منبع:

1402/04/12
08:00:41
0.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی